Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Jiří Kuběna

    FOTO archiv

    Jiří Kuběna

    31. 5. 1936 Prostějov – 10. 8. 2017 Znojmo

    Básník, překladatel a historik umění, představitel generace tzv. šestatřicátníků (spolu s Václavem Havlem, Pavlem Švandou, Violou Fischerovou, Josefem Topolem nebo Věrou Linhartovou).

    Narodil se v rodině kapitána letce Františka Paukerta (z Ostravy) a sochařky Hedviky roz. Vocilkové (z Opavy). Rodina se nedlouho po jeho narození přestěhovala do Prahy, kde – na pražské Hanspaulce – prožil navzdory válce hezké dětství. Jako trauma nesl až nucený odchod otce a s ním i celé rodiny do Brna v létě 1950. V necelých šestnácti – v roce 1952 se – začal psát  básně. Tehdy jej z Prahy oslovil dopisem mladý Václav Havel, který jeho texty přečetl a velmi jej zaujaly. Vzniklo tak celoživotní přátelství upevněné (od 1953) spoluprací v okruhu Šestatřicátníků.

    Jan Zábrana, Václav Havel a sedící Jiří Kuběna v roce 1957 v bytě Václava Havla na Rašínově nábřeží. FOTO archiv

    Po absolutoriu dějin umění na MU v roce 1959 se stal památkářem v Národním památkovém ústavu v Brně (mj. hradozámecké interiéry, GO Vranova n/D, Bítova). Osudovým se pro něj stal hrad Bítov, kde se setkal a zamiloval do Zdeňka Kuběny, jehož jméno si zvolil za pseudonym. Na Bítov se opakovaně vracel a po revoluci zde také žil a působil jako kastelán. Do té doby mohlo jeho dílo vycházet, až na výjimky, pouze v samizdatu a exilu. V jeho básních se objevují duchovní a náboženské, ale také homoerotické motivy. Pařil k okruhu časopisu Tvář (60. léta), redigoval samizdatové sborníky Tempo (1968) a Tauros (1974), časopisy Proglas (1990) a Box (od roku 1988). Vedle řady básnických sbírek vydal výbor Krev ve víno, knihu esejů Paní na Duze a knihu vzpomínek Paměť básníka. Po listopadu 1989 vydával a redigoval časopisy Box a Vetus via. Nakladatelství Host dokončuje vydání celého jeho souborného díla v osmi svazcích.

    Zleva Mikuláš Medek, Josef Topol, Jiří Kuběna a Jan Koblasa v ateliéru Mikuláše Medka v roce 1960. Repro z knihy Jiří Kuběna: Paměť Básníka, Host 2006

    Krátce na počátku sedmdesátých let se zajímal také o výtvarné umění – sám maloval. Jeho obrazy před třemi lety vystavila krajská galerie ve Zlíně, spolu s díly dalšího malujícího básníka Vítězslava Nezvala.

    Po roce 1989 se stal kastelánem hradu Bítova, kde trvale žil a kde v devadesátých letech uspořádal několik celostátních setkání českých básníků a kritiků. V roce 1998 byl presidentem Václavem Havlem vyznamenán Medailí Za zásluhy v oblasti kultury a umění I. stupně.

    S Václavem Havlem a jeho chotí Dagmar na Bítově, jaro 1998. Repro z knihy Jiří Kuběna: Paměť básníka, Host 2006

    Na hradě Bítov u vlastní busty od sochaře Karla Žáka (2011). FOTO DALIBOR KRUTIŠ

    Bývá považován za nejvýznamnějšího homoeroticky orientovaného básníka v současné české literatuře, „mužský éros“ je významně v jeho tvorbě přítomen. Hlásil se ke konzervativnímu katolictví a v jeho díle se vyskytují i četné duchovní a náboženské motivy. Byl významným inspirátorem několika mladších básníků (Pavel Petr, Aleš Kauer aj.).

    Zemřel po delší nemoci dnes ráno.

    /Pro i-DN z veřejných zdrojů připravil a zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 10. srpna 2017

    Komentáře k článku: Zemřel Jiří Kuběna

    1. DN

      Avatar

      Po vystavení ostatků
      dne 15. srpna ve 13:00 hodin v kapli Nanebevzetí Panny Marie hradu Bítova a po následné mši svaté téhož dne ve 14:00 hodin v kostele sv. Václava v obci Bítově koná se pohřeb do hrobu na starém bítovském hřbitově na řece Želetavce pod hradem Bítovem.

      /Více na i-DN: http://www.divadelni-noviny.cz/jiri-kubena-do-strun-mych-snasi-se-klid/

      15.08.2017 (0.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,