Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

    Bazaar 2018 dává hlas komunitám

    Čtvrtý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar uvede od 16. do 18. března 2018 představení a ukázky z  performancí ze střední, východní a jižní Evropy. Tématem letošního ročníku je hledání vlastního hlasu v rámci komunity a komunikace menšinových témat většinové společnosti. Festival zahájí polská inscenace One Gesture v režii známého divadelního inovátora Wojteka Ziemilského.

    Mezinárodně uznávaná inscenace One Gesture vypráví o hranicích komunikace a nedorozumění nejen mezi světy slyšících a neslyšících. Čtyři neslyšící performeři v ní vtipně i nevybíravě konfrontují publikum s bariérami.

    Snímek z polské inscenace One Gesture v režii Wojteka Ziemilského FOTO ARCHIV FESTIVALU

    Vrcholem programu bude opět Sobotní Bazaar, přehlídka ukázek právě vznikajících scénických a tanečních projektů umělců z ČR, Polska, Rakouska, Francie, Slovinska a dalších zemí. Prvním z nich je ukázka z projektu o fiktivním masakru #Widespread v Rakousku působícího uskupení Collective B. Druhou ukázkou bude část performance Behind in Place, Laterthan in Time, ve které se umělci díky fotografování diváků snaží zachytit změnu, kterou v nich performance zanechává. Součástí přehlídky bude také ukázka z připravovaného projektu Effortless Viktora Černického, která se zabývá subjektivním vnímáním, objektivní realitou a vnímáním sebe sama ve světě. Na závěr Sobotního Bazaaru se uskuteční diskuse moderovaná Alicí Koubovou.

    Program je zaměřen na problematickou komunikaci témat, která nejsou většinové společnosti příliš blízká. Jak se dorozumět napříč různými společenskými skupinami? Jak přiblížit problémy menšin členům většinové společnosti? A kde jsou vlastně hranice komunikace? Jak můžeme najít vlastní hlas?, vysvětluje výběr tématu letošního festivalu Bazaar jeho šéfdramaturg a umělecký ředitel divadla Alfred ve dvoře Ewan McLaren. Ve třech intenzivních festivalových dnech se diváci mohou těšit na přehlídku progresivních a myšlenkově kontroverzních scénických prací a ukázek, které doplní diskuse, ale i workshop Bushe Hartshorna Giving and receiving feedback.

    Tématům stereotypů ženské krásy a sexuálních tabu se ve svém přednáškově–performativním sólovém projektu 1.7 věnuje Zsuzsa Rózsavölgyi, která jej představí v sobotu 17. března ve Studiu Alta. Performance 1.7 odkazuje k současné míře porodnosti na jednu evropskou ženu – což je  stěží tolik, aby byla zachována naše společnost a kultura. Rózsavölgyi s upřímností, sarkastickým humorem a silnou sebe-ironií zkoumá manipulaci ženského těla a jeho aspekty úspěšnosti a neúspěšnosti. Tereza Hradilková se svým tanečním projektem Švihla vystoupí v neděli 18. března v divadle Ponec. Skákání přes švihadlo jako dětská hra i jako ambice a sebezdokonalování. Přeskakujeme jen sami sebe, překračujeme své hranice nebo jsme naopak v opakujícím se kruhu, ze kterého nelze vystoupit?

    Festivalový program uzavře soubor Handa Gote Research&Development, který uspořádá lidovou slavnost Šibřinky v neděli 18. března v prostorách divadla Alfred ve dvoře. Improvizované představení a událost nedefinovatelné délky a rozsahu, která plynule přechází do promítání filmu, občerstvení nebo sportovní akce nabídne zamyšlení nad temnou stranou češství, lidovými zvyky a folklórem.

    Další informace najdete na webových stránkách www.alfredvedvore.cz/cs/bazaar

    • Autor:
    • Publikováno: 8. března 2018

    Komentáře k článku: Bazaar 2018 dává hlas komunitám

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,