Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy Festivaly

    Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 396/9)

    Poněkud stranou festivalového dění, uspořádal Nadační fond Jana Kubelíka v prostorách luxusního sálu hotelu Internacionál setkání příznivců myšlenky zachránit chátrající dům, ve kterém se legendární houslový virtuos narodil.

    Jan Kubelík. Foto archiv

    Jan Kubelík spatřil světlo světa roku 1880 v Michli, v době vlády c. a k. mocnáře Františka Josefa, kdy Michle ještě nebyla součástí Prahy. Drobný domek se dočkal přístavby, stal se domicilem firmy mýdlo Hellada, přečkal běsnění dvou světových válek i devastaci let poválečných. Před demolicí byl zachráněn v roce 2017 Ministerstvem kultury, neboť rodný dům Jana Kubelíka je kulturní památkou.

    Od roku 2007 se Kubelíkův pravnuk René snaží o získání a následnou rekonstrukci objektu. Za tímto účelem založil v roce 2015 Nadační fond Jana Kubelíka

    Rodný domek Jana Kubelíka v Praze-Michli, č.p. 218 na přelomu 19. a 20. století. Foto Nadační fond Jana Kubelíka

    Byl jsem pozván a múza Mab mi řekla: Tam přece nemůžeme chybět, vždyť jde o záchranu přestavbou…

    Ano, kdysi jsem to uměl. Tak půjdeme.

    Trochu mrzlo, hotel se v chladu tetelil. Za jeho skly bylo teplo. Na pódiu bělostný dvoukřídlý klavír připomínal křehkost motýla…

    Plakát z turné Jana Kubelíka se synem Rafaelem a dcerou Anitou po USA v roce 1936. Foto Nadace Jana Kubelíka

    Herečka Zora Jandová hovořila o dávné slávě mimořádně nadaného, světem uznávaného umělce, jehož závratná kariéra započala po ukončení studia pražské konzervatoře. Při absolventském vystoupení v roce 1898 vyvolal úžas interpretací Paganiniho houslového koncertu D dur. Po koncertech ve Vídní o něm kritikové psali, že by ho ve středověku upálili jako čaroděje. V roce 1901 se vydal do USA, kde absolvoval 78 koncertů za klavírního doprovodu operetního skladatele Rudolfa Frimla. Jeho vánoční koncert na náměstí v San Franciscu poslouchalo 100 tisíc nadšených posluchačů. USA navštívil desetkrát. Úspěšný byl v Argentině, Uruguayi, Chile, Brazílii, Austrálii, Turecku, Novém Zélandu, Palestině, Indii, Číně, Japonsku, Filipínách. Hrál ve všech státech severní Afriky. Jako první český umělec koncertoval v tehdy sovětském Rusku… Opakovaně koncertoval téměř ve všech zemích na všech kontinentech. Proslavil tím nejen sebe, ale i svůj národ a svou vlast. Pomáhal českým umělcům a hudebním tělesům vahou své autority i finančně. Jeho pomoc poznala i začínající Česká filharmonie… Se svou manželkou, hraběnkou Marianne Czáky-Szellovou měl osm dětí… Zemřel 5. 12. 1940 v Praze. Podlehl ataku rakoviny…

    Rodný domek Jana Kubelíka v ulici U Plynárny v Praze 4 v roce 2012 . Foto Michal Šula

    René Kubelík, pravnuk fenomenálního houslisty, nás seznamoval s projektem regenerace kulturní památky rodného domu Jana Kubelíka. Vprostřed panelových krás velkoměsta by mělo z odrbaného zdiva chaloupky vzniknout malebné zastaveníčko pro uměnímilovné duše třetího tisíciletí. Za zády pana Kubelíka prosvítala světla lamp ozařující plochu možné stavby podzemních garáží, na kterých by měl vyrůst koncertní sál Leoše Janáčka…

    Ty garáže pražskému projektu chybí, řekla tichounce Mab. Domek je to pěkný, jako hříbek pravák v poušti civilizace. Ale bez naděje na hmotný zisk zainteresovaných obstojí jen stěží…

    Místo posledního odpočinku Jana Kubelíka (1880 – 1940) a jeho syna Rafaela (1914 – 1996) na pražském Slavíně. Foto archiv Nadačního fondu Jana Kubelíka

    V koncertní části setkání jsme vyslechli autentický záznam z newyorské Carnegie Hall – Paganiniho Campanellu v podání Jana Kubelíka (housle) a Rafaela Kubelíka (klavír). René Kubelík přednesl za doprovodu Ivy Návratové Mozartovu Sonátu pro housle a klavír G-Dur i skladby Jana Kubelíka Stará píseň a Orientální scéna.

    Odcházel jsem ze setkání zamyšlen. Hostitelce a organizátorce, paní Veronice Kalábové jsem řekl: Bůh vám pomáhej

    Brno – Komín, 30. 11. 2018

    Představení Nadačního fondu Jana Kubelíka. René Kubelík – housle, Iva Návratová – klavír, Zora Jandová – průvodní slovo. Hotel Internacionál, Brno, 29. 11. 2018.


    Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 396/9)

    1. Zdeněk Pololáník

      Avatar

      připomenutí a přiblížení
      již nežijících uměleckých osobností a míst spojených s jejich životem a působením je již dnes nedocenitelné, natož za nějakých sto let. Cenné ilustrace, jak tato místa vypadala v dobách události, jak vypadají dnes, a co by potřebovala, aby se zachovala pro budoucnost.

      01.12.2018 (15.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,