Divadelní noviny > Burza Zahraničí
Zemřel Marián Labuda
Marián Labuda
28. 10. 1944 Hontianske Nemce, Slovenská republika – 5. 1. 2018 Bratislava, Slovensko
Po absolvování divadelní fakulty Vysoké školy múzických umění v Bratislavě v roce 1964 nastoupil do Slovenského národního divadla. V roce 1968 byl spoluzakladatelem legendárního generačního Divadla na korze v Bratislavě, odkud přešel po jeho zákazu v roce 1971 na Novou scénu, jejímž členem byl až do roku 1989. Právě zde se vypracoval od komických a tragikomických typů, které mu mimořádně seděly, a také k velkým dramatickým úlohám. Od 1. ledna 1990 byl členem činohry SND. Současně hostoval i v českých divadlech (Národní divadlo v Brně, Městské divadlo Zlín, Divadlo na Vinohradech). V roce 2000 ztvárnil postavu Pana Puntilly v Národním divadle v Brně, v roce 2002 resp. 2003 Leona v Krajčírkách Jeana–Clauda Grumberga v SND a současně tutéž postavu Divadle na Vinohradech (Krejčovský salón, režie Petr Novotný j. h.).
Na divadle vytvořil více než sto dramatických postav – od fenomenálního Estragona (Beckett: Čakanie na Godota, Divadlo na korze, 1968) až po téměř autobiografického Leona (Grumberg: Krajčírky, SND 2002). V posledních letech najvíce na divadle zaujal titulní postavou hry Tiso.
Počátkem osmdesátých let si jej všimli čeští filmoví režiséři. Juraj Herz mu svěřil titulní roli v komedii Buldoci a třešně (1981), s epizodními úlohami přišli Dušan Klein (Radikální řez, 1983) a Jiří Krejčík (Prodavač humoru, 1984). Jeho nejslavnější filmovou rolí je ale řidič Pávek z komedie Vesničko má středisková (r. Jiří Menzel, 1985). Dvojice Labuda-Bán dopomohla výborně napsané a natočené komedii k obrovské popularitě a dokonce i k nominaci na Oscara.
Pak už přicházely nabídky od českých režisérů jedna za druhou (Anděl svádí ďábla; Dobří holubi se vracejí; Vážení přátelé, ano; Andělské oči, Král Ubu) a hlavně další Menzelovy snímky Konec starých časů, Žebrácká opera či Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Objevoval se také v pohádkách (Pták Ohnivák; Lotrando a Zubejda). V roce 1996 získal Českého lva za vedlejší mužskou úlohu v česko-slovenské koprodukci Záhrada (r. Martin Šulík, 1995). Na filmovém plátně se naposledy objevil v pohádce Anděl Páně 2 (r. Jiří Strach, 2016).
Kromě divadelní, filmové a televizní tvorby se zabýval i psaním krátkých literárních útvarů. Své texty vydal i česky v knize Oči v sloupek (Fortuna, 2004).
Byl ženatý, s ženou Vierou měli syna Mariána Labudu ml., který je rovněž hercem. Díky němu byl Labuda st. dvojnásobným dědečkem.
Zprávu o umělcově úmrtí jako první přinesl bez bližších podrobností server Aktuality.sk s odvoláním na zdroj blízký umělcově rodině. Slovenský tisk poté informoval, že Labuda chtěl vyjet vozem z garáže a při nastupování do auta ztratil vědomí. Labudova manželka okamžitě volala záchranku. Labudu se snažil oživit také náhodný kolemjdoucí na základě instrukcí operátora záchranné služby. Bohužel už mu nepomohli.
Komentáře k článku: Zemřel Marián Labuda
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
DN
Poslední rozloučení s Mariánem Labudou
se uskuteční v pátek 12. ledna od 11 hodin v Sále činohry v nové budově Slovenského národního divadla v Bratislavě.
11.01.2018 (23.58), Trvalý odkaz komentáře,
,