Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Jednou větou

    Ceny Františka Filipovského za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v dabingu převzali 17. září v Přelouči herci Jana Štvrtecká a Filip Jančík – Štvrtecká ocenění získala za roli Vandy ve filmu Venuše v kožichu, Jančík za nadabování role Freddieho ve filmu Mistr; Ceny Františka Filipovského za celoživotní herecké mistrovství v dabingu, které uděluje Herecká asociace, obdrželi herci Hana Maciuchová a Petr Pelzer.

    V úterý 27. září ožila věznice v Uherském Hradišti příběhy dcer politických vězňů – v prostorách vězeňské kaple se konalo představení režisérky Barbory Schneiderové a Spolku Storytelling Zrezivělé dětství, které vzniklo ve spolupráci se Spolkem Dcery 50. let a Memoria – Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti; diváci měli výjimečnou příležitost nahlédnout do prostor bývalé věznice, která je pro veřejnost většinu roku uzavřena; v dopoledních hodinách se navíc uskutečnila dvě představení pro studenty místního gymnázia doplněná o prohlídku věznice a besedu s pamětníky.

    Dejvické divadlo v Praze oznámilo, že na konci letošního roku odchází z funkce uměleckého šéfa slovenský režisér Michal Vajdička, který byl v této funkci oficiálně od září 2014, ale s Dejvickým divadlem spolupracoval již od sezony 2011/2012 jako režisér inscenací Ucpanej systém a Racek; k tomuto rozhodnutí jej vedly zejména jeho dlouhodobé závazky na Slovensku a v neposlední řadě i osobní důvody.

    Herec Východočeského divadla Pardubice Zdeněk Rumpík získal za ztvárnění postavy Johnyho Pateena Miky v inscenaci Ladislava Špinera Mrzák inishmaanský cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli na 2. ročníku mezinárodního Festivalu her Martina McDonagha v ruském Permu, který se konal 1.–7. října.

    Předáním cen na Nové scéně Národního divadla v sobotu 1. října skončil 53. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, během něhož mohli zájemci vidět 84 pořadů: hlavní cenu získal německý dokument Ajham Ahmad: Klavírista z Jarmúku, který vypráví o syrském hudebníkovi hrajícím v ruinách Damašku až do chvíle, kdy je jeho klavír zničen a on musí stejně jako tisíce dalších lidí uprchnout; festival, který každoročně představuje televizní, hudební a taneční snímky, letos nově uvedl pořady z oblasti divadla a soutěž doplnila i videotéka ve foyer Národního divadla; v rámci úvodního večera se s českým publikem rozloučili slavní tanečníci, bratři Jiří a Otto Bubeníčkové uvedením svého autorského představení Orfeus.

    Na závěrečném večeru 32. ročníku rozhlasové přehlídky Prix Bohemia Radio v Arcibiskupském paláci v Olomouci převzali 5. října ocenění výherci kategorie Drama Zuza Ferenczová za inscenaci Problém (Vyskočit z kůže), v kategorii Dokument Jan Hanák za inscenaci Diptych a Dominik Mačas za pořad Dobrá vůle – Dobyvatel ztracené krásy, současně s nimi ocenil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral tři rozhlasové legendy – autora a publicistu Josefa Veselého, skladatele a textaře Jana Spáleného a herce Viktora Preisse, který převzal Cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové inscenaci Má protentokrát obsazená vlast.

    V týdnu od 14. do 22. října se v Činoherním studiu v Ústí nad Labem koná 19. ročník festivalu Kult zaměřený na aktuální počiny českého činoherního a performativního divadla, na kterém se vedle divadelních představení v ČS Ústí, kine Hraničář a Domě kultury koná řada přednášek, debat, koncertů a filmových projekcí včetně světové premiéry nízkorozpočtového filmu Filipa Nuckollse HateFree Studio: Ještě chvíli, prosím!

    Ve dnech 20.–24. října se v prostorách pražského Studia Alta uskuteční 8. ročník festivalu současného slovenského tance HYBAJ HO!, v jehož rámci bude možné navštívit více desítku akcí – tanečních představení, performancí a veřejných diskusí, profil režiséra tanečních filmů Jána Ševčíka či neformální oběd spojený s networkingem českých a slovenských umělců a promoterů Haluškový magľajz.

    Od 23. do 25. října se v pražském divadle Venuše ve Švehlovce uskuteční 2. ročník festivalu sociálního umění Případ pro sociálku, v jehož rámci budou premiérově uvedena představení divadla HIV pozitivních a divadla žen bez domova a jako doprovodný program se bude konat testování HIV, angažovaný workshop slam poetry a řada debat; následně pak – 26. a 27. října – bude program pokračovat v autonomním sociálním centru Klinika, to vše pod záštitou ombudsmanky Anny Šabatové.

    • Autor:
    • Publikováno: 22. října 2016

    Komentáře k článku: Jednou větou

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,