Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Bořek Šípek

    FOTO Facebook

    FOTO Facebook

    Bořek Šípek

    14. 6. 1949 Praha – 13. 2. 2016 Praha

    Světoznámý český výtvarník, architekt, designér a vysokoškolský učitel, známý zejména jako tvůrce skleněných uměleckých objektů (mj. Cen Thalie) a nábytku nebo jako hlavní architekt správy Pražského hradu z období prezidenta Václava Havla (1992–2002). Byl také uměleckým ředitelem společnosti Czech Deco Team – sdružení architektů, designérů, výrobců a dovozců designového nábytku, kteří se rozhodli spolupracovat na společných realizacích a přispět k propagaci českého designu.

    Dětství jej ovlivnilo směrem k samostatnosti a odpovědnosti. Jako sedmiletý se musel vyrovnat se smrtí svého otce a o devět let později pak zemřela i jeho matka. (Oba zemřeli na rakovinu.) Bořkovým poručníkem se stal René Roubíček, sklářský mistr, který přispěl k tomu, že si Bořek Šípek na prahu dospělosti zvolil sklářství jako svůj obor.

    V pražské Novoměstské radnici byla 6. června 2012 zahájena výstava uměleckého skla s názvem Generace ve skle autorské dvojice Bořek Šípek (vlevo) a René Roubíček. Se svým poručníkem, uměleckým sklářem a výtvarníkem René Roubíčkem, na společné výstavě před třemi lety. FOTO archiv

    Se svým poručníkem, uměleckým sklářem a výtvarníkem René Roubíčkem, na společné výstavě v pražské novoměstské radnici 6. června 2012. FOTO archiv

    V roce 1968, po absolvování umělecké průmyslovky, jako devatenáctiletý emigroval se svou sestrou do Německa, kde působil do roku 1983. Zde vystudoval architekturu (v Hamburku) a zároveň s tím studoval i filosofii (ve Stuttgartu). V roce 1979 získal doktorát na Fakultě architektury na Technické univerzitě v Delfách. Hovořil pěti jazyky.

    V roce 1983 přesídlil do Amsterdamu. Tam založil vlastní architektonické a designové studio Aletrego. V Nizozemsku se oženil s anglickou tanečnicí a choreografkou Bambi Uden. Z manželství se narodili synové Milan a Dalibor. Na počátku 80. let si jej vybrala italská designérská nábytkářská firma Driade jako jednoho ze svých dvorních návrhářů. Firma zajistila masivní reklamní kampaň a prodávala jeho produky. Rychle přibývaly i další významné světové firmy.

    V roce 1989 založil v Praze své nové umělecké studio. V Novém Boru v roce 1991 pak společně s Petrem Novotným a Liborem Fafalou založili sklářskou firmu Ajeto. V roce 1990 se vrátil do Prahy, byl jmenován profesorem architektury a designu, působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP), tuto činnost ukončil v roce 1998.

    S Václavem Havlem. FOTO archiv

    S Václavem Havlem. FOTO archiv

    V letech 1992 až 2002 působil ve funkci hlavního architekta správy Pražského hradu, kde pracoval na obnově hradních interiérů. Pro přítele Václava Havla vytvořil řadu artefaktů. Stal se jediným výtvarníkem, který po Josipu Plečnikovi zasáhl do architektonické a výtvarné podoby hradních interiérů: pro reprezentativní prostory Hradu pod jeho vedením vznikly unikátní lustry a další svítidla, vázy, soubory nápojového skla, skleněné součásti nábytku a další interiérové vybavení.

    V roce 1999 byl jmenován profesorem architektury a designu na Univerzitě průmyslového designu ve Vídni. V roce 2004 vytvořil scénu a kostýmy pro operu Nagano. V roce 2007 vytvořil výhry pro soutěž ČT O korunu krále Karla. V září 2008 instaloval první velkou výstavu českých umělců v čínském Pekingu. V březnu 2012 otevřel (v rámci projektu Šípek Team) novou sklárnu v Novém Boru – Studio Anežka jako jediné místo výroby svých skleněných objektů a originálního designového skla. V roce 2013 vystavoval v rámci kolekce svítidel firmy Lasvit na veletrhu Salone Internazionale del Mobile v Miláně, výstavě Tortona Design Week a veletrhu Index v Dubaji.

    Výrazně se v posledních letech angažoval pro připomínání památky svého velkého přítele Václava Havla. Byl například autorem návrhu havlovské pamětní medaile, ale především takzvaných laviček Václava Havla, které jsou rozmístěny na řadě míst v Česku i zahraničí (Washington, Dublin, Barcelona).

    Na lavičce Václava Havla v Plzni. FOTO archiv ČT

    Na lavičce Václava Havla v Plzni. FOTO archiv ČT

    Žil v Praze a v letech 2005 až 2012 byl děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Tady založil zcela nový studijní obor „Environmental Design“. Byl držitelem mnoha světových kulturních ocenění. Nejvýznamnější z nich je titul Rytíře umění a literatury Francouzské republiky, který obdržel v roce 1991.

    Jeho současnou partnerkou byla zpěvačka Leona Machálková, s níž měl syna Artura (nar. 11. ledna 2003 v Thajsku). Od roku 2015 trpěl rakovinou slinivky, na niž i zemřel.

    Skleněná Cena Thalie z dílny Bořka Šípka. FOTO archiv Cen Thálie

    Skleněná Cena Thálie z dílny Bořka Šípka. FOTO archiv Cen Thálie

    ///

    Vážím si toho, že patřil do sboru mých poradců. Konzultoval jsem s ním nejen pohledy na českou kulturu, ale na život vůbec. Jeho smrt mě zasáhla o to více, že jsem měl shodou okolností právě dnes otevírat v Muzeu Jana Amose Komenského v Naardenu jeho výstavu. Společně s ním.
    Ministr kultury Daniel Herman

    /Pro i-DN z více zdrojů – přwedevším Wikipedie – pro i-DN připravil hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 14. února 2016

    Komentáře k článku: Zemřel Bořek Šípek

    1. DN

      Avatar

      Přátelé a příbuzní architekta Bořka Šípka
      se s ním dnes – v sobotu 20. února hodinu před polednem – rozloučili v motolském krematoriu. Jeho rodina smutečním hostům zakázala osobní kondolence. Pokud chtěli smuteční hosté kondolovat, museli tak učinit diamantem do skleněné kondolenční knihy.

      20.02.2016 (16.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,