Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Česko a Praha mají v Koreji výjimečný zvuk

    Činohra Národního divadla vystoupila v pátek a dvakrát sobotu 30. září a 1. října s Věcí Makropulos na  5. ročníku Světového festivalu národních divadel v jihokorejském Soulu, a zahájila tak pětitýdenní Dny české kultury.

    Na jih Korejského poloostrova, nejvzdálenější výlet v historii činohry Národního divadla se vydalo přes čtyřicet herců, hudebníků a technických pracovníků. S inscenací hry Karla Čapka Věc Makropulos v režii Roberta Wilsona přijali pozvání na Festival národních divadel do hlavního města Korejské republiky Soulu. Všechna tři představení se odehrála na hlavní scéně Korejského národního divadla. Diváci sledovali představení s  titulky, které z češtiny přeložila korejská bohemistka Yu Sunbee. V sále s kapacitou 1500 diváků vystoupila na stejném festivalu také například Comédie Française s Molièrovou komedií Zdravý nemocný.

    Poutače na budově Národního divadla v Soulu. Snímek archiv ND

    V Koreji jsem ještě nehrála. V Asii ano, v Singapuru a Honkongu. Přijetí bylo vždycky vřelé, řekla představitelka titulní role Soňa Červená. Soul festivalem žije. Poutače na nás koukají na každém rohu, dodala.
    Nestává se často, aby evropské činoherní představení bylo pozváno k zájezdu na Dálný východ. O to víc si pozvání vážíme. Jsme rádi, že tak mimořádná inscenace hry českého klasika, která vznikla ze spolupráce špičkového světoznámého režiséra se souborem naší první scény, bude jako reprezentant evropské živé kultury uvedena v kontextu kultury orientální, komentoval účast na festivalu umělecký šéf činohry Michal Dočekal. Těší nás, že Národní divadlo bude – v duchu svého statutua  jako symbol národní identity – nositelem našeho kulturního dědictví a přispěje k propagaci naší domácí kultury v Asii, dodal ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

    Ředitel soulského Národního divadla, Soňa Červená a Michal Dočekal. Snímek archiv ND

    Czech Points in Seoul

    Hostování, které je historicky prvním vystoupením činohry Národního divadla na asijském kontinentu, bylo možné jen díky výrazné podpoře korejských kulturních institucí a Ministerstva kultury ČR. I proto se této prezentace české kultury v Korejské republice účastní náměstek ministra kultury Radek Zdráhal, který současně jedná s řadou korejských partnerů o dalším rozšíření vzájemné kulturní spolupráce. Obě strany prezentovaly svůj zájem o sdílení zkušeností v oblasti jak hmotného tak nehmotného kulturního dědictví, a to právě prostřednictvím spolupráce nejvýznamnějších kulturních institucí, jako jsou Národní divadlo, Národní muzeum, Národní galerie a specializované nadace a ústavy, vysvětluje náměstek Radek Zdráhal.

    Iniciátorem celé akce byl velvyslanec České republiky v Soulu Jaroslav Olša, jr.: Hostování Národního divadla potvrzuje fakt, že o českou kulturu je mezi Korejci neobyčejný zájem. Pravidelně zde probíhají koncerty české klasické i moderní hudby, vycházejí zde knihy českých autorů a každoročně se v Soulu i dalších městech koná na půl stovky českých kulturních akcí. I  proto v posledních letech Česko navštíví ročně ke sto tisícům nadšených korejských turistů. Česko a Praha mají v Koreji výjimečný zvuk.

    Hlediště soulského Národního divadla. Snímek archiv ND

    Uvedení inscenace Věc Makropulos není jedinou současnou českou kulturní iniciativou v Koreji. Hostování je úvodní akcí pětitýdenního českého festivalu Czech Points in Seoul, v jehož rámci se na konci října uskuteční nejen čtyřdenní Dny Prahy v Soulu, organizované magistráty obou hlavních měst, ale česká kultura se představí více než dvěma desítkami akcí. Od vystoupení Pražské komorní filharmonie a Virtuosi di Praga přes koncertní turné tria Emila Viklického po premiéry dvou českých muzikálů, výtvarné a fotografické výstavy, filmový festival, taneční představení a literární večer. I zásluhou hostování Národního divadla vyjde do konce roku první korejské vydání této Čapkovy hry.

    Další zahraniční hostování Národního divadla

    Hned po návratu ze Soulu soubor činohry ND pokračuje v zahraničních zájezdech. Nejprve na prestižní festival Mess do Sarajeva, kde uvede inscenaci hry Elfriede Jelinek Co se stalo, když Nora opustila manžela. S Norou na konci listopadu vystoupíme ještě ve Varšavě na Mezinárodním festivalu národních divadel, vypočítává další zahraniční cesty Michal Dočekal. V jednání je účast se stejnou inscenací na festivalu v kolumbijské Bogotě.

    Tomáš Staněk, Národní divadlo (pro i-DN zpracoval hul)

    • Autor:
    • Publikováno: 3. října 2011

    Komentáře k článku: Česko a Praha mají v Koreji výjimečný zvuk

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,