Mimové v Poličce (No. 3)
Festival pantomimy se ve čtvrtek dotknul minulosti i budoucnosti – nabídl totiž klasicky laděné etudy i výstup tanečnice propojený s novými multimediálními technologiemi. Představil se šéf MIME FESTu Radim Vizváry a poté maďarské duo Bandart.
Ve svém Sólu Vizváry nabízí řadu kratších výstupů, které mapují dějiny oboru od nejklasičtějšího období v 19. století po současné vizuální divadlo. Skvělé vystavěná dramaturgie působí i edukativně, protože jednotlivé styly jsou zvládnuté na nejvyšší pohybové úrovni a rekonstruují herectví každého ze zpracovávaných období. Od Pierotova výjevu ze známého z filmu Marcela Carné Děti ráje po Marceauovského Davida a Goliáše, pantomimickou báseň Pantomissimo pro housle, klaunérii TÝÝJÓÓ či výstup ve stylu tance butó Zrození křiku. Představení je ostatně průřezem umělcovy práce za posledních dvanáct let a poličští diváci, které si Vizváry získal už řadou svých předchozích inscenací, jej tentokrát ocenili skutečně bouřlivě. Plný sál tleskal do posledního diváka ve stoje a nadšení by se ve vzduchu dalo krájet.
Kontrastním programem k Sólu bylo vystoupení maďarské dvojice Bandart, tanečnice Katalin Lengyel a vizuálního umělce Szabolcs Tóth-Zs, kteří předvedli celkem dvě kratší show pod názvem Dancing Graffiti a You-topia. Když vezmeme v úvahu možnosti, které se živě vytvářenými projekcemi měli, je třeba říct, že neoslnili. Projekce byly zajisté velmi zajímavé a různé efekty jako vlnění čar na obrazovce nebo zobrazení Maďarovy ruky, s níž tanečnice bojovala, byly dobře provedené a nápadité. Herectví byla ovšem na amatérské úrovni a tanec, přestože bylo vidět, že je Lengyel schopná tanečnice, nebyl příliš využit. Prvoplánová lascivnost části projekcí, jako když tanečnice najednou získala penis a podobně, byla zbytečná. Je evidentní, že nad technickou stránkou bylo třeba strávit mnoho času a úsilí, dramaturgie a herectví byly ovšem velmi jednoduché a měly nízkou úroveň.
Spravit chuť po Bandartu dnes přijeli Losers Cirque Company a navečer vystoupí i Spitfire Company s Antiwords inspirovaným Audiencí Václava Havla. Po včerejší poličské návštěvě Miloše Zemana tak místní budou moci vzpomenout i na jiného prezidenta, jehož ideály jsou dnes bohužel tak často zpochybňovány. MIME FEST tak může podpořit ideály humanismu a vymezit se vůči manipulaci. Především se pak tento festival snaží lidi spojit, což umělci a studenti z patnácti zemí světa mohou jen potvrdit – na představeních, workshopech, při společném jídle a každý večer na stále pokračující oslavě pátého jubilejního festivalu.
///
Ostatní díly festivalových zpravodajství:
…
///
Více na i-DN:
Jubilejní MIME FEST pro Borise Hybnera
Komentáře k článku: Mimové v Poličce (No. 3)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)