Divadelní noviny > Festivaly Zprávy
Českokrumlovská (nejen) hudební osvěta
Letošní 28. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov (MHF Český Krumlov) se uskuteční od 19. července do 10. srpna. Reprezentativní multižánrová přehlídka patří k nejvýraznějším událostem kulturního léta v České republice. Za skvělým renomé festivalu stojí atraktivní program, hosté zvučných jmen, vysoká umělecká úroveň a výjimečná místa konání koncertů.
Letošní festival v některých oblastech navazuje v úspěšných koncertech na předchozí ročníky a zároveň přináší nové umělecké projekty jako například zahajovací večer u zámecké barokní fontány, operní představení Händelovy Terpsichory, nebo dva koncerty ke třicátému výročí pádu železné opony na prostranství a v interiéru boletického kostela, konstatuje Jaromír Boháč, prezident festivalu.
Klasika, jazz, folk, muzikál, opera i bravurní prolínání žánrů… Připraveno je celkem 23 koncertů, které se uskuteční v dobových interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov i v dalších objektech města zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO. A poprvé také v kostele sv. Mikuláše ve vojenském prostoru v Boleticích. Patrony festivalu jsou významné osobnosti z mnoha oborů: herci Zlata Adamovská a Petr Štěpánek, tanečník a choreograf Vlastimil Harapes, psychiatr Cyril Höschl, chirurg Pavel Pafko a ekonom Zdeněk Tůma.
Mimořádnou žánrovou pestrost dokládají jména hvězdných hostů. Z osobností klasické hudby se představí například houslový virtuos Ivan Ženatý – 31. 7. v Maškarním sále v programu Večer s J. S. Bachem – vzácné Guarneriho housle v rukou Mistra. Rokokový Maškární sál na čtvrtém nádvoří českokrumlovského zámku bude hostit také koncert Harmonie dechů, strun a kláves proslulého hornisty Radka Baboráka s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou a Baborák Ensemble (8. 8.) i Gratulační večer k sedmdesátým narozeninám houslisty Bohuslava Matouška (6. 8.), jenž se představí spolu se svými talentovanými žáky.
Nestárnoucí Lenka Filipová, která si momentálně užívá vydařený hudební comeback, v Pivovarské zahradě nabídne úpravy věhlasných skladeb pro klasickou kytaru, lidové písně, šansony i novinky z alba OPPIDUM. Výtečná zpěvačka a kytaristka 1. 8. vystoupí se svými hosty a se smyčcovým oktetem Brno Strings. Proslulý vokální sextet Take 6 v Pivovarské zahradě z 16. století zazpívá 20. 7. Desetinásobní držitelé prestižní ceny Grammy společně se Severočeskou filharmonií Teplice rozezní prostor s výjimečným geniem loci moderním gospelem s jazzem, soulem, funkem, R&B a popem. Take 6 patří k nejvíce obdivovaným a capella souborům na světě, se svým koncertním programem objeli celou planetu a spolupracovali s řadou umělců, třeba s Rayem Charlesem, Ellou Fitzgerald, Whitney Houston…
Unikátní spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu v Zámecké jízdárně 2. 8. zprostředkuje koncert Songs of Exile – společný projekt souboru The Naghash Ensemble of Armenia a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie. Vynikající arménští instrumentalisté hrající na duduk, oud, dhol a klavír spojí síly s filharmoniky, aby pod taktovkou arménsko-amerického skladatele Johna Hodiana představili hudbu založenou na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe. Jedinečným crossoverovým projektem je Michael Jackson Symphony. Thriller, Black Or White, I Just Can‘t Stop Lovin‘ You… a další legendární hity krále popu zazní 27. 7. v Pivovarské zahradě live v nových aranžích v podání Dashi, Nadi Wepperové, Dušana Kollára, Dušana Marka, Filharmonie Hradec Králové a Moondance Orchestra Martina Kumžáka. Sólisté z Broadwaye Capathia Jenkins a Hugh Panaro se spolu s českými zpěváky z Divadla Broadway Michaelou Gemrotovou a Marianem Vojtkem představí 3. srpna v muzikálovém projektu Broadway meets Broadway. Závěrečný operní galakoncert snázvem To nejlepší ze světové opery přivede 10. 8. do Pivovarské zahrady Adrianu Kučerovou, Štěpánku Pučálkovou, Borise Prýgla a vynikajícího amerického tenoristu Richarda Troxella. Zpěváky doprovodí orchestr PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského.
