Ceny Jihočeské Thálie 2018 jsou rozdány
V pondělí 29. dubna 2018 se v Jihočeském divadle v rámci slavnostního večera již po dvaadvacáté rozdávaly tradiční ceny Jihočeské Thálie za nejlepší výkony umělců v inscenacích, které měly svoji premiéru v roce 2018.

V kategorii činohra byli oceněni Pavel Oubram a Beáta Kaňoková za role Mathewa a Chloe v inscenaci Téměř dokonalá láska. Foto Petr Neubert
Ceny Stanislavy Součkové a Karla Rodena byly předány umělcům za operní, činoherní a baletní jevištní výkony, do rukou herců Malého divadla putovaly ceny Arnoštky a Matěje Kopeckých. Ocenění a sošku získali také divácky nejoblíbenější umělkyně, umělec a inscenace.
Skleněnou sošku pro Jihočeskou Thálii 2018 navrhl mladý designér Karel Jankovský. Narodil se v Kutné Hoře v roce 1991, navštěvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu ve Světlé nad Sázavou a nakonec vystudoval ČVUT v Praze v oboru Průmyslový design. V současnosti působí ve sklárně Bomma.
Právě sklárna Bomma (Bohemia Machine) samotný návrh sošky pro letošní vítěze zpracovávala. Sklárna si již krátce po založení v roce 2012 vydobyla silné renomé ve svém oboru. Špičkoví skláři a designéři a téměř 300 pracovníků začalo budovat značku, která záhy úspěšně vstoupila na světové trhy. Opírá se o tradice českého sklářství a designu, zároveň ale pracuje s těmi nejmodernějšími technologiemi. Firma sídlí ve Světlé nad Sázavou.
Na ocenění nejlepších divadelních výkonů se již tradičně podílel Nadační fond Jihočeského divadla, který je tak nepostradatelným partnerem celého galavečera.

V opeře mezi ženami zvítězila Eliška Weissová za roli Kostelničky v inscenaci Její pastorkyňa. Foto Michal Siroň
Držiteli Jihočeské Thálie 2018 se stali v oboru balet Petronela Bogdan a Magnum Phillipy, v oboru činohra Beáta Kaňoková a Pavel Oubram, v oboru opera Eliška Weissová a Titusz Tóbisz a za role v inscenacích souboru Malého divadla pak Lucie Valenová a František Hnilička.
Cenu za nejoblíbenější inscenaci roku 2018 udělili diváci opeře Prodaná nevěsta v režii Marka Mokoše, v níž roli Mařenky ztvárnila Jana Šrejma Kačírková, kterou také diváci zvolili nejoblíbenější umělkyní. Nejoblíbenějším umělcem Jihočeského divadla se za uplynulý rok stal Amir Khan, který se divákům představil v Prodané nevěstě v roli Jeníka.
I letos byla v rámci slavnostního večera předána cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví. Tentokrát ji z rukou ředitele Českého rozhlasu České Budějovice Ing. Zdeňka Duspivy převzal Petr Červinka, který s Českým rozhlasem České Budějovice pracuje již několik let. Za vyzdvihnutí stojí role prezidenta Emila Háchy pro cyklus dokudramat Česká kronika a role spisovatele Jaroslava Seiferta.
Předání cen proběhlo v rámci galavečera v režii uměleckého šéfa opery JD Tomáše Studeného. Večer splněných snů a tajných přání sklidil u přítomných diváků i oceněných velký úspěch a zahájil druhý ročník divadelního festivalu SONDA / To nejlepší z Vašeho divadla. V programu galavečera zazněly melodie z muzikálu Evita v podání Michaely Noskové, Teresy Branné, Lukáše Randáka a dalších, za doprovodu orchestru opery Jihočeského divadla. Večerem provedla moderátorská dvojice herců z Malého divadla Martin Dobíšek a Vít Piskala.

V baletu mezi muži zvítězil Magnum Phillipy za roli Stanleyho Kowalskiho v inscenaci Tramvaj do stanice Touha. Foto Michal Hančovský
Výsledek divácké ankety nejoblíbenější umělec roku 2018:
ženy 1) Jana Šrejma Kačírková 2) Lucie Kašpárková 3) Věra Hlaváčková
muži 1) Amir Khan 2) Jana Šťáva 3) Pavel Oubram
Výsledek divácké ankety nejlepší inscenace roku 2018:
1) Prodaná nevěsta 2) Její pastorkyňa 3) Pane, vy jste vdova
Nominace na ceny Jihočeská Thálie 2018 – Ceny Stanislavy Součkové, Karla Rodena a Arnoštky a Matěje Kopeckých:
Interpreti řazeni dle abecedního seznamu
Balet – ženy
Petronela Bogdan / Blanche Dubois, Tramvaj do stanice Touha
Tereza Szentpéteryová / Stella, Tramvaj do stanice Touha
Ayano Nagamori / ONA tanečnice, Klíče odnikud
Balet – muži
Sebastiano Mazzia / Stanley Kowalski, Tramvaj do stanice Touha
Zdeněk Mládek / Harold Mitchel, Tramvaj do stanice Touha
Magnum Phillipy / Stanley Kowalski, Tramvaj do stanice Touha
Činohra – ženy
Natália Drabiščáková / Matka, Archivářka, Elity
Věra Hlaváčková / Andrejova matka, Lékařka, Soudkyně, Elity
Beáta Kaňoková / Chloe, Téměř dokonalá láska
Činohra – muži
Tomáš Drápela / Greg, Téměř dokonalá láska
Tomáš Kobr / Andrej, Politik, Elity
Pavel Oubram / Mathew, Téměř dokonalá láska
Opera – ženy
Lucie Kašpárková / Jenůfa, Její pastorkyňa
Jana Šrejma Kačírková / Mařenka, Prodaná nevěsta
Eliška Weissová / Kostelnička, Její pastorkyňa
Opera – muži
Peter Malý / Števa, Juan, Jeník
Jan Šťáva / Kecal, Prodaná nevěsta
Titusz Tóbisz / Laca, Její pastorkyňa
Malé divadlo – ženy
Dana Ibragimová za herecký výkon v inscenaci GAME
Terezie Jelínková za roli Miss Margareth Hungerton v inscenaci Ztracený svět
Lucie Valenová za roli Lady Jane Roxton v inscenaci Ztracený svět a za herecký výkon v inscenaci O Palečkovi
Malé divadlo – muži
Martin Dobíšek za herecký výkon v inscenaci GAME
František Hnilička za roli Mr. Edwarda Maloneho v inscenaci Ztracený svět
Jan Kaštovský za roli Prof. George Challengera v inscenaci Ztracený svět
Komentáře k článku: Ceny Jihočeské Thálie 2018 jsou rozdány
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)