Stará aréna Ostrava
Ostravská Stará aréna, která letos oslavila šesté narozeniny, o sobě v poslední době dává dost výrazně vědět a stává se dalším respektovaným místem na pomyslné ostravské divadelní mapě. „Stará“ nebo také „Stařena“, jak bývá označována, by se dala nejlépe charakterizovat jako nezávislý multižánrový prostor pro umění, vzdělání a zábavu.
Nachází se na Masarykově náměstí v centru Ostravy, v domě, který se může pochlubit bohatou kulturní historií a kde v minulosti působilo např. Divadlo hudby a následně Komorní scéna Aréna. Právě po jejím přestěhování do nové divadelní budovy v roce 2005 zůstal prostor nevyužitý.
V červenci 2009 zde vznikly kanceláře projektu Ostrava 2015, který od září 2009 oživil divadelní sál i přilehlou kavárnu, kde místní umělci prezentovali své plány směřující k získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Svou kandidaturu Ostrava ve vítězství neproměnila a prostor přestala dotovat, nicméně jeho „provoz“ se snažila udržet skupinka dobrovolníků v čele s Davidem Mírkem, Jakubem Laborem a Petrem Sedláčkem. Od roku 2010 začal fungovat především jako stagiona a dnes v nevelkém sále o kapacitě 50 sedících diváků každý měsíc proběhne přes 20 produkcí. Kromě vlastních autorských divadelních projektů, zábavných kabaretů a improvizací to jsou např. i filmové projekce, literární čtení, workshopy, různé festivaly či pohostinská představení studentských a nezávislých divadel. Od roku 2015 je uměleckým šéfem Pavel Gejguš.
Rozhovor s Pavlem Gejgušem
Jak jste se dal dohromady s týmem Staré arény?
Do projektu jsem vstoupil v únoru 2015. Stal jsem se uměleckým šéfem a režisérem, měl jsem na starosti i PR, vlastně tak nějak všechno. Za pomoci principála Zena Václavíka, herce Petra Sedláčka, který je především dobrým duchem tohoto místa, a také produkční Veroniky Kusé se nám postupně podařilo posunout Starou arénu jako projekt, kulturní prostor i divadlo na vyšší, dovoluji si tvrdit, profesionální úroveň.
Na repertoáru Staré arény se v poměrně krátkém časovém horizontu objevilo postupně devět titulů… Mohl byste blíže představit dramaturgii?
K novinkám patří Hřeby v hlavě – inscenace volně inspirovaná románem Telurie ruského spisovatele Vladimira Sorokina, která je vlastně temným sci-fi o návratu bídy a totalitních režimů. Dále např. Zuřivec, který zase pojednává o profesním i osobním životě boxera, jeho vzestupech a především strmých pádech. Hrajeme také Dívky ze Sorok na motivy reportáží spisovatele Curzia Malaparteho nebo Klicperovu veselohru Zlý jelen, která byla pod názvem Zlý jelen v domě přenesena do sálu z původní verze hrané jako site-specific pod širým nebem. Na repertoáru máme také inscenaci hry Sławomira Mrożka Kouzelná noc, autorská představení ostravských konzervatoristů Chips a Klaudie či představení amatérského souboru Tajfun Aféra a Konec hry.
Stará aréna jako divadlo se stálým repertoárem je zatím rané, doposud jsme tituly vybírali za pochodu a nestálo to na předem nalinkovaném plánu, o to ale vše bylo živelnější a svobodnější. Důslednější dramaturgický plán, na kterém právě pracujeme, je otázkou příští sezony.
Spolupracujete převážně se studenty či nedávnými absolventy oboru herectví na ostravské konzervatoři. Divadlo tak zaměřujete hlavně generačně. Můžeme v tomto ohledu čekat nějaké změny?
Spolupráce se studenty a čerstvými absolventy je jednou z ideových cest Staré arény. Stará má být platformou, startovací dráhou k rozletu. Nicméně v inscenacích dostávají prostor i zkušení herci – jak ti mladší, tak zralé herecké osobnosti – z okolních divadelních scén, především Komorní scény Aréna, Divadla loutek a Národního divadla moravskoslezského. A jsme za to rádi.
Jaké inscenace plánujete uvést do konce této sezony? A co sezona následující?
V této sezoně nás čeká antické drama Elektra. Vycházíme z Eurípidova textu, který však prodělal řadu úprav. Temnou sezonu tak ukončíme temnou tragédií o nenávisti a krevní mstě. A snad i o smyslu odpouštění, které má přinést kýženou katarzi. V příští sezoně pak uvedeme v nastudování hostujících režisérů autorský projekt Humanity Upgrade, objeví se současná finská hra v české premiéře a v prosinci se diváci mohou těšit na černou dada komedii, vánoční hru.
Jaké jsou vaše představy o budoucnosti divadla?
Vizí je ustálit herecký soubor, který se soustavnou prací dostane na vysokou úroveň. Chceme nabízet kvalitní činohru a zároveň mít na repertoáru představení, která mohou ve srovnání s dramaturgií ostatních ostravských divadel působit snad i experimentálně či alternativně. Hledáme cesty, jak přinést ostravskému divákovi něco, co nemůže vidět v ostatních divadlech.
Kromě divadelních představení a improvizací nabízíte také další program…
Program je nabitý: biograf, studentská divadla, literární večery, autorská čtení, příležitostně také koncerty. Stále více se snažíme dovážet do Staré hostující soubory. V poslední době to byl například progresivní DʼEpog z Brna. V tomto ohledu však máme stále finanční limity, hostující soubory z jiných měst jsou pro nás stále drahé.
A jaká je návštěvnost Staré arény?
Návštěvnost je kolísavá. Premiéry i neopakovatelné zábavné pořady postavené na improvizaci, především ImPéčko, Šest statečných nebo kabarety jsou vyprodané. Stále bojujeme s tím, abychom pak naplnily reprízy. Ostravská divácká obec si ještě nezvykla, že na našem repertoáru jsou skutečně kvalitní inscenace.
Komentáře k článku: Stará aréna Ostrava
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)