Česká filharmonie představuje 127. sezonu
Česká filharmonie zahájí svou 127. sezonu dvěma koncerty 28. a 29. září, na které v říjnu naváže velké evropské turné. K orchestru se vedle šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova a hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila vrátí John Eliot Gardiner, Giovanni Antonini a Manfred Honeck. Poprvé se dirigování České filharmonie ujmou Daniel Harding, Maxim Jemeljanyčev a Juanjo Mena. Rezidenčními umělci budou Simon Rattle a Magdalena Kožená. S prvním českým orchestrem znovu vystoupí houslisté Lisa Batiashvili, Leonidas Kavakos a Jan Mráček, Josef Špaček jako violista a klavíristé Daniil Trifonov, Behzod Abduraimov a Tom Borrow. Debutově s Českou filharmonií zahrají švédský houslista Johan Dalene a korejský klavírista Seong-Jin Cho. Ve světové premiéře orchestr uvede skladby Detleva Glanerta, Thierryho Escaicha, Jaroslava Krčka a Miloše Orsona Štědroně. Pokračovat bude uvádění a nahrávání symfonického díla Gustava Mahlera a Josefa Suka.
Šéfdirigent a hudební ředitel Semjon Byčkov otevře svou pátou sezonu v čele České filharmonie Alpskou symfonií Richarda Strausse a Houslovým koncertem Ludwiga van Beethovena, v němž se sólového partu chopí Lisa Batiashvili. K Beethovenovi a jeho Páté symfonii se Semjon Byčkov vrátí na přelomu listopadu a prosince na koncertech ke svým sedmdesátinám, na nichž provede i Pátou symfonii Dmitrije Šostakoviče. Vedle těchto narozeninových koncertů Semjon Byčkov připraví ještě pět dalších programů. Ve světové premiéře zazní Pražská symfonie Detleva Glanerta a klavírní koncert Thierryho Escaicha, z dalších skladeb uvede například Šostakovičovu Jedenáctou symfonii a Šestou a Sedmou symfonii Gustava Mahlera, jehož Čtvrtou symfonii právě orchestr vydal u renomovaného holandského hudebního vydavatelství Pentatone.
Semjon Byčkov bude Českou filharmonii řídit také na všech 25 koncertech v zahraničí. Vrcholem zájezdové sezony je velké říjnové turné po nejslavnějších evropských sálech. Orchestr zavítá do Hamburku, Mnichova, Essenu, Kolína, Lucemburku, Paříže a Bruselu, do něhož se vrátí po třinácti letech v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie. V rolích sólistů se představí violoncellista Gautier Capuçon a klavírista Víkingur Ólafsson. Na jaře 2023 podnikne Česká filharmonie další cestu do Bratislavy, Štýrského Hradce, Vídně, Budapešti, Lipska a Milána, v jehož Teatro alla Scala orchestr naposledy hrál v roce 1962 pod taktovkou Karla Ančerla. Cesty České filharmonie ve 127. sezoně orámují letní festivaly – v srpnu 2022 skotský Edinburgh, francouzský Saint-Jean-de-Luz a španělské San Sebastián a Santander a v červenci 2023 německý Bad Kissingen.
Rezidenční umělci – dirigent Simon Rattle a mezzosopranistka Magdalena Kožená – přinesou ve trojím koncertním angažmá jak méně prováděný český písňový repertoár, tak písně Bély Bartóka nebo Maurice Ravela. Simon Rattle navíc připraví Mahlerovu Devátou symfonii, Janáčkova Tarase Bulbu a Schumannovu Druhou symfonii. Hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil se ve svých koncertech zaměří na české skladatele – Dvořáka, Janáčka, Suka, Nováka, Martinů. Jakub Hrůša dále v premiéře uvede Sedmou symfonii pro smyčcový orchestr a koncertantní marimbu Jaroslava Krčka a Tomáš Netopil skladbu Bimetal Miloše Orsona Štědroně, v níž se sólových trombonových partů ujmou členové České filharmonie Lukáš Moťka a Robert Kozánek. S českým programem se k prvnímu českému orchestru vrací i John Eliot Gardiner. Naopak Mozartovi se bude věnovat Giovanni Antonini a Manfred Honeck uvede s Matthiasem Goernem wagnerovské árie. Britský dirigent Daniel Harding si ke svému debutu vybral oratorium Ráj a Peri Roberta Schumanna a ruský dirigent Maxim Jemeljanyčev skladby Mozarta, Beethovena a Mendelssohna-Bartholdyho. Španělské autory představí na Novoročních koncertech Juanjo Mena. Rybovu Českou mši vánoční a Mozartovu Korunovační mši provede ve dvou vánočních koncertech Václav Luks. Open Air koncert na Hradčanském náměstí věnovaný Jiřímu Bělohlávkovi bude řídit americký dirigent Keith Lockhart.
