Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Čerti jsou rozverní, ježibaby zamračené a Tosca vášnivá

    Unikátní výstava, která přibližuje proces vzniku výtvarné podoby divadelní inscenace, začala ve středu 17. října v ostravské galerii Thálie v prostorách Divadla Antonína Dvořáka. Pestrou expozici tvoří především scénické a kostýmní návrhy Alexandra Babraje, dlouholetého šéfscénografa a vedoucího výpravy Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Je ale doplněna také o ukázky kostýmů či makety scén, jichž byl Babraj tvůrcem.

    FOTO archiv NDM Ostrava

    Výstava se koná u příležitosti pátého výročí úmrtí Alexandra Babraje (7. 2. 1948 Opava – 21. 6. 2007 Ostrava), jenž se výrazně zapsal do výtvarného pojetí divadla v České republice na přelomu tisíciletí.

    Babraj po vystudování Střední uměleckoprůmyslové školy pracoval nejprve v uherskohradišťském a později v českotěšínském divadle.  Od roku 1975působil ve Státním divadle v Ostravě  (dnešním Národním divadle moravskoslezském), kde byl posledních sedmnáct let svého života šéfem výpravy a šéfscénografem. Jako výtvarník se podílel na vzniku celé řady inscenací všech žánrů – baletních, operních, operetních, činoherních i muzikálových.

    Návrhy scén i kostýmů, ale i loutek vytvářel Alexandr Babraj také pro další česká a zahraniční divadla, pro film i televizi. Jeho klasické výpravné scény a kostýmy okouzlovaly i diváky muzikálů na ledě Mrazík a Romeo a Julie. Věnoval se též malbě a grafice, připravoval knižní i reklamní grafiku a firemní značky. S jeho prací se mohou dodnes setkávat diváci v Loutkovém divadle Ostrava, pro které vymyslel podobu loutek pro pohádku Broučci, a v Národním divadle moravskoslezském, kde jsou stále v repertoáru inscenace Prodaná nevěsta, La Traviata, Sněhurka a sedm trpaslíků nebo Mrazík. Babrajovy návrhy výpravy muzikálu Mrazík pro ostravské divadlo dotvářela jeho dcera Veronika Babrajová-Hindle: Jdu v tátových šlépějích, protože tak si ho stále připomínám. Je neuvěřitelné, jaký rozsah práce otec zvládal.

    K baletu Bogdana Pawlowského a Witolda Borkowského Sněhurka a sedm trpaslíků v NDM Ostrava vytvořil Alexandr Babraj v roce 2005 výpravu. FOTO JOSEF HRADIL

    Alexandr Babraj zhotovil jen pro ostravské divadlo na dvě stovky výprav. Celkem je autorem čtyř stovek scén, kostýmy navrhoval pro dvě stovky inscenací. Na přípravě výstavy, která přináší průřez jeho tvorbou, se podílelo mnoho institucí i soukromých osob, Babrajových přátel a blízkých. Návrhy kostýmů i scén pocházejí ze sbírek Ostravského muzea, Slezského zemského muzea, České televize Ostrava, zapůjčili je také Jan Benek, Milena Sladká a Zdena Babrajová. Kostýmy a části scén jsou z Národního divadla moravskoslezského, do svých archivů sáhly též Slezské divadlo Opava, Těšínské divadlo a Divadlo loutek Ostrava.

    Čerti Alexandra Babraje jsou rozverní, ježibaby zamračené, Sněhurka laskavá, Tosca vášnivá. Žádný z kostýmních návrhů Alexandra Babraje nepřináší jen podobu šatů, které má mít herec na sobě. Ve tvářích postav se odráží i jejich charaktery. Návrhy scén jsou precizní, plné barev a fantazie, jsou důkazem dokonale zvládnuté techniky kresby i malby. Každý návrh se tak stává i obrazem, sám o sobě je uměleckým dílem. Babraj pracoval usilovně a téměř stále, ale také s láskou, neobvyklou invencí, mimořádně pečlivě, jak ostatně dokládají i makety scén dovedené do nejmenších detailů, říká kurátorka výstavy Ivana Gračková.

    Putovní výstava měla svou vernisáž 21. června 2012, v den pátého výročí Babrajova úmrtí. Konala se na kolonádě Sanatoria Klimkovice, které jsou jejím hlavním garantem. Poté si ji mohli prohlédnout návštěvníci galerie Beseda v Hukvaldech a Galerie VIP ve Slezském divadle Opava. Z Ostravy, kde bude do 14. listopadu, se bude stěhovat do Beskydského divadla Nový Jičín, kde bude k vidění od 15. listopadu do 17. prosince 2012.

    • Autor:
    • Publikováno: 20. října 2012

    Komentáře k článku: Čerti jsou rozverní, ježibaby zamračené a Tosca vášnivá

    1. Viola Kučerová

      Avatar

      Vážení kolegové,
      dovolte mi Vás upozornit na cyklus workshopů s názvem Scénografova dílna, které se budou konat v rámci výstavy Magie divadelního prostoru v Ostravském muzeu vždy ve čtvrtek od 1. do 22. listopadu od 17.00 hodin, vstup je volný.
      Vůdčí osobností projektu je profesor Petr Matásek, interní pedagog scénografie na DAMU, katedry alternativního a loutkového divadla.

      Program:
      1.11. MgA. Antonín Šilar: Video jako metafikční prostředek
      Během dílny vzniknou tři desetiminutová videa, ve kterých nebudeme pracovat s filmovými principy střihové skladby, ale s opakovaným snímáním videa v prostoru.

      8.11. MgA. Masha Černíková: Přednáška o sebeprezentaci a sebestylizaci v odkazech na virtuální sociální sítě, hudební a jiné performance
      Později s otevřenou diskusí a promítáním ukázek.

      15.11. Prof. Petr Matásek: Co byste mohli vědět o scénografii dříve, než vstoupíte do divadla
      S vaší pomocí rozdýcháme významy slov nezbytných v práci scénografa: prostor, koncept, estetická forma, vizuální projev, emoce, dramatický čas, sdělení. Obrazová dokumentace bude součástí diskuze

      22.11. MgA. Yumi Mrázová-Hayashi : Divadlo bunraku v Japonsku a v Čechách
      Studentka japonské univerzity vizuálních umění a DAMU v Praze shledává rozdíly, jsou-li jaké, ve své profesi scénografky, česky popřípadě japonsky. Bude promítána dokumentace k přednášce.

      29.10.2012 (12.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,