Divadelní noviny > Festivaly Kontext
Z galaxie jménem Mighty Sounds (No. 4)
Dva týdny po skončení 14. ročníku Mighty Sounds je tu i závěrečný díl mého seriálu o něm. V následujících několika odstavcích se s rozvahou pokusím definovat podstatu úspěchu festivalu, který mi neokázale, leč s přesvědčivostí hodnou Pythágorových pouček navrátil ztracenou důvěru v českou budoucnost prázdninových hudebních open air akcí. Připravte se, začínáme!
1. Personál
Začněme od podstaty – sledování toho, jak na Čápově dvoře všechno funguje s grácií precizně namazaných lyží špičkového biatlonisty, pro mne bylo v podstatě jedním z vrcholů programu. Nemluvím přitom jen o hlavních dračích hlavách festivalu, ale i o řadových zaměstnancích včetně brigádnictva. Aroganci, nebo neochotu pomoci jsem nikdy nezaregistroval, naopak. Vždy jsem se dočkal promptní pomoci, případně odkázání na konkrétní kompetentní osobu. K časovým skluzům takřka nedocházelo, situace hrozící stresem byly řešeny s obdivuhodným klidem.
Projevení speciálního uznání si zaslouží zúčastnění zvukaři, protože už léta se mi nestalo, abych během třídenní hudební akce ani jednou nemusel žehrat na špatně nazvučený koncertní set. Bravissimo!
…
2. Areál
Zcela bez výhrad – ač byl festival navštíven opravdu hojně, areál letiště Čápův dvůr disponuje natolik velkorysými prostorovými dispozicemi, že zácpy a jiné obvyklé festivalové prudy přímo související s enormním počtem publika se zde podařilo vymýtit takřka stoprocentně.
Pro představu: můj nejdelší pobyt ve frontě na nápoj či jiné občerstvení netrval ani tři minuty, čekání na volnou toaletu bylo obvykle šťastně ukončeno během maximálně několika desítek vteřin. Festivalová pódia od sebe byla vzdálena tak akorát, aby se všechno dalo v pohodě uchodit a zároveň se jednotlivé produkce nepřeřvávaly. Orientace v areálu byla po prvním letmém projití bezproblémová, značení jasné.
…
3. Publikum
Pestré, názorově různorodé, avšak pospolité. Veselá, nekonfliktní komunita. Nebyl jsem svědkem jediného agresivního výpadu, i v největším kotli se lidé k sobě chovali velmi ohleduplně.
Byť jsem byl na Mighty Sounds v podstatě novicem, žádnou zášť letitých návštěvníků k těm premiérovým jsem nezaznamenal, ba naopak. Mnohokrát mi bylo srdečně popřáno, ať si svůj první ročník pořádně užiji, byl jsem opakovaně pozván na drink i k ochutnání dobré krmě, nezřídka se mi dostalo i výživného programového tipu. Takřka se nevyskytovali otravní salámisti, pro něž je festival jen vítanou příležitostí k otravování bližních svých. Jaká to příjemná změna!
…
4. Programová pestrost
Dechberoucí… I když se Mighty Sounds stále prezentují především jako festival žánrový, rozhodně to neznamená, že by jejich doménou nebyla šíře programového spektra.
O precizní multižánrové vyladěnosti táborské přehlídky si Colours, Rock for people a další konkurenti mohou nechat jen zdát. To, že zde až na výjimky absentují povrchní PR fangle, je jenom důkaz skutečnosti, že Mighty Sounds cílí na publikum náročnější i poučenější, které nezajímá náhodná skrumáž pseudoatraktivních jmen, jež zrovna náhodou jedou turné, ale naopak program jako vzájemně provázaný, detailně promyšlený a dokonale dramaturgovaný komplex mnoha potenciálních zážitků. Letošní programová nabídka Mighty Sounds nezapomněla skutečně na nikoho včetně raperů, folkařů, metalistů, dancerů, sportovců i dětí. Skuhrat samozřejmě nemuseli ani divadelníci, byť inscenační výsledky některých těles jsem nemohl přejít bez kritického výpadu – viz. předchozí díly seriálu. I v případě divadelního stanu lze ovšem programovou skladbu pochválit – nepřebírá totiž dávno prověřené hity, ale poskytuje prostor autentickému divadelnímu punku. Vřelé díky za to!
