Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly Kontext Zprávy

    Česká divadelní fotografie ovládne Obecní dům

    První velká souhrnná výstava fotografií z divadelního prostředí Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 bude od 9. května do 24. června k vidění v Obecním domě v Praze. Výstava návštěvníky provede historií českého divadla od počátku vzniku fotografie a nabídne portréty hereckých hvězd, fotografie inscenací renomovaných velkých i studiových scén, divadelních budov i jejich zákulisí, to vše od poloviny 19.  století až po současnost.

    Skupinový portrét zachycující úastníky Shakespearovských slavností. Foto: Atelier Winter, 1864, PNP v Praze (fond Umělecká beseda).

    Autory snímků jsou fotografické legendy jako František Drtikol, Miroslav Hák, Václav Chochola a Jaroslav Krejčí, či pochází ze slavného fotografického Ateliéru Langhans a řady dalších. Současné tvorbě je věnována samostatná sekce, která představí výsledky fotografické soutěže pro profesionály a studenty. Výstava se zaměřuje i na řadu dalších aspektů historie českého divadla a fotografie. Nalezneme zde i srovnání historických a současných propagačních fotografií a materiálů divadel, dokumentaci důležitých momentů našich dějin, ve  kterých divadelníci sehráli významnou roli, či exponáty fotografické techniky.

    Součástí výstavy realizované v rámci oslav 100. výročí založení Československa bude i doprovodný program, který nabídne nejrůznější workshopy, semináře, přednášky, komentované prohlídky nebo fotografický ateliér Vandy Hybnerové. U této příležitosti vyjde i stejnojmenná monografie.

    Česká divadelní fotografie

    se postupem času stala světovým fenoménem a její dokumentaci se oba pořádající subjekty IDU a Národní muzeum dlouhodobě věnují. Kurátoři výstavy Anna Hejmová a Vojtěch Poláček s týmem spolupracovníků zmapovali sbírky mnoha dalších paměťových institucí, ateliérů, archivů divadel i soukromých sbírek, a sestavili tak neobvyklý obraz historie českého divadelnictví v širokém kontextu i přehled vývoje fotografie od daguerrotypie po současné technologie.

    Skupinový portrét hereček Volfové, Foerstrové, Kvapilové a Kavalírové. Foto: Jan Tomáš, nedatováno, Divadelní sbírka Národního muzea

    Prvními dochovanými fotografiemi českého divadelnictví jsou portréty. Výstava tak nahlíží do fotografických ateliérů poloviny 19. století, neboť právě herci patřili mezi jejich nejčastější návštěvníky. Nejstarším dochovaným snímkem s divadelní tematikou je fotografie herečky Mikulášského divadla Floriany Jaich z Ateliéru Schwestka z roku 1859. Ve výstavních sálech bude  prezentována i řada exponátů z proslulého Ateliéru Langhans, Ateliéru Hynek Fiedler nebo sběratelského alba známého pražského antikváře Karla Zinka. Návštěvníci se mohou těšit například na historické snímky Hany Kvapilové, Jindřicha Mošny či Anny Sedláčkové, ale i novodobější portréty Olgy Schoberové, Violy Zinkové, Petra Čepka nebo Martina Dejdara či herců Divadla na Vinohradech, jejichž autorem je Jaroslav Krejčí.

    Fotografie z jevištní adaptace Máj, Divadlo D (Režie: E.F.Burian, Scénografie: Miroslav Kouřil). Foto: Autor neznámý, 16.4.1935, PNP (fond Miroslav Kouřil).

    První fotografie z divadelního představení pochází z roku 1892 z inscenace hry Imre Madácha Tragédie člověka, kterou v Národním divadle nasnímal Alfred Baštýř. Zachycení představení v interiéru divadla prakticky umožnil až rozvoj fotografické techniky a hlavně instalace elektrického osvětlení. V meziválečném období vznikla celá řada unikátních snímků. Návštěvníci Obecního domu tak uvidí mimo jiné fotografie z Osvobozeného divadla a D 34, ale i propagační materiály z Divadla Vlasty Buriana. Po druhé světové válce se divadelní fotografie postupně etablovala jako svébytný umělecký obor. Za zcela mimořádné lze považovat období šedesátých a sedmdesátých let minulého století (autoři Jaromír Svoboda, Josef Koudelka, Jaroslav Krejčí a další).

    Fotografie velmi brzy plnila i jinou úlohu než dokumentační či propagační a byla využívána jako součást výtvarného řešení divadelní inscenace. Za povšimnutí stojí fotografie z inscenací, na nichž spolupracoval scénograf Josef Svoboda především pro světově proslulou Laternu magiku.

    Středem zájmu pořadatelů výstavy je i dokumentace divadelní architektury. Díky historickým fotografiím se zachovala podoba již neexistujících divadelních budov, které již nestojí nebo prošly zásadní proměnou, jako v případě zbořeného Starého divadla v Plzni, Starého divadla na Veveří v Brně nebo již neexistujícího Novoměstského divadla v Praze. Na snímcích nechybí ani významné momenty ze samotné stavby včetně pokládání základních kamenů. Výstava nás ale zavede i do hereckých šaten, ředitelských kanceláří, za jevištní technikou počátku minulého století, i do soukromí herců a režisérů. Fotografování v zákulisí se stalo zálibou řady fotografů, na výstavě budou mimo jiné snímky Václava Chocholy nebo Karla Drbohlava.

    Plakát k inscenaci Marná lásky snaha, Divadlo za branou (Režie: Helena Glancová, Scénografie: Pavel Bílek). Původní foto: Josef Koudelka, Grafická úprava:Milan Kopřiva, Pavel Brom, 1970, Divadelní sbírka NM

    Další oblastí, které se výstava věnuje, je propagace divadel, v rámci které měla fotografie vždy významnou úlohu. Nabídne historické i současné plakáty, programy a další reklamní materiály například Národního divadla v Praze, Osvobozeného divadla, Divadla za branou, Činoherního klubu, Švandova divadla či Divadla Husa na provázku.

    Samostatnou částí výstavy je prezentace výsledků soutěžní Přehlídky současné divadelní fotografie. Soutěž, do které se přihlásilo 121 profesionálních fotografů a studentů s 1 348 snímky, probíhá v České republice poprvé. Pro výstavu v Obecním domě vybrala odborná porota 150 nejlepších fotografií od čtyřiceti tvůrců. Výherci soutěže budou oceněni v několika kategoriích a výsledky budou vyhlášeny v rámci slavnostní vernisáže.

    Fotografie dělníků svačících v lóži. Foto: Václav Chochola, 1948.

    IDU připravuje na základě dlouholetého výzkumu paralelně s výstavou i odbornou publikaci mapující fenomén české divadelní fotografie, jejímiž autory jsou Martin Bernátek, Anna Hejmová, Martina Novozámská. Monografie vzniká v české a anglické jazykové verzi.

    Výstavu připravuje IDU ve spolupráci s Národním muzeem pod záštitou ministra kultury Ilji Šmída a primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové. Výstava byla zařazena mezi oficiální aktivity připomínek a oslav významných výročí roku 2018.

    Více informací na www.divadelnifotografie.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/divadelnifotografie.

    • Autor:
    • Publikováno: 3. dubna 2018

    Komentáře k článku: Česká divadelní fotografie ovládne Obecní dům

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,