Ceny Slováckého divadla za rok 2015 uděleny
Návštěvníkům Slováckého divadla se loni nejvíce líbil muzikál Pokrevní bratři. Slováckého Oskara za nejlepší mužskou roli dostal Tomáš Šulaj, v ženské kategorii uspěla u diváků Irena Vacková. Ceny zvané Největší z pierotů byly vyhlášeny v Uherském Hradišti v sobotu 23. února na XXX. divadelním plese.
Tomáš Šulaj, který cenu diváků dostal už i za rok 2014, uspěl Macbethem v režii Igora Stránského i jednou z titulních rolí v Pokrevních bratrech režiséra Radka Balaše. Obhájit prvenství je rok od roku těžší, o to víc za hlasy divákům děkuji, uvedl herec. K nejvýraznějším rolím Ireny Vackové patřily loni Mary Doulová ze Studny světců a paní Lyonsová z muzikálu Pokrevní bratři.
Vyhlášeny byly také ceny kritiků Největší z pierotů. Nejlepší mužský herecký výkon předvedl podle kritiků Josef Kubáník v titulní roli inscenace Autista režiséra Michala Zetela, kterou divadelníci uvádějí na Malé scéně. Zájem o Autistu je tak obrovský, že nestačíme přidávat představení. Mám z toho radost, zahrát si takovou roli herec nedostane každý den. A vůbec mi nevadí, že to hrajeme tak často, až se doma bojí, že mi to zůstane, uvedl herec.
Nejlepší ženský výkon podle odborné poroty podala Alžběta Kynclová v inscenaci Deník Anne Frankové, také s přihlédnutím k roli Matky v Autistovi. Nejvyšší počet hlasů v kategorii inscenací získal od divadelních recenzentů Deník Anne Frankové režisérky Zoji Mikotové.
Herci sami tradičně udělují Cenu komediantů, která je určena výtvarníkům, hudebníkům či choreografům. Letos se herci shodli na skladateli Zdeňku Královi, který vytvořil hudbu k inscenaci Deník Anne Frankové.
Historie Největších z pierotů Slováckého divadla
První tři roky byla udělována jen jedna cena, v dalších letech pak ceny tři, Pierot za inscenaci, Kolombína za ženský a Harlekýn za mužský herecký výkon. O výtvarnou podobu symbolické ceny byli v uplynulých letech požádáni jak významní výtvarníci, tak regionální autoři. Postupně to byli keramička Ida Vaculková, sochař Bořek Zeman, malíř Zdeněk Targus Červinka, grafici Karel Beneš a Vladimír Suchánek, keramik Vladimír Groš, malíři Zdeněk Rozkopal, Jan Černý, Lenka Jurečková a Milan Raška, keramik Oldřich Vícha, malíři Milan Raška, Vlastimil Mahdal, Ladislav Pálka a Jan Botek nebo slovenský řezbář Vladimír Morávek. Následovala mladá malířka Petra Baroňová a loni se prestižního úkolu ujal malíř a grafik František Pavlica z Hroznové Lhoty. V posledních letech sponzoruje anketu firma HAMÉ.
Pieroty, o jejichž udělení rozhoduje odborná porota složená z divadelních kritiků, publicistů a kulturních pracovníků, si postupně odnesli Karel Hoffmann (role Čochtana) za rok 1996, režisér Igor Stránský za rok 1997 (Měsíc pro smolaře) a o rok později herec Vladimír Doskočil (role Tovjeho ve hře Šumař na střeše).
Od čtvrtého ročníku byly udělovány ceny tři: 1999 režisér Igor Stránský (Hello, Dolly!) a herci Jaroslava Tihelková a Robert Bellan, 2000 Jan A. Pitínský (Gazdina roba), Irena Vacková a Kamil Pulec, 2001 Radek Balaš (Pokrevní bratři), Jaroslava Tihelková a Martin Vrtáček, 2002 Jan A. Pitínský (Bratři Karamazovi), Jitka Josková a Martin Vrtáček, 2003 Oxana Smilková (Racek), Jitka Josková a Tomáš Šulaj, 2004 Jan A. Pitínský (Liška Bystrouška), Jitka Josková a Martin Vrtáček, 2005 Igor Stránský (Maryša), Alexandra Vronská Kallusová a Jiří Juřina, 2006 Igor Stránský (Richard III.), Alexandra Vronská Kallusová a Tomáš Šulaj, 2007 Jan A. Pitínský (Divá Bára), Jitka Josková a Miroslav Zavičár, 2008 Zdeněk Dušek (Šest postav hledá autora), Irena Vacková a Martin Vrtáček. Za rok 2009 zvítězila inscenace Cikáni (režie Jan A. Pitínský) a herci Pavlína Vašková (Obchodník s deštěm) a Pavel Majkus (Naši furianti), o rok později byl oceněn muzikál Cikáni jdou do nebe (režie Radek Balaš) a herecké výkony Květy Fialové (Harold a Maude) a Zdeňka Trčálka (Penzion pro svobodné pány). Za rok 2011 to pak byla inscenace Denní dům, noční dům režiséra Radovana Lipuse a herci Alžběta Kynclová (Denní dům, noční dům) a Martin Vrtáček (Konkurz podle Grönholma) a za rok 2012 inscenace Kalibův zločin režiséra J. A. Pitínského a herecké výkony Kláry Vojtkové (Kdyby tisíc klarinetů a Oleanna) a Josefa Kubáníka (Oskar a růžová paní). V roce 2014 porota udělala radost režiséru Martinu Františákovi a týmu, který nastudoval Noru, herecké ceny si odnesli Tereza Novotná (Nora) a Jiří Hejcman (role v komedii Nájemníci). A loni cenu diváků získala komedie režiséra Roberta Bellana Peklo v hotelu Westminster. Divadelní odborníci dali přednost Brechtově Svatbě v režii Anny Petrželkové. Nejlepší herecký výkon podle diváků i divadelních publicistů v roce 2014 podali Jitka Josková a Tomáš Šulaj v hlavních rolích dramatu Tennesseeho Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše. Cenu komediantů si odnesl Petr Gablas za hudbu k Nezbedné pohádce režiséra Davida Vackeho.
Letošní ceny byly předány na divadelním plese 23. ledna v uherskohradišťském Klubu kultury.
Komentáře k článku: Ceny Slováckého divadla za rok 2015 uděleny
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)