Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Antonini bude řídit studentskou filharmonii

    Českou studentskou filharmonii už dirigovali Simon Rattle i Semjon Byčkov, který s ní loni na přelomu listopadu a prosince dokonce oslavil své sedmdesátiny. Od 8. do 10. února vždy od 19.30 hodin se ve Dvořákově síni Rudolfina před mladé hudebníky postaví Giovanni Antonini, další světově uznávaný dirigent a odborník na hudbu doby baroka a klasicismu. S Českou studentskou filharmonií nastuduje Mozartovu Symfonii č. 40 g moll, s Českou filharmonií Symfonii č. 41 C dur Jupiter. Mezi oběma symfoniemi, v koncertu Georga Philippa Telemanna, který Česká filharmonie provede poprvé, se Giovanni Antonini představí i jako sólista na zobcovou flétnu. Na pozici koncertního mistra před orchestry debutově předstoupí houslista Stefano Barneschi.

    Od 8. do 10. února vždy od 19.30 hodin se ve Dvořákově síni Rudolfina před mladé hudebníky postaví Giovanni Antonini. Foto: archiv redakce

    Praha je pro mne kouzelným městem a každou svoji koncertní návštěvu beru jako mimořádnou příležitost. Tentokrát se těším dvojnásob, protože budu dirigovat nejen slavnou Českou filharmonii, ale také Českou studentskou filharmonii. Česká filharmonie se jako orchestr s dlouhou tradicí nyní otevírá novým cestám k interpretaci klasického repertoáru. A mladí hudebníci jsou budoucností klasické hudby. Jejich energie a touha po poznání jsou hnacím motorem hudby a dávají příklad dalším mladým lidem, které přivedou do koncertních sálů, říká italský dirigent Giovanni Antonini.

    Na programu koncertu jsou dvě Mozartova mistrovská symfonická díla, jež zahrajeme ve městě, které pro něj tolik znamenalo a kde byl milován a často hrán už za svého života. Obě symfonie mají velmi odlišný charakter. Symfonie g moll je intimní, a přitom dramatická a zářivý Jupiter, v němž hrají i trubky a tympány, obsahuje slavné fugato v závěrečné větě, které patří k vrcholům Mozartova skladatelského umění, doplňuje milánský rodák Antonini, který při svém prvním hostování u České filharmonie v roce 2018 provedl další ze slavných děl Wolfganga Amadea Mozarta, Symfonii č. 38 D dur Pražskou.

    Zatímco Mozartovy symfonie hraje první český orchestr poměrně často, díla Georga Philippa Telemanna provádí jen zřídka. Jednu Telemannovu skladbu Česká filharmonie uvedla pod taktovkou Václava Talicha v roce 1930, několik dalších nastudovala a natočila na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století za řízení Václava Neumanna. Koncert C dur pro zobcovou flétnu, smyčce a basso continuo z roku 1725 tak bude prvním Telemannovým dílem, které Česká filharmonie uvede po více než čtyřiceti letech.

    Giovanni Antonini, jenž se v Telemannově koncertu představí ve dvojroli dirigenta a sólisty na zobcovou flétnu, má s prováděním barokní hudby bohaté zkušenosti. Je zakládajícím členem barokního ansámblu Il Giardino Armonico, který vede od roku 1989 a s nímž nahrál množství instrumentálních děl Antonia Vivaldiho či Johanna Sebastiana Bacha. Vedle řízení svého souboru je Antonini pro svou vytříbenou a inovativní interpretaci častým hostem například u Berlínských filharmoniků, orchestru amsterdamského Concertgebouw či Londýnského a Chicagského symfonického orchestru. S basilejským Komorním orchestrem natočil všechny Beethovenovy symfonie. Od roku 2014 je Giovanni Antonini hudebním ředitelem projektu Haydn2032, který si společně s basilejským Komorním orchestrem a souborem Il Giardino Armonico klade za cíl provést a nahrát všech 107 symfonií Josepha Haydna k třístému výročí jeho narození.

    Giovanni Antonini si k České filharmonii přizval dalšího milánského rodáka a dlouholetého spolupracovníka, houslistu Stefana Barneschiho. Ten se v roce 1991, po absolvování milánské Civica Scuola di Musica, stal členem a o deset let později koncertním mistrem ansámblu Il Giardino Armonico, čímž nastartoval úspěšnou světovou kariéru. Coby koncertní mistr pravidelně vystupuje i s basilejským Komorním orchestrem. Hraje na housle z dílny Giacinta Santagiuliany vyrobené v roce 1830.

    Česká studentská filharmonie je orchestr složený z mladých nadšených hudebníků, převážně studentů a absolventů hudebních škol. Uplatňují se v něm také současní a bývalí členové Orchestrální akademie České filharmonie. Od sezony 2013/2014 těleso pravidelně spoluúčinkovalo na koncertech vzdělávacího cyklu Čtyři kroky do nového světa (pod taktovkou Marka Ivanoviće), při koncertech Tučňáci v Rudolfinu (za řízení Vojtěcha Jouzy) a Kdo se bojí filharmonie (pod vedením Ondřeje Vrabce). V dubnu 2019 vystoupila Česká studentská filharmonie spolu s Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge při koncertech Šun Devloro, které byly hudební oslavou Mezinárodního dne Romů. V listopadu 2019 orchestr hrál na Koncertu ke Dni studentstva – za účasti Joachima Gaucka a Petra Pitharta – pod taktovkou Roberta Kružíka. Na mimořádném koncertu Pomáháme s Českou filharmonií IV v červnu 2020 těleso řídil sir Simon Rattle. V únoru 2021 mladí hudebníci poprvé spolupracovali s šéfdirigentem České filharmonie Semjonem Byčkovem na projektu s názvem A přece se učí! K jejich dalšímu setkání došlo na přelomu listopadu a prosince minulého roku, kdy pod jeho vedením – poprvé na abonentních koncertech – provedli Beethovenovu Osudovou.

    • Autor:
    • Publikováno: 2. února 2023

    Komentáře k článku: Antonini bude řídit studentskou filharmonii

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,