České divadlo vyráží do světa
Institut umění – Divadelní ústav (IDU) uspořádal při příležitosti Mezinárodního dne divadla 29. března pracovní seminář určený zástupcům divadelních produkcí, které byly zařazené v loňském roce do katalogu Czech Performance Collection 2010. Katalog připravuje pravidelně každé dva roky ve spolupráci s Dramatugickou radou IDU Oddělení mezinárodní spolupráce a vnějších vztahů (OMSVV) IDU a jsou do něj vybírány české divadelní produkce, které jsou následně doporučovány do zahraničí.
Mobilita umělců
Ředitelka IDU Pavla Petrová v úvodu seznámila s problematikou mobility umělců na mezinárodní i celostátní úrovni. Martina Černá poté představila aktivity OMSVV, novou koncepci IDU v rámci propagace českého divadla, hudby i tance do zahraničí a osvětlila význam a přínos vydaného katalogu. Katalog Czech Performance Collection 2010 jsme v průběhu loňského roku rozeslali na více než 100 adres zahraničních divadel, institucí či festivalů. Každé z divadel zastoupených v katalogu získalo 4 kusy pro svou vlastní potřebu. Dále jsme produkce zařazené do katalogu prezentovali na veletrhu a festivalu pouličního a experimentálního divadla Firra Tárrega v Katalánsku nebo na mezinárodním veletrhu Performing Arts APAP v New Yorku, říká Martina Černá, editorka katalogu, a dodává: Díky katalogu se o českých divadelních produkcích dozvěděli zahraniční producenti, kteří česká divadelní představení následně zvou k hostování do svých zemí. Jedním z dosavadních úspěchů katalogu bylo vycestování divadelního souboru Boca Loca Lab do Teheránu, kde na Mezinárodním divadelním festivalu FADJR uvedli představení Jiřího Adámka Evropané.
Výjezdy českého divadla
IDU také dokumentuje výjezdy českého divadla do zahraničí i hostování zahraničních souborů v České Republice prostřednictvím dotazníkového šetření, v němž jednotlivé subjekty v ČR oslovuje vždy na konci dané divadelní sezóny. V této souvislosti upozornil Ondřej Svoboda, vedoucí Útvaru Divadelního ústavu, na důležitost zpětné vazby od divadel týkající se především jejich výjezdů do zahraničí, neboť tyto informace nelze získat jiným způsobem, ovšem představují důležitý podklad pro plánování projektů mezinárodní spolupráce. Pavel Štorek z OMSVV IDU hovořil o vztahu uměleckého konceptu inscenace a jeho nabídky do zahraničí. Následně byla otevřena diskuse s publikem.
Během diskuse zazněly pochvalné ohlasy na vydání katalogu ředitelem Naivního divadla v Liberci Stanislavem Doubravou či Jakuba Vedrala zastupujícího divadlo Continuo, ale i návrhy na další formy a formáty katalogu či prezentačních materiálů. Zástupci IDU upozornili na publikování kompletního obsahu katalogu a nové možnosti propagace českých divadel na nových verzích informačních portálů www.theatre.cz a www.divadlo.cz od dubna 2011..
Pozvání na seminář přijali také zástupci MKČR, mezi nimi ředitel Oddělení zahraniční spolupráce, UNESCO a koncepcí Petr Hnízdo, na kterého byly adresovány především otázky týkající se zahraniční kulturní politiky ČR.
Komunikace s kulturními institucemi
IDU považuje svou roli prostředníka přímé komunikace zástupců českých divadel a souborů s kulturními institucemi za podstatnou součást své činnosti, a proto na tuto diskusi naváže setkání s českými divadelníky opět na podzim. Setkání je naplánováno na 19. října 2011. Více informací k semináři bude upřesněno na webových stránkách www.idu.cz .
K dispozici je na vyžádání zvukový záznam z celého semináře.
Kontakt:
Eva Vlachová
Oddělení mezinárodní spolupráce a vnějších vztahů / PR // Institut umění – Divadelní ústav. T: 224 809 196, m: 734 330 972, e: [email protected].
Komentáře k článku: České divadlo vyráží do světa
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)