Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy
O rozmanitosti arabského světa podesáté
Festival Nad Prahou půlměsíc, jehož název je inspirován sbírkou milostných veršů a vyznání Praze a České republice syrského básníka žijícího v Čechách, Charifa Bahbouha, vstupuje ve čtvrtek 11. října do jubilejního 10. ročníku.
Po celou dobu své existence systematicky usiluje o hlubší poznání tradičních i současných divadelních kultur Blízkého východu, o jejich otevřené vnímání bez předsudků, inspiruje české divadelníky originální dramaturgií a divadelními formami, upozorňuje na jejich tematicky spřízněné inscenace, představuje významné umělce ze zahraničí, propaguje tvorbu orientálních tvůrců žijících v Čechách, propojuje tvůrce i diváky různých kultur. Svou nezaměnitelnou, promyšlenou a kvalitní dramaturgií je jediným projektem svého druhu v České republice. Dotýká se závažných aktuálních společenských témat i skutečností, o kterých se u nás mnoho neví. Především cestou divadla, ale také paradivadelních akcí, koncertů, debat, workshopů, filmových projekcí, výstav zprostředkovává a iniciuje nejen hodnotné umělecké zážitky, ale též usiluje o zmírnění napětí ve společnosti mezi „my“ a „oni“, o překonávání kulturních bariér a vzájemné porozumění.
Navzdory sílícím protiarabským a protimuslimským náladám v zemi a negativnímu vymezování se vůči všemu, co pochází z oblasti Blízkého východu, včetně mírumilovných kultur, si festival za deset let získal své publikum i své nezastupitelné místo v kalendáři kulturních akcí v ČR.
Téma: Rozmanitost arabského světa
Tzv. arabský svět se rozkládá od severoafrického Maghrebu, přes země Sahelu a středomořské Levanty až k Arabskému poloostrovu. Představuje pozoruhodnou množinu různých zemí, národů, kultur, jazyků a náboženství. Kromě Arabů zde žijí také Berbeři, Židé, Turci, Kurdové, Arméni, Turkmeni, Gruzíni, Čerkesové, Indové, Pákistánci, Bangladéšané a mnohé další minority.
Právě této rozmanitosti ve vnímání tzv. arabského světa či spíše světů bude věnován jubilejní 10. ročník festivalu Nad Prahou půlměsíc. Přiblížíme ji prostřednictvím divadelních představení, scénických čtení, literárně-hudebních kaváren, filmových projekcí, přednášek, debat a setkání.
- Samozřejmě se bude skloňovat ve všech podobách také slovo migrace, která s ústředním festivalovým tématem ruku v ruce souvisí. Chceme nejen poznat jednotlivé kultury samy o sobě, ale především v dialogu s dalšími a nevyhneme se ani problémům, které sžívání různých kultur a náboženství přináší.
- Dané téma prozkoumáme nejen v kontextu současného světa, ale též z hlediska minulosti. Budeme se mj. soustředit i na vztahy arabského světa a Čech.
- Festival se podílí také na umělecké prezentaci historicky první knihy překladů z kuvajtské literatury.
- Společně s programem pro dospělé myslí také na děti.
- Festival zve výjimečné zahraniční hosty: marockého autora Mahi Binebina, jehož adaptaci románu Boží koně festival uvádí, či univerzitní profesory:Faten Morsy z University Ain Šams v Káhiře a Hassana Hilmyho z University Hasana II. v Casablance, kteří vystoupí mj. na mezinárodní konferenci o rozmanitosti arabského světa.
- Stejně jako loni se festivalu aktivně zúčastní studenti ze Západočeské univerzity v Plzni a Univerzity Komenského v Bratislavě, kteří změří své síly v recitaci arabské poezie v originále
- Festival je podporován grantem MHMP a SFK.
- S festivalem spolupracuje kromě Francouzského institutu v Praze, Institutu divadelního umění, nakladatelství Dar ibn Rushd rovněž řada arabských ambasád, např. Kuvajtu, Maroka, Tuniska, Jemenu, Iráku, Palestiny, Egypta, Spojených arabských emirátů.
- Většina událostí se uskuteční v české premiéře.
///
…
PRAHA
…
Čtvrtek 11. 10.
19.00 Malá scéna Divadla Na Prádle, Besední 3, Praha 1
POZORUHODNÝ JEMEN – vernisáž výstavy
Kulturní a přírodní bohatství Jemenu ve fotografiích a obrazech jemenského malíře Fouada Alfoteiha a Čecha Josepha Wollfa. Vstup volný.
