Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Stará aréna Ostrava

    Ostravská Stará aréna, která letos oslavila šesté narozeniny, o sobě v poslední době dává dost výrazně vědět a stává se dalším respektovaným místem na pomyslné ostravské divadelní mapě. „Stará“ nebo také „Stařena“, jak bývá označována, by se dala nejlépe charakterizovat jako nezávislý multižánrový prostor pro umění, vzdělání a zábavu.

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    Nachází se na Masarykově náměstí v centru Ostravy, v domě, který se může pochlubit bohatou kulturní historií a kde v minulosti působilo např. Divadlo hudby a následně Komorní scéna Aréna. Právě po jejím přestěhování do nové divadelní budovy v roce 2005 zůstal prostor nevyužitý.

    V červenci 2009 zde vznikly kanceláře projektu Ostrava 2015, který od září 2009 oživil divadelní sál i přilehlou kavárnu, kde místní umělci prezentovali své plány směřující k získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Svou kandidaturu Ostrava ve vítězství neproměnila a prostor přestala dotovat, nicméně jeho „provoz“ se snažila udržet skupinka dobrovolníků v čele s Davidem Mírkem, Jakubem Laborem a Petrem Sedláčkem. Od roku 2010 začal fungovat především jako stagiona a dnes v nevelkém sále o kapacitě 50 sedících diváků každý měsíc proběhne přes 20 produkcí. Kromě vlastních autorských divadelních projektů, zábavných kabaretů a improvizací to jsou např. i filmové projekce, literární čtení, workshopy, různé festivaly či pohostinská představení studentských a nezávislých divadel. Od roku 2015 je uměleckým šéfem Pavel Gejguš.

    Pavel Gejguš

    Rozhovor s Pavlem Gejgušem

    Jak jste se dal dohromady s týmem Staré arény?

    Do projektu jsem vstoupil v únoru 2015. Stal jsem se uměleckým šéfem a režisérem, měl jsem na starosti i PR, vlastně tak nějak všechno. Za pomoci principála Zena Václavíka, herce Petra Sedláčka, který je především dobrým duchem tohoto místa, a také produkční Veroniky Kusé se nám postupně podařilo posunout Starou arénu jako projekt, kulturní prostor i divadlo na vyšší, dovoluji si tvrdit, profesionální úroveň.

    Na repertoáru Staré arény se v poměrně krátkém časovém horizontu objevilo postupně devět titulů… Mohl byste blíže představit dramaturgii?

    K novinkám patří Hřeby v hlavě – inscenace volně inspirovaná románem Telurie ruského spisovatele Vladimira Sorokina, která je vlastně temným sci-fi o návratu bídy a totalitních režimů. Dále např. Zuřivec, který zase pojednává o profesním i osobním životě boxera, jeho vzestupech a především strmých pádech. Hrajeme také Dívky ze Sorok na motivy reportáží spisovatele Curzia Malaparteho nebo Klicperovu veselohru Zlý jelen, která byla pod názvem Zlý jelen v domě přenesena do sálu z původní verze hrané jako site-specific pod širým nebem. Na repertoáru máme také inscenaci hry Sławomira Mrożka Kouzelná noc, autorská představení ostravských konzervatoristů Chips a Klaudie či představení amatérského souboru Tajfun Aféra a Konec hry.

    Stará aréna jako divadlo se stálým repertoárem je zatím rané, doposud jsme tituly vybírali za pochodu a nestálo to na předem nalinkovaném plánu, o to ale vše bylo živelnější a svobodnější. Důslednější dramaturgický plán, na kterém právě pracujeme, je otázkou příští sezony.

    Domácký interiér kavárny Staré arény FOTO ARCHIV

    Domácký interiér kavárny Staré arény FOTO ARCHIV

    Spolupracujete převážně se studenty či nedávnými absolventy oboru herectví na ostravské konzervatoři. Divadlo tak zaměřujete hlavně generačně. Můžeme v tomto ohledu čekat nějaké změny?

    Spolupráce se studenty a čerstvými absolventy je jednou z ideových cest Staré arény. Stará má být platformou, startovací dráhou k rozletu. Nicméně v inscenacích dostávají prostor i zkušení herci – jak ti mladší, tak zralé herecké osobnosti – z okolních divadelních scén, především Komorní scény Aréna, Divadla loutek a Národního divadla moravskoslezského. A jsme za to rádi.

    Jaké inscenace plánujete uvést do konce této sezony? A co sezona následující?

    V této sezoně nás čeká antické drama Elektra. Vycházíme z Eurípidova textu, který však prodělal řadu úprav. Temnou sezonu tak ukončíme temnou tragédií o nenávisti a krevní mstě. A snad i o smyslu odpouštění, které má přinést kýženou katarzi. V příští sezoně pak uvedeme v nastudování hostujících režisérů autorský projekt Humanity Upgrade, objeví se současná finská hra v české premiéře a v prosinci se diváci mohou těšit na černou dada komedii, vánoční hru.

    Jaké jsou vaše představy o budoucnosti divadla?

    Vizí je ustálit herecký soubor, který se soustavnou prací dostane na vysokou úroveň. Chceme nabízet kvalitní činohru a zároveň mít na repertoáru představení, která mohou ve srovnání s dramaturgií ostatních ostravských divadel působit snad i experimentálně či alternativně. Hledáme cesty, jak přinést ostravskému divákovi něco, co nemůže vidět v ostatních divadlech.

    Kromě divadelních představení a improvizací nabízíte také další program…

    Program je nabitý: biograf, studentská divadla, literární večery, autorská čtení, příležitostně také koncerty. Stále více se snažíme dovážet do Staré hostující soubory. V poslední době to byl například progresivní DʼEpog z Brna. V tomto ohledu však máme stále finanční limity, hostující soubory z jiných měst jsou pro nás stále drahé.

    A jaká je návštěvnost Staré arény?

    Návštěvnost je kolísavá. Premiéry i neopakovatelné zábavné pořady postavené na improvizaci, především ImPéčko, Šest statečných nebo kabarety jsou vyprodané. Stále bojujeme s tím, abychom pak naplnily reprízy. Ostravská divácká obec si ještě nezvykla, že na našem repertoáru jsou skutečně kvalitní inscenace.


    Komentáře k článku: Stará aréna Ostrava

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,