Ve 127. sezoně dojde k většímu zapojení České studentské filharmonie, tedy původně edukačního projektu, do koncertů České filharmonie. Semjon Byčkov a Giovanni Antonini s mladými hudebníky nacvičí vždy první polovinu jednoho ze svých programů, druhou pak s Českou filharmonií. Česká studentská filharmonie vystoupí i v trojici oblíbeného komentovaného pořadu Kroky do nového světa, který připravují dirigent Marko Ivanović a průvodce Petr Kadlec a který posluchače tentokrát zavede do 20. století za Honeggerem, Bernsteinem, Gershwinem a Stravinským. Novinkou jsou Komorní kroky do nového světa, které podobnou komentovanou formou, ale na půdorysu komorní hudby představí tři polohy tvorby Antonína Dvořáka: písně, slavná komorní díla a Moravské dvojzpěvy. Pro menší děti jsou připraveny pohádkové koncerty Zvířátka a loupežníci v plechu nebo Císařův slavík, pro celou rodinu jsou určena mezigenerační setkání 100 minut mez tóny. Na podzim odstartují i workshopy pro seniory Musica ludus. Úplně novým projektem je Akademie Ivana Moravce, která bude nabízet mistrovské kurzy, přednášky a poslechové semináře.
Český spolek pro komorní hudbu připravil pro svou 128. sezonu osmadvacet koncertů, jejich pilíři jsou opět vystoupení smyčcových kvartet – Emerson Quartet, Wihanovo kvarteto, Calidore Quartet, Pavel Haas Quartet, Škampovo kvarteto a Graffovo kvarteto. Prostor dostanou i tria – klavírní Trio Martinů, dechové Trio Českého rozhlasu či smíšené Brahms trio Praha. Pestrý program s rozšířeným obsazením o klavír a basklarinet představí vynikající Afflatus Quintet. Dlouho očekávaným koncertem je recitál předního „chopinisty“ Ivana Klánského. Posluchače přiláká i Harmonie České filharmonie pod vedením Ondřeje Vrabce, provedení Bachových Goldbergovských variací Jaroslavem Tůmou nebo koncert věnovaný tvorbě Niccolò Paganiniho v podání houslisty Jiřího Vodičky a kytaristy Pavla Steidla. Milovníci bicích nástrojů se potěší z vystoupení HAMU Percussion Ensemble a zkrátka nepřijde ani vokální tvorba. Kromě souboru Martinů Voices vystoupí i mezzosopranistka Jana Hrochová a sopranistka Barbora Řeřichová. Kurátorem II. cyklu se stal zakladatel a člen Pavel Haas Quartet, violoncellista Peter Jarůšek, který si kromě členů svého souboru přizval violistu Pavla Nikla, violoncellistku Michaelu Fukačovou, houslistu Dalibora Karvaye či izraelského klavíristu Borise Giltburga. V rámci recitálové řady zazáří čtyři hvězdní interpreti. Schubertovu Zimní cestu provede tenorista Ian Bostridge, operně laděný program nabídne přední český tenorista Pavel Černoch. Instrumentální recitály připraví klavírista Lukáš Vondráček a houslista Leonidas Kavakos.
///
Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od úterý 19. dubna. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná v pondělí 6. června.
Komentáře k článku: Česká filharmonie představuje 127. sezonu
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)