Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

    Malostranské okraje 2017

    A je to tady zas! Na pražské Malé Straně bude ve dnech 26. května – 3. června znít angličtina s různými přízvuky a kadencemi intenzivněji než obvykle. Může za to nápad skotského rodáka Steva Govea, který už hodnou řádku let pobývá v Praze, který si před lety usmyslel, že nabídne naší metropoli obdobu Edinburgh Fringe, tedy přehlídku nejrůznějších alternativních produkcí od činohry, přes pantomimu, hudbu, kouzelníky, loutky, až po hodně ulítlá queershow a improvizované pozdní večery.

    S malým týmem spolupracovníků, kteří jsou v době festivalu doplněni dobrovolníky ze zahraničí, kteří přijíždějí do Prahy právě kvůli Prague Fringe, aby tu pomohli jako biletáři, uvaděči a podobně a zhlédli nejrůznější světová show, za která by v jiných končinách zaplatili majlant. V Praze to mají prakticky za babku. A navíc, Praha je pro alternativce stále trendy. Právě tady se dávají dohromady mladí divadelníci z celého světa a díky kontaktům se získávají pozvání na jiné světové fringe festivaly.

    Pražský fringe má i jednu zvláštnost – není to přehlídka: „kdo může, přijede“. O účast právě na tomto festivalu je velký zájem, nabídka poměrně dost převyšuje poptávku. Díky tomu se dá (snad) říci, že v mnoha případech se k nám dostane to lepší ze světového alternativního divadla.  Z přihlášených několik stovek zájemců je jich vybrána asi pětina. Takže letos, v rámci 16. ročníku Prague Fringe, se představí na padesát souborů v osmi divadelních i nedivadelních prostorách Malé Strany (podle vlastní zkušenosti mohu říci, že mi právě Fringe objevil mnohé místa, o jejich divadelním potenciálu jsem nevěděla, a to bydlím kousek o Malé Strany). Prague Fringe se tedy rozlézá po vzoru chobotnice a letos nabídne 236 představení. Většina z nich nemá více než hodinu a cena není vyšší než 150 Kč. Pokud zakoupíte festival pass, tak vyjdou ještě o něco levnější.

    Navzdory dosti dlouhé tradici (které si už povšimli fanoušci fringe po celém světě, kteří si pravidelně zapisují toto datum na přelomu května a června do kalendáře svých kulturních plánů) tvoří podle statistiky 60% návštěvníků anglicky mluvící lidé, kteří žijí v Praze nebo turisti. Já mám dojem, že jich bude dokonce víc, protože při svých návštěvách jen velmi zřídka potkám nějakého Čecha. Navzdory tomu, že naše znalost angličtiny je dnes mnohem lepší, než bývala kdysi, přece jen jazyková bariéra asi stále existuje. Ostatně podle programu letošního Fringe jsou nonverbální představení v menšině. Označení „easy English“ vás sice může nalákat, ale ani tak není zcela jisté, nakolik je ta English easy.

    Nicméně, nabídka vypadá pozoruhodně, byť je těžké cokoli předem zaručit. Hlavním tématem letošního Fringe Prague je současná politická situace, není to však téma jediné. Takže vedle představení o Brexitu či vládách špehujících vlastní občany, můžete zajít například na Havlův Protest v provedení Allinace for New Music-Theatre z USA, ale také na nejrůznější zábavné kousky, ať už improvizované, či pečlivě promyšlené. I já letos znovu vstoupím na toto teritorium a pokusím se v nejrůznějších prostorách nasát nové trendy alternativního divadla. Pokud vás to zajímá, tak k je dispozici přehledný tištěný katalog nebo webové stránky: http://www.praguefringe.com/programme

    ///

    Více na i-DN:

    Mlčení na sedmičce (No. 1)

    Mlčení na sedmičce (No. 2)


    Komentáře k článku: Malostranské okraje 2017

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,