Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Anne Frank v “černobílém” Johannesburgu

    V Market Theatre se 20. srpna se  uskutečnil malý český svátek. Bylo uvedeno zcela vyprodáné představení The Voice of Anne Frank od Spitfire Company. Na repertoáru zůstane do 29. srpna.

    Miřenka Čechová

    Snímek z inscenace Hlas Anne Frankové (prem. 2007) FOTO ARCHIV

    Po úspěchu na National Arts festivalu v jihoafrickém Grahamstownu, kde byla inscenace jmenována Top Overseas Production, se umělecký šéf Market Theatre James Ngcobo rozhodl pozvat projekt do Johannesburgu. Zaujalo ho neobvyklé zpracování deníku Anne Frankové, mimořádný výkon Miřenky Čechové a originální propojení divadla, tance a hudby Varhana Orchestroviče Bauera.

    Po premiéře se objevilo několik recenzí nešetřící chválou: Sharmini Brookes píše o oživeném hlasu Anne Frankové: Čechová krásně vyjadřuje nezkrotného ducha třináctileté dívky (…) Tato inscenace se musí vidět. Robyn Sassen uvádí svou recenzi slovy: Je to srdcervoucí, dramatické a velkolepé (…)

    Překvapilo nás to, říká Petr Boháč, umělecký šéf Spitfire Company, a dodává: hlas Anne Frankové byla pro nás všechny iniciační událost, ze které se vyprofilovala skupina. Sedm let je dlouhá doba, ale zpověď Miřenky Čechové, její dialog s deníkem Anne Frankové je, jak se zdá, stále dostatečně vibrující. Jsem rád, že příběh o 13leté holce, její touhy a nenaplněné sny, se mohou konfrontovat s touhami lidí různého vyznání a ras v Johannesburgu. I proto si James Ngcobo tuto inscenaci tolik oblíbil.

    Miřenka Čechová k tomu přidává: myslím si, že máme s lidmi z Market Theatre mnoho společného. Naše dramaturgie, postavená na fenoménu “člověk v mezní situaci” , se shoduje s každodenní situací tady v Johannesburgu. Toto město si v sobě uchovává mnoho traumat. S Petrem jsme byli paralizováni, když jsme navštívili Muzeum Hectora Pietersona zasvěcenému protestu školních dětí v Sowetu, který skončil totálně tragicky. Během několika dnů v červnu 1976 bylo zabito, doslova postříleno, přes pět set dětí. Divadlo musí mít sociální a politický rozměr a s tím jsme zajedno s Jamesem Ngcobou.

    Hlas Anne Frankové po skončení sezony v Johannesburgu zamíří na další světová jeviště. Diváci ho budou moci v blízké době zhlédnout na Acco festivalu v Izraeli a v Kennedy Centru ve Washingtonu. Spitfire Company tak navazuje na úspěšný minulý rok. Po tom, co skupina obdržela několik cen na edinburgském Fringe Festivalu, se rozletěla do celého světa. Jejich projekty boudou moci diváci vidět na podzim v ČR, Norsku, Itálii, Jižní Korei, Německu, Slovensku, Anglii, Izraeli a USA.

    • Autor:
    • Publikováno: 28. srpna 2014

    Komentáře k článku: Anne Frank v “černobílém” Johannesburgu

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,