Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Bez kulisáků to nejde!

    Specifická kategorie umělců v postavení OSVČ má nárok na jednorázovou podporu 60 000 Kč v rámci druhé výzvy programu COVID – Kultura 2 vypsané Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem kultury. Je na ni alokováno 750 milionů korun. Žádat o příspěvek mohou subjekty, které byly v přímé souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády výrazně limitovány ve svém provozu či dané kulturní akce byly zrušeny či přesunuty. Žádat mohou výkonní umělci, tvůrci či odborné technické profese, prostě ti, kteří se nějakým tvůrčím způsobem obvykle podílejí na realizaci živé kulturní akce.

    O pomoc však nemohou žádat čistě technické či organizační profese pomáhající s přípravou či pouze organizující kulturní akce a programy (prodavači lístků či občerstvení, profese v divadelní výrobě – např. krejčí, tesař, dřevomodelář ap., jevištní či nástrojoví technici, „bedňáci“, výrobci dekorací a rekvizit, profese související s nahráváním a vydáváním hudby, logistika, výrobci hudebních nástrojů, ladiči, technické profese, osoby, které se přímo nepodílejí na vzniku a realizaci uměleckého programu, ale zajišťují doprovodné služby (např. stánkaři, vlastníci atrakcí, cateringové služby), osoby, které akci zaznamenávají či o ní informují (např. fotografové, novináři, umělečtí kritici, PR pracovníci). Podpora se nevztahuje ani na profese z oblasti médií, audiovize, literatury či výtvarného umění (např. spisovatelé, grafici, sochaři, výtvarníci, kameramani).

    Podle Ministerstva kultury si výše zmínění mohou zažádat, pokud splní podmínky, o podporu Ministerstva financí. Ale jak vysvětlíte kulisákovi, že na podporu nemá nárok, zatímco jeho kolega zvukař ano? Copak se výrobci divadelních dekorací podílejí na celkové inscenaci méně než odborné technické profese? Já si to nemyslím, přece všichni jsme limitováni koronavirovou situací, od herce přes inspicienta po krejčího a ladiče. Bez kulisáků a techniků by většinu kulturních akcí prostě opravdu nebylo možné realizovat! A nejde to ani bez další vyčleněné skupiny osob, které o akci informují, tedy novinářů, divadelních fotografů či tiskových mluvčí. Podílejí se na „realizaci živé kulturní produkce“ nepřímo, ale mají v procesu tvorby a její společenské recepce nezastupitelné místo. Zpětná vazba je naprosto nezbytnou součástí uměleckého díla, stejně jako jeho propagace.

    Vnímám divadlo jako celek, kde jeden je závislý na druhém, všichni spolupracují a jsou si dobře vědomi, že představení není možné odehrát bez posledního technika stejně jako bez hlavní hvězdy. Nešťastně formulovaná výzva Ministerstva kultury však provázanou divadelní strukturu trhá na kusy.

    POAN

    • Autor:
    • Publikováno: 10. listopadu 2020

    Komentáře k článku: Bez kulisáků to nejde!

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,