Divadelní noviny > Kontext Zprávy
Akademie MenART pro nadané děti
Kroměříž bude opět po roce patřit talentovaným dětem. O víkendu 26.-28. srpna zde odstartuje v pořadí pátý ročník Stipendijní Akademie uměleckého vzdělávání MenART. Pro nadcházející školní rok se zapojilo v roli mentorů 15 osobností české umělecké scény, kteří společně předají své bohaté zkušenosti 330 stipendistům ze základních uměleckých škol z celé ČR. Cílem Akademie je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy, proto se programu po celou dobu zúčastní žáci společně se svými učiteli. Na první tvůrčí intenzivní víkend dorazí do Kroměříže například operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírní virtuosové Ivo Kahánek a Karel Košárek, koncertní mistr České filharmonie a PKF Prague Philharmonia, houslista Jan Fišer, zpěvačka Radka Fišarová a skladatelka a interpretka Beata Hlavenková, kytarista Pavel Steidl, výtvarnici Galina Miklínová a Pavel Mrkus nebo choreograf Jan Kodet.
Úvodní setkání v Kroměříži se nesou ve znamení společné práce a tvůrčího zápalu, objevování i navazování nových přátelství, říká zakladatelka Akademie MenART Dana Syrová. Vedle práce s mentory je připravena večerní úvodní debata mentorů ale také prohlídka Květné zahrady s hudebními zastaveními či po setmění hravé zastavení výtvarné skupiny pod vedením Pavla Mrkuse na dvoře Muzea Kroměříž.
Akademie MenART vznikla před pěti lety s cílem podporovat nadané žáky a studenty a zároveň jejich pedagogům poskytnout inspiraci a nové impulsy do výuky. Během prvních čtyřech ročníků absolvovalo program 412 žáků a studentů a 275 učitelů a řada absolventů pokračuje v dalším studiu na uměleckých školách u nás i v zahraničí. MenART je výzvou, příležitostí a inspirací pro zuškové děti i jejich učitele. Umožňuje jim setkat se a spolupracovat se špičkovými pedagogickými osobnostmi. Pomáhá jedincům v přípravě na profesní dráhu, usnadňuje jim jejich start a ukazuje, kudy by ta cestička mohla jít… říká letošní absolventka Akademie Simona Hurníková ze ZUŠ Šimáčkova. Do Akademie MenART se mohou hlásit žáci základních uměleckých škol, 2. stupně ZŠ či studenti středních škol, kteří se chtějí posunout prostřednictvím práce se špičkovým profesionálem hned z oborů: hudební (klasická sekce a sekce bez žánrového omezení), výtvarný, literárně-dramatický a taneční. Přijatí studenti a jejich pedagogové získají stipendium na jeden školní rok společné práce s mentorem. Program je akreditován MŠMT v systému DVPP.
Stipendijní program opět vyvrcholí veřejnou prezentací výsledků společné práce na renomovaných festivalech jako MHF Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Smetanova výtvarná Litomyšl nebo Americké jaro, které tak dávají najevo, že podpora talentů jsou důležitou součástí uměleckého prostředí. Stipendijní Akademie MenART vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Magdaleny Kožené, podporuje festival ZUŠ OPEN a probíhá za podpory společnosti RSJ a dalších výrazných mecenášů.
Akademie MenART se též věnuje advokacii uměleckého vzdělávání, v květnu 2022 v Senátu Parlamentu ČR uspořádala oborové setkání s názvem Pozitivní zprávy a stavu uměleckého vzdělávání v ČR pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Naším cílem je podpořit celý obor uměleckého vzdělávání a hledat pro něj nové impulzy. V MenART se práci s talenty a jejich pedagogy věnují špičkoví profesionálové s bohatými zkušenostmi a nadhledem, o které jsou ochotni se podělit. Chceme také vyzdvihnout potenciál uměleckému vzdělávání. Nejde jen o podporu výchovy špičkových umělců, jde o vklad do rozvoje celé společnosti, komentuje vize Akademie Dana Syrová.
Akademie byla též Českým Centrem v Bruselu pověřena přípravou slavnostního večera u příležitosti zakončení českého předsednictví Rady EU v prosinci 2022 a připravuje veřejné slyšení v Evropském parlamentu na téma českého základního uměleckého vzdělávání jako dobrého příkladu. Je nám ctí, že při této příležitosti tým předsednictví vybral autorské sekce Akademie MenART a naši mentoři Beata Hlavenková, Marcel Bárta a Radek Baborák tak v BOZAR v rámci večera představí svou nejnovější tvorbu a originálně zapojí mladou generaci talentovaných stipendistů ve speciálně sestaveném programu, dodává Dana Syrová.
MenART též nabízí webináře určené zejména pedagogům, rodičům i pokročilým studentům. Webináře cílí na průřezová témata či otázky, které vznikají během výuky a v běžné praxi na ně zbývá málo času. První z nich Jak z trémy udělat svého pomocníka a Klavírní atletika a zlozvyky pianistů připravil klavírní virtuos a docent Hudební akademie múzických umění Ivo Kahánek a jsou dostupné na stránkách Akademie. S ohledem na vzrůstající zájem též Akademie připravuje jednodenní semináře MenART+ a stejně tak se věnuje setkávání s bývalými studenty v projektu MenART Reunion.
Komentáře k článku: Akademie MenART pro nadané děti
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)