Ceny Světa a divadla pokračují bez názvu
Budoucnost cen české divadelní kritiky, které se 22 let udělovaly na základě ankety časopisu Svět a divadlo (SAD), se vyjasňuje. Tento dvouměsíčník je bude organizovat i poté, co správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, která je udělovala, v létě oznámila, že s nimi končí. V roce 100. výročí Radokova narození jim však bylo odejmuto z názvu jméno tohoto divadelníka a filmaře.
Ceny české divadelní kritiky vyhlásíme do konce roku, v nejbližší době oslovíme ty, kteří v naší anketě hlasují, řekl šéfredaktor SAD Karel Král po diskusi, kterou ve čtvrtek 27. listopadu svolalo do pražského Divadelního ústavu Sdružení českých divadelních kritiků. Na cenách jich každoročně participuje na osm desítek.
Pozvaní členové správní rady Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka (NFCAR) na setkání nedorazili. Jejich posledním výstupem v této kauze je zmíněné prohlášení, ve kterém poukázali na rozdílné názory obou stran na podobu inscenačních cen. Zdůvodnili tak konec nejstaršího ocenění udělovaného u nás v oboru divadla. Cena byla poprvé předána za rok 1992. Po listopadu 1989 byla první z cen svého druhu, Thálie byly předány až o rok později. Nadace tuto věc uzavřela, oznámila nadace Královi elektronickou poštou. Radokovo jméno odebrala i z připojené dramatické soutěže.
Divadelním kritikům se nelíbí ani ta část prohlášení nadačního fondu, která poukazuje na to, že význam cen se postupně vytrácí. Václav Havel, z jehož iniciativy Radokova cena původně na podporu dramatické tvorby v roce 1992 vznikla, svou přítomností už bohužel nemůže pozvednout toleranci a prchající význam ceny. A proto je čas ji uzavřít a dát prostor pro případný vznik ceny nové, uvedli členové rady.
Kritici naopak tvrdí, že cena má stále značný kredit. Odmítají rozhodnutí členů správní rady, jejíž složení se během let změnilo. Na jaře jsme dali dohromady své představy, jak by to mohlo dále fungovat. Odpovědí bylo zmíněné prohlášení, uvedl Král. Lituje, že jméno Alfréda Radoka, od jehož narození uplyne 17. prosince sto let, v cenách figurovat nebude. Už proto, že byly poctou vynikajícímu umělci, který musel po srpnové invazi v roce 1968 opustit Československo.
/Převzato z Divadlo.cz/
///
Vyjádření správní rady NFCAR ke své další činnosti z 30. června 2014:
Nadační fond Cen Alfréda Radoka připravuje několik akcí k připomenutí 100. výročí Alfréda Radoka ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Divadlem Archa, Divadlem v Dlouhé, IDU a d. V den výročí narození Alfréda Radoka 17. 12. 2014, se v Divadle Archa uskuteční večer věnovaný AR v režii H. Burešové. Večer spolupořádá NFCAR a Divadlo Archa. V dalších letech se NFCAR chce dále věnovat propagaci a překladům dramatické tvorby dle svého původního poslání.
Správní rada se rozhodla po 22 letech nepokračovat v udílení Cen Alfréda Radoka. Cena Alfréda Radoka vznikla v roce 1992 z iniciativy Václava Havla na podporu dramatické tvorby. Později k této ceně přibyly ceny inscenační jako uznání kvality různých inscenačních výkonů. Hodnota každé ceny je v kvalitě udělující poroty, v osobnostech, které cenu zaštiťují a (nebo) ve finanční odměně, kterou cena skýtá, protože samotné kritérium umělecké kvality je relativní. Důležitější než finanční odměna bylo odborné a početné složení hlasujících kritiků. Významní představitelé kulturního světa propůjčovali ceně její význam. Předávací večer byl milým neformálním setkáváním a slavností pro „lidi od divadla“. Rozdílné názory organizátora soutěžní ankety časopisu Svět a divadlo a Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka na podobu inscenačních cen vyústily v obtížně řešitelnou situaci. Přes dvě dekády měla Cena Alfréda Radoka svůj význam, který se ale postupně vytrácí. Václav Havel svou přítomností už bohužel nemůže pozvednout toleranci a prchající význam ceny. A proto je čas tuto cenu uzavřít a dát prostor pro případný vznik ceny nové.
V Praze 30.6.2014
Vydal: Nadační fond Cen Alfréda Radoka
///
Více na i-DN:
Komentáře k článku: Ceny Světa a divadla pokračují bez názvu
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)