Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 95)

    V současném výstavnictví mají své místo moderní audiovizuální prostředky a techniky včetně těch zapojujících návštěvníky k aktivní interakci. Výstava v „klasickém prostoru“ se často účelně a organicky propojuje se současnou technikou. Současně nabývají na významu výstavy ve virtuálním prostoru.

    Jindřich Mošna. Foto: archiv

    Račte vstoupit do divadla

    S takto lapidárním názvem zve do virtuálního prostoru při pouhém kliknutím na adresu ractevstoupit.mzm.cz – Moravské zemské muzeum. Slovem a zejména obrazem zde přibližuje návštěvníkům výsledky projektu Cesta k divadlu. Dotován byl MK ČR a podílely se na něm Národní muzeum (divadelní oddělení), Institut umění – Divadelní ústav a Moravské zemské muzeum (Oddělení dějin divadla). Hlavním cílem bylo vyvinout metodiku a specifické nástroje pro uchování, exploataci a zpřístupnění obsahu historických divadelních cedulí. Ty náleží k nejpřínosnějším zdrojům informací o dějinách divadla. Zejména ve své době sloužily jako pozvánka na představení, současně bývají i uměleckým artefaktem. Pro dnešek představují jedinečný pramen poznání, umožňující rekonstrukci divadelního repertoáru.

    Výstava má však širší, pro návštěvníka o to zajímavější záběr. Nabízí obraz divadelního života v českých zemích od 17. století, kdy vznikaly první periochy řádových scén (předchůdci cedulí), do poloviny 20. století, včetně přesahů do současnosti. Cedule k představením provázejí další atraktivní exponáty: scénické a kostýmní návrhy, fotografie, vzácné rukopisy a tisky, realizované kostýmy, modely scén, rekvizity, obrazy, busty.

    Důraz je kladen na instituce, jejichž historie je podrobně zmapována právě díky divadelním cedulím (Stavovské, Prozatímní, Národní a Vinohradské divadlo v Praze, brněnské Národní divadlo, kočovné společnosti…) Ponejprv zde možno zhlédnout nově nalezené předměty ze 17. a 18. století.

    Výstava měla premiéru v Praze v Národním muzeu, konala se od12. 12. 2019 do 12. 3. 2020. Předčasně byla ukončena koronavirovou karanténou, i tak měla vysokou návštěvnost. V květnu 2020 byla v mírně zredukované verzi přenesena do Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích.

    Plánovaná adaptace výstavy v Moravském zemském muzeu byla pro pandemii zrušena. Nahrazuje ji však atraktivní virtuální podoba. Stačí kliknout a rozevře se nám brána do pestrobarevné divadelní historie. Doširoka a každému – a žádná zavírací doba. Takže: ractevstoupit.mzm.cz.

    Již delší čas, a není v tom zajisté samo, zve pravidelně na zajímavé virtuální výstavy tematicky vázané k vlastní historií, významným událostem a osobnostem Národní divadlo Brno.

    Divadlo na Veveří. Foto: archiv

    O divadle na Veveří – první stálé české scéně v Brně

    Dosud poslední z e-výstav byla otevřena 6. prosince a potrvá do 7. dubna 2025. I zde pouhý klik a již se ocitáme ve světě minulém. Dnes již málokdo z Brňanů a okolí, na vlastní oči pamatuje někdejší divadelní budovu či co z ní zbylo po bombardování za poslední války. O to přitažlivější je připomenout ztracené dochovanými historickými snímky. Mě zaujal nejvíc interiér někdejšího divadelního sálu. Tam jsem možnost nahlédnout již neměl, pamatují jen, co zbylo k pohledu z ulice.

    V době vzniku před sto čtyřiceti lety, kdy se jako stánek Thálie budova otevřela, byla považována za provizorium. Nakonec uměleckému provozu sloužila za Národního, později Zemského, pak Státního divadla a Českého lidového divadla v Brně šedesát osm divadelních sezón. Dalších dvacet jedna let byla její část divadlu provozním zázemím. Budova, která zajistila stabilní prostor k rozvoji české divadelní kultury v Brně, je předchůdcem a předznamenáním instituce – dnešního Národního divadla Brno. Na rohu ulice Veveří a Žerotínova náměstí budova již dávno nestojí. Jaká byla zvenčí i uvnitř, co poznamenal čas a pak odnesl, stojí za připomenutí. – Stačí klik: https://www.ndbrno-evystavy.cz/divadlo-na-veveri


    Komentáře k článku: BLOG: Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 95)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,