Divadelní noviny > Názory – Glosy
Ohrožený rozpočet Národního divadla v Brně?
Národní divadlo v Brně na prahu sezony nečekaně oznámilo deficit rozpočtu ve výši sedm a půl milionu korun v roce 2019. Zvenku se naopak zdálo, že se divadlu v posledních letech nebývale daří nejen umělecky, ale i ekonomicky. Ředitel divadla Martin Glaser na žádost DN situaci vysvětlil:
Věc je prostá – brněnskému Národnímu divadlu se dlouhá léta nenavýšil provozní příspěvek vyjma platů, což jsou ovšem v součtu desítky milionů korun. Když k tomu přidám další desítky milionů, které šly do obnovy technologií, na něž se také roky nesáhlo (máme nová světla v Mahenově divadle, budou i pro Janáčkovo divadlo, také zvukové zařízení, je obnovená polovina světel v Redutě atd.), natekly k nám opravdu velké peníze. K tomu jsme oproti roku 2014 získali trojnásobek rozpočtu na Mezinárodní festival Janáček Brno.
Ale základ dotace běžného rozpočtu divadla se nenavyšoval a já jsem nebyl schopen přesvědčit radnici, že to tak dál nepůjde. Mimo jiné proto, že jsme hodně zvládli vlastními silami, takže nebylo vidět, jak dramaticky vnitřní dluh narůstá. Tržby máme skoro o dvacet milionů vyšší. Rozpočet opery „křiví“ fakt, že v sudých letech vzniká reprezentativní operní inscenace (nebo dvě) v rámci festivalu Janáček, a tedy z jeho rozpočtu (to zachránilo hospodářské výsledky v letech 2014, 2016 a 2018) – zbývá pak víc peněz na ostatní premiéry i reprízy opery. V roce 2015 jsme za zlomek pořizovacích nákladů získali dvě produkce z Prahy (Hry o Marii a Čarokraj), v roce 2017 jsme kvůli rekonstrukci budovy Janáčkova divadla hráli méně a vydělali jsme skoro pět milionů na zájezdu do Hongkongu, takže jsme také nakonec vyšli. Odtud zdání, že divadlo vzkvétá a peněz je relativně dost.
Jenže v roce 2019 musíme zajistit plný provoz v Janáčkově divadle, nebudou peníze na festival, bohužel ani žádný lukrativní zájezd. A k tomu během let zásadně vzrostly mandatorní výdaje, které musíme platit přednostně. Baletu a Činohře z tržeb zbydou (po zaplacení „zákulisních účtů“, tedy nákladů na všechna představení) nějaké drobné „čisté“ a spíš jen hypotetické peníze, kdežto opeře vzhledem k personálním i provozním nákladům zbyde jen „vítr v kapse“.
Je to poučný příspěvek k tématu financování velkých divadel, doufejme i podnět příslušným místům k řešení. Tedy především k otázce, jestli a jak má do podpory divadel vstoupit státní rozpočet. Třicet let o tom debatujeme…
Komentáře k článku: Ohrožený rozpočet Národního divadla v Brně?
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)