Boj o klima ve Švandově divadle
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší politiky? I o tom bude satirická komedie Zabíjejte popírače klimatických změn Davida Finnigana, jejíž online premiéru chystá 25. ledna pražské Švandovo divadlo. Titul inspirovaly slavné akční filmy z 80. let o teroristech a rukojmích, humor Quentina Tarantina a rétorika Ala Gora.
Svižnou satiru ze světa současné politiky uvede smíchovská scéna jako první neanglicky mluvící divadlo, které zároveň iniciovalo i její první cizojazyčný překlad. Ten vytvořila Ester Žantovská, režie se ujali Adam Svozil s Kristýnou Jankovcovou. Finniganova provokativní, chytře napsaná hra, v níž vystupují samé ženy, se kvůli svému šokujícímu názvu nejprve dočkala v Austrálii zákazu a později tu získala prestižní cenu Griffin Award, upozorňuje dramaturg inscenace David Košťák. Podle Košťáka však nejde o další ekologickou agitaci, nýbrž o chytrou satirickou komedii, poukazující mimo jiné na sílu médií a sociálních sítí a jejich vliv na mínění mnohdy krvelačné veřejnosti.
S tím souhlasí i Kristýna Jankovcová a Adam Svozil: Hru bychom označili za svižnou politickou satiru, která se prostřednictvím humoru vyrovnává s patovou situací, v níž se současná debata o klimatické změně ocitla. Autor zároveň vtipně zobrazuje vzájemnou radikalizaci názorových stran a také jejich zničující zatvrzelost. Sám David Finnigan svou hru označuje jako „akční thriller“ a při jejím napsání spolupracoval s klimatology: Inscenace tohoto textu by neměla být žádná depka. Není ani o klimatické úzkosti. Rád o ní smýšlím jako o bizarní oslavě života vstříc ekologické hrozbě, říká k textu autor.
A jak si dvojice režisérů poradila s tím, že je příběh pevně vsazen do Austrálie, jejíž specifické prostředí ani politiku český divák nejspíš nebude znát? „Od úpravy textu až po práci s herci, jsme hledali styčné body australského a českého kontextu a paralely se snažili posilovat a zvýrazňovat. V dnešní době ale není potřeba být zas tak návodný: kupříkladu propojení miliardového byznysu a politiky má sto plus jedna podob, jeho škodlivost je ovšem internacionální,“ uvádějí Kristýna Jankovcová s Adamem Svozilem.
Obsazení nabízí generační setkání pěti výrazných hereček. Ministryni životního prostředí Gwen Malkinovou hraje Natálie Řehořová, její komickou tiskovou mluvčí hostující Nataša Bednářová. Nekompromisní ekoteroristku Catch ztvární Marie Štípková, hned několik členek jejího týmu ztělesní Anna Stropnická. Hostující Lucia Čižinská se ujme dalších pěti rozličných postav od moderátorek až po australskou premiérku. Diváci se mohou těšit na neotřelý pohled na problematiku týkající se klimatických změn, uvádí herečka Marie Štípková a dodává: Text s nadhledem glosuje obě zápolící strany, aniž by jedné či druhé nadržoval. A samozřejmě se lze těšit na humor! Nezapomenutelné jsou zejména některé dialogy v podání kolegyň Nataši Bednářové a Natálie Řehořové. Podle mě je to nový Satinský… a Satinský.
///
Online premiéra se uskuteční 25. ledna 2021 ve Studiu Švandova divadla, k vidění bude na tomto odkazu.
Komentáře k článku: Boj o klima ve Švandově divadle
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Martin Bernátek
Pardon,
ale sílu médií nejlépe nezáměrně ukazuje tato PR zpráva. Má jít o nadhled nad dvěma rovnocennými zápolícími stranami, aniž by bylo nadržováno některé z nich, avšak negativa a v důsledku předem delegitimizující rámování tady patří jen jedné straně: Inscenace nemá být „depka“ ani vzbuzovat klimatickou úzkost. „Nejde o další ekologickou agitaci, nýbrž o chytrou satirickou komedii“. Opravdu je v zemi, kde diskusi o změně klimatu dlouhodobě ovládal spíš Václav Klaus než klimatologové, taková spousta (hloupých) ekologických agitek, že je třeba se vůči nim chytře a satiricky vymezit? Důsledkem není nadhled, ale potvrzení současného stavu. Sugerování jakési blazeované pozice nad konfliktem dvou radikálních stran se úplně míjí s podstatou kritického poukazování na sílu médií i debatou o klimatické změně a jejím mocenským rozměrem. S ohledem na fakta o klimatu a rozvrat řady lokálních ekosystémů, po konci opět jednoho z nejteplejších roků za poslední staletí jde opravdu o cynismus hrubého zrna, jehož efektem nejspíš bude pouze představa, že se nás onen důvod konfliktu netýká. Ale samozřejmě se lze těšit na humor!
13.01.2021 (17.27), Trvalý odkaz komentáře,
,Otto Drexler
Strach,
že bude divadelní inscenace zasloužilými kritiky označena za agitku, je pro české divadelníky příznačný a zjevně převažuje nad ambicí divákovi cokoliv ke klimatickému tématu sdělit.
Děkuji za výše uvedený komentář.
14.01.2021 (21.40), Trvalý odkaz komentáře,
,Jakub Škorpil
Ano, síla médií a PR je obrovská.
Proto bývá rozumné na ně nespoléhat a dřív něž se jeden, jistě spravedlivě, rozhořčí, obrátit se ke zdrojům. Hra Davida Finnigana vyšla v češtině. Nebylo lepší zkusit se na ni nejdřív podívat a pak teprve soudit?
15.01.2021 (12.08), Trvalý odkaz komentáře,
,