Ve spolupráci s Velvyslanectvím Jemenské republiky.
…
20.00 Velká scéna Divadla Na Prádle, Besední 3, Praha 1
Usáma Ibn Munkiz: OSUDY ARABSKÉHO BOJOVNÍKA S KŘIŽÁKY – obnovená premiéra Arabského nedivadla studentů Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK
Divadelní adaptace inspirovaná vzpomínkami středověkého arabského šlechtice, jenž navštívil nejvýznamnější místa islámského světa, kde žil mezi křižáckými bojovníky, přináší klíč k pochopení řady otázek souvisejících s křesťansko-muslimským soužitím na arabském Východě. V arabštině s českými titulky.
Součástí večera je ochutnávka tradiční jemenské kuchyně ve spolupráci s Velvyslanectvím Jemenské republiky.
S podporou Velvyslanectví Státu Kuvajt. Součástí večera je ochutnávka tradiční jemenské kuchyně ve spolupráci s Velvyslanectvím Jemenské republiky.
///
Pátek 12.10.
10.00 Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 17, Praha 1, konferenční místnost, 2.p.
HLASY ARABSKÝCH SVĚTŮ – III. mezinárodní arabisticko-teatrologická konference
Kulturní různorodost Blízkého východu pohledem významných zahraničních a tuzemských arabistů a teatrologů. Zahraničními hosty budou tentokrát Faten Morsy, profesorka angličtiny a srovnávací literatury na Univerzitě Ain Shams v Káhiře, která vystoupí s přednáškou na téma „Travelling Shahrazades: Reading North African Feminist Writings“ a Hassane Hilmy, profesor angličtiny na Univerzitě Hasana II. v Casablance a překladatel s přednáškou „Kafka and the Arab world“.
Přesný program konference bude včas zveřejněn na festivalových stránkách a na facebooku. Vstup volný.
Ve spolupráci s Ústavem Blízkého východu a Afriky a Institutem umění – DÚ.
…
16.00 Literární kavárna Řetězová, Řetězová 244/10, Praha 1
BÁSNĚ KRKEM VELBLOUDÍM – 2. ročník mezinárodní soutěže v recitaci v arabštině.
Věcné dary vítězům věnovala Velvyslanectví Tuniské republiky, Egyptské arabské republiky, SAE a nakladatelství Dar ibn Rushd. Vstup volný.
…
19.30 Literární kavárna Řetězová, Řetězová 244/10, Praha 1
KAFKA A ARABSKÝ SVĚT – literární hostina
Literární ochutnávka významných kafkovských inspirací v arabské kultuře. Autorské lahůdky v podobě scénického čtení servírují členové Arabského nedivadla FF UK, s odborným výkladem doc. F. Ondráše a za účasti zvláštního hosta prof. H. Hilmy z University v Casablance. Za tradiční arabské občerstvení děkujeme panu Badru aš-Šammarímu. Vstup volný. V češtině a arabštině.
Ve spolupráci s Ústavem Blízkého východu a Afriky.
///
Sobota 13.10.
A Studio Rubín, 9, Malostranské nám. 262
19.00 Katherine Vinaver, Aalan Rickman: MY NAME IS RACHEL CORRIE – česká premiéra
Světově proslulá divadelní hra inspirovaná deníkovými záznamy a maily mladé americké aktivistky, která ve svých třiadvaceti letech zemřela pod pásy buldozeru izraelských ozbrojených sil, když bránila dům palestinského lékárníka před demolicí během Druhé intifády. V angličtině.
20.00 Mohamed Kacimi: SVATÁ ZEMĚ – Kabaret Divadla Unlimited
„Nechápu, co můžou ještě bombardovat – nic nezbylo!“
Jaký jogurt jíte? Jaký tabák kouříte? Jaké bomby vám lítají nad hlavou? Syrový příběh z obleženého města, kde nezbylo už vůbec nic – jen černý smysl pro humor, který pomáhá přežít. Režie: Lucie Málková. Hrají: Týna Průchová, Ondřej Pavelka, Alena Štréblová, Igor Orozovič a David Steigerwald. Produkce: Studio Saint Germain (Rock Café Praha). Součástí večera je palestinské občerstvení.
Ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Palestina.
///
Neděle 14.10.
Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3 – Žižkov
19.00 BOŽÍ KONĚ (Les chevaux de Dieu)
(Maroko / Belgie / Francie / Tunisko, 2011, 115 min)
Cenami ověnčený film režiséra Nabila Ayouche podle úspěšného románu marockého autora Mahi Binebina je inspirován sebevražednými atentáty v Casablance v roce 2003. Příběh čtyř
kamarádů ze Sidi Moumen, slumu na okraji velkoměsta, plného násilí, chudoby a beznaděje, kteří uvěří, že jediný způsob, jak z toho uzavřeného kruhu ven, je vydat se cestou islamistických
mučedníků. V arabštině, s anglickými a českými titulky.
21.00 MAHI BINEBINE – Debata s marockým autorem a výtvarníkem
Mahi Binebine (1959) je významný marocký prozaik a malíř. Předtím, než se vydal na uměleckou a literární dráhu, vyučoval matematiku. Jeho romány jsou přeloženy do desítky jazyků. V osmdesátých letech žil v Paříži, v letech devadesátých pak v New Yorku. Jeho obrazy jsou součástí stálé sbírky Guggenheimova muzea. V roce 2002 se vrátil do rodné Marakéše, kde v současnosti tvoří a žije. Debata ve francouzštině s tlumočením do češtiny.
22.00 Mahi Binebine, Jakub Čermák: BOŽÍ KONĚ
„Teroristi jsou kluci jako my.“ Divadelní adaptace románu marockého autora. Divadlo Feste, Brno. Režie: J. Čermák. Hrají: P. Bláha, M. Holenda, J. Grundman, M. Pohořálek.
Během večera ochutnávka marockých kulinářských specialit. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Marockého království.
Ve spolupráci s Velvyslanectvím Marockého království.
///
Pondělí 15.10.
19.00 Unijazz, Jindřišská 901/5, 110 00 Nové Město
WELCOME TO THE CIRCUS (Palestina, USA, 2013, 80´, r. C. Coulson)
Povzbudivý dokument o síle nového cirkusu v hledání porozumění mezi lidmi různých kultur. Dvě cirkusové školy, jedna francouzská, druhá palestinská, společně vytvoří pojízdný cirkus, s nímž cestují po okupovaných palestinských územích a rozdávají dětem radost a smích. Ve spolupráci se spolkem Madžlis a ISM. Úvodní slovo Petra Šťastná. V arabštině, s anglickými a českými titulky. Vstup volný.
///
Středa 17.10.
20.00 Divadlo Viola, Národní 7, Praha 1
1 000+1 PROBUZENÍ (Moderní kuvajtské povídky) – literární kavárna
Osmapadesát let nezávislosti Kuvajtu očima současných povídkářů. Scénické čtení z vůbec prvního vydání kuvajtské literatury v češtině. Režie: Jakub Šmíd. Čtou: Anita Krausová a Matěj Nechvátal. 100% kuvajtská pohostinnost. Ve spolupráci s nakladatelstvím Dar Ibn Rushd, Velvyslanectvím Státu Kuvajt v ČR a Velvyslanectvím ČR v Kuvajtu.
///
Čtvrtek 18.10.
Kino 35, Francouzský institut, Štěpánská 35, Praha 1
ARABSKÁ FILMOVÁ NOC – degustace arabských filmů, které vám nedají spát
Ve spolupráci s Francouzským institutem, Velvyslanectvími Marockého království a Egyptské arabské republiky. Vstup volný.
17.00 BOŽÍ KONĚ (Les chevaux de Dieu)
(Maroko / Belgie / Francie / Tunisko, 2011, 115 min)
Cenami ověnčený film režiséra Nabila Ayouche podle úspěšného románu marockého autora Mahi Binebina je inspirován sebevražednými atentáty v Casablance v roce 2003. Příběh čtyř kamarádů ze Sidi Moumen, slumu na okraji velkoměsta, plného násilí, chudoby a beznaděje, kteří uvěří, že jediný způsob, jak z toho uzavřeného kruhu ven, je vydat se cestou islamistických mučedníků. Ve francouzštině, s anglickými a českými titulky.
19.15 HLASY PŘICHÁZEJÍ Z DÁLKY
(ČR, Irák, 2018, 27min)
První dokument iráckého režiséra Ahmeda Al-Sabaieiho, který natočil po nedobrovolném odchodu z Bagdádu do ČR. Zpověď tří významných představitelů české kultury arabského původu: básníka, překladatele a nakladatele Charifa Bahbouha, pedagoga, hudebníka a básníka Marwana Alsolaimana a hudebníka a pedagoga Rachida Rahmy. Produkce: Saša Dlouhý, freeSaM. V češtině s anglickými titulky.
