populárně naučné přednášky členů alternativní Akademie hudebních věd, kteří nemohou nepřipomenout kolektiv cimrmanologů: spolu se Svěrákem Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Josef Vrána. Jen přednáška se tu prolnula s vlastní hrou do sledu písniček a dialogů, které nejdou daleko pro kameňáky a sem tam peprnější výrazy, do jakéhosi potlachu, jehož předmětem není jen Benny, ale sami akademici, kteří se podobně jako cimrmanologové pošťuchují a přou o to, kdo bude v danou chvíli hrát uctívaného hrdinu. Benny, jeho život a dílo, dalo by se představení pojmenovat po vzoru někdejšího semaforského Jonáše a stejně jako v prvním případě to je inspirace zcela vědomá. Aby se významový kruh uzavřel, připomeňme, že v Suchého a Šlitrově Jonášovi tehdy v polovině 60. let objevil Milan Lukeš prastarý princip lidové americké zábavy, tzv. minstrell show, prababičky jazzu i rock’n’rollu. A také se sem promítá zvláštní suchý humor profesionálních muzikantů.">
Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kritika

    Benny, jeho život a dílo

    Jiří Šlupka Svěrák spolu s Jiřím Seydlerem provázejí pardubickou veřejnost vybranými kapitolami hudby. Předpokládám, že těmi, které mají rádi. Vždycky přitom vyprávějí typický životní příběh, poprvé jazzového Mississippi Blues Benna, podruhé folklorního zbojníka Janíka, naposledy rock and rollového tuláka Bennyho pod titulem Benny Rock’n’Roll Star Story. Formálně jde o populárně naučné přednášky členů alternativní Akademie hudebních věd, kteří nemohou nepřipomenout kolektiv cimrmanologů: spolu se Svěrákem Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Josef Vrána. Jen přednáška se tu prolnula s vlastní hrou do sledu písniček a dialogů, které nejdou daleko pro kameňáky a sem tam peprnější výrazy, do jakéhosi potlachu, jehož předmětem není jen Benny, ale sami akademici, kteří se podobně jako cimrmanologové pošťuchují a přou o to, kdo bude v danou chvíli hrát uctívaného hrdinu. Benny, jeho život a dílo, dalo by se představení pojmenovat po vzoru někdejšího semaforského Jonáše a stejně jako v prvním případě to je inspirace zcela vědomá. Aby se významový kruh uzavřel, připomeňme, že v Suchého a Šlitrově Jonášovi tehdy v polovině 60. let objevil Milan Lukeš prastarý princip lidové americké zábavy, tzv. minstrell show, prababičky jazzu i rock’n’rollu. A také se sem promítá zvláštní suchý humor profesionálních muzikantů.

    To všechno se ve Šlupkově a Seydlerově produkci prolíná a spoluhraje i syrový prostor pardubické Malé scény ve dvoře, připomínající skladiště či tělocvičnu, v nichž se kdesi na jihu a středozápadě USA rock’n’roll zrodil a dospíval. Příběh Bennyho je fantaskní, nabubřelý i drastický, veselé i tragické se mísí do jednoho věcného proudu, k tomu všichni hrají a zpívají perfektně napsaný rock’n’rollu. Vyprávějí lidé o lidech, hrají a zpívají lidé lidem, proto kromě nástrojů na jevišti skoro nic nepotřebují. Jen vnímavé diváky v hledišti. Divadlo jako místo příjemného posezení a setkání.

    Východočeské divadlo Pardubice –
    Jiří Šlupka Svěrák, Jiří Seydler: Benny Rock’n’Roll Star. Režie Jiří Seydler, scéna Vladimír Chmelař, kostýmy Tomáš Kypta, dramaturgie Jana Pithartová. Premiéra 11. února 2011 na Malé scéně ve dvoře, psáno z reprízy 13. února 2011.

    Jiří Kalužný a Jiří Šlupka Svěrák
    FOTO RADOVAN ŠŤASTNÝ


    Komentáře k článku: Benny, jeho život a dílo

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,