…
5. Jídlo
Mighty Sounds ve svém 14. ročníku velmi zdatně zafungovaly i coby food fest – nabídka pochutin byla adekvátně pestrá i kvalitní.
Mými favority tradičně byli Indové, velmi potěšila přítomnost rybárny, rozličných food trucků, chilli útoků, bramborákových kroket, dostal jsem i vynikající vietnamské závitky. Zákeřný úlet jsem objevil pouze jeden, a sice v podobě „veganského Pho“, což je skutečně nesmysl, respektive zeleninový vývar s koriandrem, za což by provozovatelé dotyčného stánku dostali od strážců tradic řádně za svá, nepříliš poctivá, ušiska.
…
6. Desatero největších zážitků letošního Mighty Sounds
Z kapel, jejichž vystoupení jsem bohužel nestihl, by se jistě dal sestavit další plnotučný žebříček, s nímž vás možná seznámím později, až stihnu všechny inkriminované resty poctivě naposlouchat alespoň z jejich alb. Top ten svých největších zážitků z letošního Mighty sounds vám ovšem můžu nabídnout už teď.
X. Jenny Woo´s Holly Flame – sympatická , jevištně bezprostřední frontmanka, výborně šlapající kapela, resuscitující to nejlepší ze street punkových i neošansonových tradic. Doufám, že jsme je neviděli naposledy.
IX. Mighty fashion show: Hollywood – půvab, pohoda a šarm. Nejenom zúčastněných performerek a performerů, ale celého jevištního tvaru, jenž rozmarně kombinuje módní přehlídku a princip filmu na divadle.
VIII. Supertesla – čirá radost!
VII. LVMEN – díky za páteční noc. Přípluli jste přesně v ten moment, kdy jsem Vás nejvíc potřeboval.
VI. Arrogant twins – nejúdernější hudební duo aktuální domácí současnosti. Doporučuji sledovat.
V. Black Coffee Acoustic Stage – můj oblíbený azyl. Je výborné, že řada kapel odehraje na Mighty Sounds kromě „velkých“ setů i ty akustické. Nápad možná převzatý, rozhodně však skvěle fungující.
IV. The Airbags – moc jste mi chyběli, rád jsem vás viděl. Těším se, že příště si vás dám zas v plně elektrizující ostrosti!
III. Mad Sin pějí Ace of Spades – kdo nezažil, nepochopí. Mazec!
II. The Rumjacks – těšil jsem se, nezklamali, radost udělali.
I. The Bronx – prostě zjevení. Nemůžu jinak. Xaviere, promiň 🙂
///
Největší zklamání
20 000 židů pod mořem – viz. první díl (a narozdíl od Marzy jsou to profesionálové).
…
7. Hrstka výhrad
Z výše uvedených informací myslím poměrně jednoznačně vyplývá, že považuji 14. ročník Mighty Sounds za bezmála dokonalý. Je nicméně několik dílčích věcí, jež by se v letech příštích mohly zlepšit:
– tištěný festivalový průvodce by si zasloužil pečlivější redakci – informace k jednotlivým kapelám jsou sice vzhledem k rozsahovým omezením dostačující, některé tvůrčí subjekty však v přehledu absentují, úplně pak chybí informace o souborech divadelních.
– oficiální webové stránky festivalu by mohly být přehlednější, přesněji redigované a častěji aktualizované. Je sice prima, že fotografie z letošního ročníku jsou na sociálních sítích, ale slušely by i webu.
– bylo by fajn i decentně vylepšit festivalové „press centrum“. Pohovky i internetové připojení jsou sice v pohodě, za slunečního světla se však příliš psát nedá. Trocha přítmí během dne by tudíž přišla vhod.
– docela bych uvítal, kdyby kromě scény divadelní bylo decentně moderováno i dění na pódiích ostatních.
8. Prohlášení na závěr
Konečně jsem našel český festival, jemuž bych přál přítomnost svého milovaného Toma Waitse. Ano, jsou to Mighty Sounds.
Děkuji za vše, a za rok snad zas!
///
Více na i-DN:
Mighty Sounds ovládnou Čápův dvůr
Z galaxie jménem Mighty Sounds (No. 1)
Z galaxie jménem Mighty Sounds (No. 2)
Z galaxie jménem Mighty Sounds (No. 3)
…
Komentáře k článku: Z galaxie jménem Mighty Sounds (No. 4)
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)