Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Je současné divadlo nebezpečné?

    Cyklus přednášek a debat ND TALKS každý měsíc nabídne setkání na současná aktuální témata, která se bezprostředně dotýkají moderního divadla 21. století. Jednotlivé diskusní bloky se nevážou ke konkrétním uváděním kusům na repertoáru Národního divadla, ale nabízejí samostojnou platformu setkání mezi těmi, kteří dnešní divadlo tvoří – odborníky a profesionály v oboru –, a diváky, bez kterých divadlo ztrácí svou legitimitu. ND TALKS chce divákům nabídnout možnost seznámit se s aktuálními divadelními trendy a zjistit, jak se divadlo jako disciplína posouvá a jakým způsobem ho vnímat a diskutovat.

    Listopadová debata se bude věnovat skandálu způsobeném Frljičovou inscenací Naše násilí, vaše násilí, kde mimo jiné Ježíš znásilňuje muslimku. Foto divadelnisvet.cz

    Účastníci debaty se budou ptát, kam současné divadlo směřuje, kde české divadlo stojí v evropském kontextu a zda je od každodenní reality odtrženo nebo naopak kráčí s dobou. Posunulo se dnešní divadlo oproti minulosti? Může divadlo změnit svět?

    V listopadu bude ND TALKS věnováno tématu divadla a politiky. Debata s názvem Je současné divadlo nebezpečné? se bude konat 28. 11. 2018 ve foyer Nové Scény Národního divadla od 18 hodin.

    Brněnská kauza, která se rozhořela v květnu tohoto roku kolem představení slovinského režiséra Olivera Frljiče, kromě toho, že umožnila skupině „Slušných lidí“ výrazné zviditelnění, otevřela v české společnosti možná zanedbanou otázku, zda je důležité v rámci uměleckého vyjádření zachovávat absolutní volnost, nebo zda existují nějaké mravní principy, před jejichž překračováním by se měla společnost chránit. Není jasné, kdo by tyto hranice měl určit ani kdo by je měl případně strážit. Koncept svobody slova se ukázal mít rozmělněné hranice a napříč ideovým spektrem se rozhořela palčivá diskuse, co je a co není v umění přípustné.

    Představení Naše násilí, vaše násilí v Brně přerušila skupina „Slušných lidí“. Foto Slušní lidé

    Nabízí se ještě jeden zajímavý pohled na celou událost, který bude v listopadovém vydání debat ve foyer Nové scény otevřen. Jestliže vzbudilo představení Naše násilí, vaše násilí takové vášně, znamená to, že ještě stále žijeme v době, kdy může divadlo někoho rozrušit? Proč se extrémisté bojí divadel a proč je chtějí kontrolovat? A může být divadlo aktivistické? Dramaturg Činohry Národního divadla Jan Tošovský se bude ptát svých hostů, jakou a zda vůbec nějakou má podle nich současné divadlo politickou moc.

    Hosty Jana Tošovského budou bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová, sociolog z Akademie věd České republiky Ondřej Lánský a novinářka Saša Uhlová.

    Projekt je součástí doprovodných programů Národního divadla ND+.

    • Autor:
    • Publikováno: 18. listopadu 2018

    Komentáře k článku: Je současné divadlo nebezpečné?

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,