20.00 MAWLANA
(Egypt, 2016, 130 min)
Pozoruhodný film režiséra Magdyho Ahmeda Aly podle románu egyptského novináře a spisovatele Ibrahima Issy odkrývá utajený svět šejků a jejich vazby s bezpečnostními institucemi, politiky a podnikateli. Vyjadřuje se k fenoménu televizních hvězd z řad kazatelů a řeší aktuální otázku zneužívání náboženství v politice. V arabštině, s anglickými a českými titulky.
///
Pátek 19.10.
20.00 Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2, Praha 1
ŠLECHTIC NA CESTÁCH MEZI VÝCHODEM A ZÁPADEM – pražská premiéra
Literární soirée s dobovou hudbou o cestování v 17. století nejen do Turecka.
Hrabě Heřman Černín (1579–1651), jenž proslavil rod Czernínů v české historii, podnikl za svůj život mnoho poutí: dvě cesty do Turecka jako císařský vyslanec, do Severní Itálie, na bojiště v Nizozemí a Uhrách, také do Svaté Země ad. Pozoruhodné svědectví, bořící obecnou představu, že cestování v 17. stol. nebylo běžné. Pořad byl vytvořen na podnět Národního památkového ústavu, českou premiéru měl na zámku Humprecht pod záštitou pana hraběte T. Czernína.
Hudební agentura Arte per tutti – Účinkují: K. Šisler, A. Pospíšilová (umělecký přednes), V. Vildmanová (zpěv), J. Vávrová (flétny), J. Břízová (housle), R. Hanuš (cembalo).
///
Sobota 20.10.
Divadlo Minor, Malá scéna, Vodičkova 674/6, Praha 1
PROGRAM PRO DĚTI A JEJICH DOSPĚLÉ:
15.00 A ZDÁL SE JÍ SEN… – hudební stínové divadlo pro děti
O holčičce, která uprostřed hlučného, špinavého města bez hřišť a parků, sní o tom, že si najde kamarády a díky snům objeví svůj vlastní svět. Jazykově bezbariérové. 4+. Dafa Puppet Theatre (Jordánsko, Palestina, Rumunsko, ČR) Hrají: Husam Abed a Réka Deák.
15.30 ARABSKÁ HUDBA S MARWANEM – rodinný workshop
Co jste o arabské hudbě a tradičních nástrojích dosud netušili, to se dozvíte od syrsko-českého hudebníka Marwana Alsolaimana. V češtině. 5+.
16.30 THESEUS – „rakvičkárna“ Réky Deák s hudbou Husama Abeda
Už staří Řekové migrovali… Neuvěřitelná dobrodružství slavného řecké hrdiny na způsob jarmarečního divadla. V angličtině, maďarštině, arabštině, ale srozumitelné všem. 7+, 30 min.
Program pro děti je realizován s podporou Velvyslanectví Státu Kuvajt.
———
15.00 Náměstí Václava Havla (piazetta ND) – Studio Paměť, Soukenická 29, Praha 1
SZTETL-WELT – česká premiéra uliční intervence polského Teatr 3.5
Němá píseň o ztrátě domova, tragédii války a xenofobii. Bezprostřední divadelní odpověď na události v Sýrii a reakce evropského společenství na vlny uprchlíků opouštějících válečnézóny.„Hrát, kultivovat citlivost, představivost, vstupovat do srdcí.“ Režie a hudba: M. Kurkiewicz, Hrají: D. Grenda, T. Puchalski, J. Gregorkiewicz. Po akci setkání s tvůrci ve Studiu Paměť.
…
18.00 Studio Paměť, Soukenická 29, Praha 1
A LIDÉ ŽIJÍ. ABDUL. – divadelní představení souboru Teď, nádech a leť! s následnou debatou s hosty z řad novinářů a humanitárních pracovníků
„Odpuštění je skutečné pouze tehdy, jde-li o věc neodpustitelnou.“ Příběhy o naději, důstojnosti a nepochopitelné lidskosti. Režie, scénář: D. Zelinka. Hrají: E. Paš, D. Zelinka.
…
Miran Kasem, Marwan Alsolaiman, Haitham Farag – koncert
Kurdské, syrské a arabské písně.