Podrobný program a kompletní informace o předprodeji vstupenek najdete na festivalovém webu www.festivalkrumlov.cz, vstupenky na všechny festivalové koncerty jsou v prodeji také on-line na www.ticketstream.cz nebo v pobočkách společnosti Ticketstream po celé republice a Infocentru v Českém Krumlově. Novinkou 28. ročníku jsou zvýhodněné vstupné pro seniory (nad 65 let) ve výši 10 % a cenově výhodné vstupenky, které platí vždy na dva komorní koncerty v Maškarním sále. Atraktivní výhody přináší členství v Klubu přátel MHF Český Krumlov, který je stále otevřený všem příznivcům festivalu. V rámci věrnostního programu je možné získat přednostní informace o festivalu, zvýhodněné vstupné na koncerty a společenské akce festivalu, slevy u vybraných partnerů ad. Letos je členům Klubu přátel jako výraz poděkování za jejich přízeň věnován koncert houslistky Sanghee Cheong a violoncellisty Stefana Kropfitsche s orchestrem Thüringen Philharmonie 9. srpna 2019 v Zámecké jízdárně. Na tento koncert mohou členové klubu získat dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou (podle typu karty) a po jeho skončení jsou zváni na setkání s vystupujícími umělci.
Festival se snaží reagovat na negativní nárůst tzv. rychloobrátkové turistiky v Českém Krumlově, kdy drtivá většina turistů městem pouze projíždí a z města se tak stává pouhý skanzen historických budov. Proto v intencích trvale udržitelné turistiky přichází s nabídkou kulturního vyžití na celý víkend, tzv. Krumlovský kulturní víkend, kdy návštěvník ke vstupenkám na víkendové koncerty včetně pátku dostane Český Krumlov Card se vstupy do pěti krumlovských expozic zdarma.
MHF Český Krumlov hostí velká jména domácí i mezinárodní scény a zároveň pomáhá handicapovaným talentům. Z každé zakoupené vstupenky jde 5 Kč na pořízení notového materiálu v Braillově písmu pro zrakově postižené studenty. Vedle části výtěžku z prodeje vstupenek organizační tým připravuje i další formy podpory. V plánu je prodej programů koncertů za symbolickou dvacetikorunu, která rovněž půjde ve prospěch ZUŠ Jaroslava Ježka. V jednání je vystoupení zrakově postižených hudebníků v rámci festivalu a jeho doprovodných aktivit, finanční podpora ze strany partnerů festivalu a další možnosti.
MHF Český Krumlov následuje směřování města Český Krumlov – chce být ekologický a ohleduplný k životnímu prostředí, což se projevuje v několika konkrétních aktivitách: Festival odebírá energii vyrobenou výhradně z šetrných, obnovitelných zdrojů od oficiálního partnera festivalu, energetické skupiny E.ON. Novým oficiálním partnerem je značka Audi, která zajistí festivalový shuttle servis prostřednictvím elektronických aut e-tron. Vrámci spolupráce s Českými drahami návštěvníky koncertů přiveze přímý vlak z Prahy do Českého Krumlova za necelé 3 hodiny. Cestující, kteří přijedou vlakem na víkendové koncerty, navíc získají Český Krumlov Card se vstupy do pěti krumlovských expozic zdarma. Jak ekologickou linii, tak i zvýšení komfortu pro festivalové návštěvníky sleduje spolupráce s firmou Busem České Budějovice, která zajistí pro návštěvníky minimálně tří sobotních koncertů autobusovou dopravu z Českých Budějovic, Lipna a Prachatic zcela zdarma.
Komentáře k článku: Českokrumlovská (nejen) hudební osvěta
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)