Divadelní noviny Aktuální vydání 22/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

22/2024

ročník 33
24. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Blogy

    Fragmenty z Hradce (No. 2)

    Inscenace Olga (Horrory z Hrádečku) pražského nezávislého Divadla LETÍ v režii Martiny Schlegelové získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2016. Cenu v podobě „kožichu Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovila přední slovenská výtvarnice Marija Havran, předal vítězce slovenský dramatik Viliam Klimáček.

    Letošní slavnostní večer se již podruhé konal za hranicemi hlavního města, tentokrát v rámci festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Cena Marka Ravenhilla je součástí projektu Centrum současné dramatiky, který od roku 2010 realizuje Divadlo LETÍ, a letos byla udělena již posedmé.

    Osmičlenná nezávislá porota vybírala v roce 2016 z více než devadesáti premiér, z nichž do finále nominovala čtyři inscenace. Kromě Divadla LETÍ to byla Činohra Národního divadla v Praze, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci a brněnské Divadlo Feste.

    Mark Ravenhill v pražském Divadle Komedie během vyhlašování Cen v roce 2014. FOTO archiv

    Proč vyhrála právě inscenace Martiny Schlegelové, objasňuje členka poroty, dramaturgyně Alena Zemančíková: Inscenace Divadla Letí Olga (Horrory z Hrádečku) představuje ideální výsledek spolupráce dramatika s inscenátory. Autorka Anna Saavedra psala text pro Divadlo Letí, režisérka Martina Schlegelová a dramaturgyně Marie Špalová se podílely na konečné verzi hry, od počátku s myšlenkou na obsazení titulní role. Pokud jde o kvalitu hry, je třeba zdůraznit, že se autorce Anně Saavedře podařilo zobrazit moderní národní mýtus „první dámy“ a vystihnout tím nevyslovenou touhu veřejnosti po vzoru, po veřejné osobnosti, která nepodléhá přízemní každodennosti. Hra i její inscenace dokázaly předvést, z jakých zdrojů pramení svoboda a integrita a to nejen v zobrazení titulní postavy, ale i obecně v umění. Ukázaly sílu a kreativitu generační skupiny divadelníků, jejichž umění dospělo k výsledkům v nezávislém postavení mimo velké divadelní domy.

    Mark Ravenhill a Martina Schlegelová (vpravo) během vyhlašování výsledků první ročníku Cen v roce 2011. FOTO archiv

    Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je ocenění českých tvůrců za počin v oblasti inscenování současné dramatiky. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období deseti let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal.

    Projekt Centrum současné dramatiky, v rámci něhož je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ. V loňském roce získala Cenu Marka Ravenhilla absolventská inscenace Adama Svozila Rituální vražda Gorge Mastromase z pražského Divadla Disk.

    Titulní roli inscenace Olga (Horrory z Hrádečku) vytvořila herečka ND Pavlína Štorková. FOTO arvchiv Divadla Letí

    Rada Ceny Marka Ravenhilla pracovala v roce 2016 ve složení:

    Hana Hložková, dramaturgyně Českého rozhlasu Brno
    Jan Kerbr, divadelní kritik
    David Košťák, dramaturg Divadla LETÍ
    Michal Zahálka, dramaturg mezinárodního festivalu Divadlo
    Jana Slouková, dramaturgyně Klicperova divadla a festivalu Divadlo evropských regionů v
    Hradci Králové
    Tomáš Suchánek, manažer Divadla Petra Bezruče a ředitel festivalu Dream Factory Ostrava
    Alena Zemančíková, dramaturgyně Českého rozhlasu
    Jan Žůrek, dramaturg festivalu Divadelní Flora Olomouc

    Další nominované inscenace:
    Divadlo Feste, Brno – Jakub Macek: Husina, režie: Jiří Honzírek
    Divadlo F. X. Šaldy, Liberec – Tomáš Dianiška: Atomová Kočička, režie: Tomáš Dianiška
    ND, Praha – René Levínský: Dotkni se vesmíru a pokračuj, režie: Jan Frič

    Hradec Králové, 26. 5. 2017

    Karolína Macáková, [email protected], www.divadlo-leti.cz
    Projekt je realizován za podpory Státního fondu kultury.

    ///

    Centrum současné dramatiky
    Od ledna 2010 Divadlo LETÍ realizuje pod záštitou Václava Havla projekt s názvem Centrum současné dramatiky, na kterém spolupracuje s dalšími partnery, jako jsou Institut umění – Divadelní ústav, Švandovo divadlo, HaDivadlo a další. Cílem projektu je podpora vzniku nové dramatiky, podpora nových inscenací současné dramatiky, cirkulace textů, autorů, tvůrců a inscenací v rámci EU, teoretická reflexe současné dramatiky a její propagace mezi veřejností.
    Projekt Centra současné dramatiky se rozvíjí v několika programových liniích. Jednou z hlavních aktivit je podpora autorských rezidencí pro konkrétní divadla. V rámci projektu dále vznikají inscenace a inscenační skici, jak v produkci Divadla LETÍ, tak i v koprodukci s dalšími divadly. V rámci projektu se také utváří „Klub s vášní pro nové hry“, volné sdružení divadel, která se ve své dramaturgii a inscenační praxi věnují současné české a světové dramatice. K jeho hlavním cílům patří: spolupráce při vývoji současných dramatických textů a jejich inscenování; přehlídka inscenací současné dramatiky; spolupráce při dalších formách propagace současné dramatiky; udělování ceny za inscenaci nového textu.

    ///

    Více na i-DN:

    Nominace na Cenu Marka Ravenhilla 2016

    Cena Marka Ravenhilla za rok 2015:

    Cena Marka Ravenhilla na Divadelní Floře

    Cenu Marka Ravenhilla získal Adam Svozil

    ///

    Festival evropských regionů 2017:

    Začíná Divadlo evropských regionů – Klicperovo divadlo

    Začíná Divadlo evropských regionů – Divadlo Drak

    Dnes začíná Divadlo evropských regionů – Open Air Program

    Denní reportáže:

    Fragmenty z Hradce (No. 1)

    Fragmenty z Hradce (No. 3)

    Fragmenty z Hradce (No. 4)

    Fragmenty z Hradce (No. 5)

    Fragmenty z Hradce (No. 6)

    • Autor:
    • Publikováno: 26. června 2017

    Komentáře k článku: Fragmenty z Hradce (No. 2)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,