///
Sobota 13.10. + Neděle 14.10
EMBASSY TOUR
Dny otevřených dveří arabských velvyslanectví akreditovaných v ČR
Prohlídky, debaty, pohoštění. Vstup volný.
…
EMBASSY TOUR aneb navštivte TUNISKO, IRÁK, PALESTINU, SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY A EGYPT za dva dny!
Během víkendu 13. a 14. října 2018 otevřou ambasády Tuniska, Iráku, Palestiny, SAE a Egypta dveře návštěvníkům festivalu Nad Prahou půlměsíc. Ti si budou moci prohlédnout interiéry ambasád, seznámit se s jejich historií, setkat se s představiteli arabských zemí v ČR, diskutovat s nimi nebo třeba shlédnout krátké dokumentární filmy, výstavku či ochutnat místní speciality. Pasy na tuto cestu netřeba.
Je nutné se však předem registrovat, a to prostřednictvím kontaktního formuláře na festivalovém webu: www.nadprahoupulmesic.simplesite.com. Ve zprávě prosím udejte své jméno, kontakt, a zda chcete absolvovat Embassy Tour po všech ambasádách či jen po vybraných. Návštěva každé ambasády trvá hodinu. Kapacita je omezena.
…
Návštěvní hodiny:
Sobota 13. 10.
13.00 – Velvyslanectví Tuniské republiky, Nad Výšinkou 7, Praha 5
15.15 – Velvyslanectví Irácké republiky, Mongolská 3, Praha 6
…
Neděle 14. 10.
13.00 – Velvyslanectví Státu Palestina, Internacionální 12, Praha-Suchdol
15.15 – Velvyslanectví Egyptské arabské republiky, Pelléova 14, Praha 6
17.00 – Velvyslanectví Spojených Arabských Emirátů, Sibiřské nám. 730/1, Bubeneč
///
HRADEC KRÁLOVÉ
…
Pondělí 15. 10.
10.00 Gymnázium Boženy Němcové
MAHI BINEBINE – debata s marockým autorem a výtvarníkem.
Mahi Binebine (1959) je významný marocký prozaik a malíř. Předtím, než se vydal na uměleckou a literární dráhu, vyučoval matematiku. Jeho romány jsou přeloženy do desítky jazyků. V osmdesátých letech žil v Paříži, v letech devadesátých pak v New Yorku. Jeho obrazy jsou součástí stálé sbírky Guggenheimova muzea. V roce 2002 se vrátil do rodné Marakéše, kde v současnosti tvoří a žije.
///
Pondělí 19. 11.
9.00 Divadlo DRAK, Studio, Hradební 632
A ZDÁL SE JÍ SEN… – hudební stínové divadlo pro děti
O holčičce, která uprostřed hlučného, špinavého města bez hřišť a parků, sní o tom, že si najde kamarády a díky snům objeví svůj vlastní svět. Jazykově bezbariérové. 4+.
Dafa Puppet Theatre (Jordánsko, Palestina, Rumunsko, ČR). Hrají: Husam Abed a Réka Deák.
Po představení následuje loutkářská dílna.
///
Plzeň
…
Čtvrtek 25. 10.
20.00 Moving Station, Koperníkova 574/56, Plzeň 3-Jižní Předměstí
A LIDÉ ŽIJÍ. ABDUL – divadelní představení souboru Teď, nádech a leť! s následnou debatou.
„Odpuštění je skutečné pouze tehdy, jde-li o věc neodpustitelnou.“ Příběhy o naději, důstojnosti a nepochopitelné lidskosti. Režie, scénář: D. Zelinka. Hrají: E.Paš, D. Zelinka.
///
Brno
…
Úterý 30. 10.
20.00 Industra, Masná 19
Mahi Binebine, Jakub Čermák: BOŽÍ KONĚ – divadelní představení
„Teroristi jsou kluci jako my.“ Divadelní adaptace mimořádného románu marockého prozaika a výtvarníka o čtyřech kamarádech ze Sidi Moumen, chudinského předměstí Casablancy, kteří se vydají cestou fundamentalistických mučedníků. Divadlo Feste. Režie: J. Čermák. Hrají: P. Bláha, M. Holenda, J. Grundman, M. Pohořálek.
///
Festival Nad Prahou půlměsíc pořádá spolek Komba, který je též pořadatelem festivalu Tvůrčí Afrika.
Komentáře k článku: O rozmanitosti arabského světa podesáté
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)