Divadelní noviny Aktuální vydání 1/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

1/2025

ročník 34
25. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Autorské právo pro tanečníky

    Asociace tanečních umělců České republiky (ATU ČR), profesní organizace, která sdružuje taneční instituce a individuální umělce, pořádá v rámci projektu TANUM (TANeční UMění) další veřejný seminář na téma Autorské právo v kostce se zaměřením na taneční umění.

    Linda Svidró, umělecká vedoucí Pražského komorního baletu a předsedkyně ATU ČR. Foto archiv redakce

    Seminář, který povede Petra Žikovská (ředitelka České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu, pedagožka na Právnické fakultě UK, odborná asistentka Ústavu práva autorského, práv průmyslových a práva soutěžního), je určen tanečníkům profesionálům, choreografům, inscenátorům a dalším zájemcům z oblasti tance. Workshop proběhne ve čtvrtek 24. listopadu 2022 od 15 hodin v Domě tanečního umění v pražském Braníku (v učebně ve 2. patře).

    Pro profesionální tanečníky je velice důležité získat alespoň základní povědomí o významu odvětví autorského práva, a to především proto, že se zabývá právními vztahy uživatelů i tvůrců autorských děl. Prostřednictvím autorského práva stát poskytuje autorům výlučná práva k jejich dílu a autorské právo je součástí tzv. duševního vlastnictví, uvádí Linda Svidró, umělecká vedoucí Pražského komorního baletu a předsedkyně ATU ČR. Považuji za důležité připravovat v této oblasti vzdělávací semináře, které rozšíří vědomosti a kompetencí nejen jednotlivých členů Asociace profesionálních umělců ČR, ale i profesionálních tanečníků, choreografů či dramaturgů. Semináře zaměřené na autorsko-právní postavení umělců s využitím nových technologií, aktuálně platnou legislativu v oblasti daňových zákonů, Zákoníku práce a jiné. Ve 21. století se tanečník, zvláště ten na ‚volné noze‘, bez takové znalosti v praxi neobejde.

    Vyjádřím se z praxe, protože se autorským právem pro choreografy zabývám čtyřicet let. Do roku 1989 jsem se snažil, aby bylo konečně naplněno to, co sice bylo v Autorském zákonu, ale nikdo to nerespektoval. Díky našemu intenzivnímu jednání se na podzim 1989 podařilo uvést v život, že choreografové mají svou odměnu rozdělenou na vytvoření díla a jeho licencování – dostávají za reprízy svých děl tantiémy, vysvětluje Zdeněk Prokeš, choreograf a pedagog, člen rady ATU ČR. Vidím okolo sebe mnoho příkladů, kdy choreografové nevědí, jak získat licence na hudbu pro svá díla a dělají mnoho chyb, které vedou k tomu, že licenci do premiéry neobdrží a pak buďto nemohou drahou licenci zaplatit, nebo dokonce nedostanou povolení a musejí svá díla v krajním případě stáhnout. Proto je tak důležité, aby se v Autorském zákonu sami orientovali a znali i určité postupy a termíny: co je dílo spoluautorské, dílo spojené, práva majetková a práva osobnostní, oprávnění k užití díla (licenční smlouva), vymezení některých podmínek licence atd. K zlepšení povědomí o všech otázkách spojených s fungováním Autorského zákona pro výkonné umělce i tvůrce seminář JUDr. Petry Žikovské určitě poslouží.

    • Autor:
    • Publikováno: 23. listopadu 2022

    Komentáře k článku: Autorské právo pro tanečníky

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,