České filmy na mezinárodních festivalech
I letos se na významných podzimních mezinárodních festivalech po celém světě představí velká řada českých filmů. Mezinárodní premiéry čekají na filmy BANGER., Stínohra nebo Betlémské světlo, světovou premiéru oslaví nový český dokument Ti, kteří tancují ve tmě.
Největší asijský filmový festival v jihokorejském Busanu zařadil do soutěžní sekce pro mladé tvůrce nazvané Flash Forward film režiséra Michala Blaška Oběť. Mezinárodní premiéru na festivalu si odbyde film BANGER. režiséra Adama Sedláka. Festival začíná 5. října a bude se konat do 14. října. Oba filmy podpořil i Státní fond kinematografie.
Výrazné zastoupení bude mít česká kinematografie na mezinárodním filmovém festivalu kategorie A v polské Varšavě. Do hlavní, mezinárodní soutěže byly zařazeny filmy Betlémské světlo režiséra Jana Svěráka a drama Stínohra režiséra Petera Bebjaka, oba snímky budou promítány v mezinárodní premiéře. V dokumentární soutěži se představí ve světové premiéře nový film režisérky Jany Ševčíkové Ti, kteří tancují ve tmě o životě nevidomých lidí. Ukrajinsko-česko-chorvatsko-švédská koprodukce Pohled motýla režiséra Maksyma Nakonechnyiho bude soutěžit v sekci určené prvním a druhým filmům. V sekci Family Cinema Weekend pro rodiny s dětmi se představí filmy Zuza v zahradách, krátký film režisérky Marie Urbánkové Máma má vždycky pravdu a celovečerní animovaný film Cesta do Tvojzemí režiséra Petera Budinského (podpora Fondu na vývoj a výrobu animovaného filmu). Festival ve Varšavě proběhne od 14. do 23. října. Koprodukční drama ze současnosti Pohled motýla se představí rovněž na festivalu BFI v Londýně. V Londýně se představí také krátkometrážní snímky Zuza v zahradách režisérky Lucie Sunkové a Yung Michal režiséra Štěpána FOK Vodrážky. Londýnský festival se koná od 5. do 16. října.
Jeden z největších festivalů v Severní Americe v kanadském Vancouveru má na programu také řadu českých filmů. V sekci Panorama bude mít severoamerickou premiéru Slovo režisérky Beaty Parkanové a kanadskou premiéru Zátopek režiséra Davida Ondříčka. V soutěžní sekci Vanguard bude bojovat Světlonoc režisérky Terezy Nvotové, která za oceánem zavítá také na žánrový festival Fantastic Fest v Austinu a představí se na podobně zaměřených akcích taky v Evropě (festivaly Sitges a MOTELx). Do sekce Insights byl ve Vancouveru zařazen ještě film o fenomenálním českém lezci s názvem Adam Ondra: Posunout hranice od režisérů Jana Šimánka a Petra Záruby a také koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře režiséra Matta Sarneckiho. V sekci krátkých filmů se v severoamerické premiéře představí film Ostrov svobody režiséra z UTB Zlín Petra Januschky. Festival ve Vancouveru se koná od 29. září do 9. října. V Severní Americe ještě zůstaneme, a to na nejstarším festivalu na kontinentu v Chicagu. V dokumentární soutěži bude promítán festivaly žádaný film Kuciak: Vražda novináře a také Návštěvníci režisérky Veroniky Liškové. Pro její snímek to bude premiéra v USA stejně jako pro debut režiséra Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo, který je zařazen do sekce určené komediím. Festival se koná od 12. do 23. října.
České filmy se již dlouhodobě představují i na dvou evropských festivalech, jejichž prestiž každý rok stoupá, ve švýcarském Curychu a islandském Reykjavíku. V Curychu (festival se konal od 29. 9. do 2. 10.) byl promítán film Kuciak: Vražda novináře, Pohled motýla (sekce Border Lines) a Cesta do Tvojzemí (sekce ZFF for Kids). V Reykjavíku je film Zuza v zahradách zařazen do sekce pro děti a mládež a dokument Kaprkód režisérky Lucie Králové v sekci Cinema Beats. Festival v islandském hlavním městě probíhá od 29. září do 10. října.
Největší světový festival pro děti a mládež Cinekid, který se koná v nizozemském Amsterdamu, má v programu slovensko-českou celovečerní animovanou komedii Websterovi ve filmu režisérky Kataríny Kerekesové. Projekt byl podpořen Státním fondem kinematografie ve výzvách na vývoj a výrobu animovaného filmu.
Poslední velkou přehlídkou, kde má letos český film významné zastoupení i díky rozsáhlému fokusu na českou kinematografii, je tradiční festival CinEast v Lucembursku. Do hlavní soutěže byly zařazeny filmy Okupace režiséra Michala Nohejla a koprodukce 107 matek režiséra Petera Kerekese. V dalších sekcích se budou promítat filmy Il Boemo režiséra Petra Václava, Arvéd režiséra Vojtěcha Maška, Poslední závod režiséra Tomáše Hodana, Hranice lásky režiséra Tomasze Winskiho, nebo již dříve zmíněné snímky Pohled motýla, Slovo, Zátopek a Světlonoc. Velké zastoupení mají také animované filmy, představí se Zuza v zahradách, Mlsné medvědí příběhy režisérek Kateřiny Karhánkové a Alexandry Májové, Sestry režisérky Andrey Szelesové a řada dalších. CinEast proběhne od 6. do 23. října.
Komentáře k článku: České filmy na mezinárodních festivalech
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)