Divadelní noviny > Burza Zprávy
Čeští loutkáři v norských pohádkách
V norských městech Hamar a Lillehammer se během víkendu 10. – 11. října odehrají čtyři divadelní představení dvou rozdílných inscenací norské lidové pohádky Na východ od slunce, na západ od měsíce. Bude tak zakončen mezinárodní norsko-islandsko-český projekt Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky.
V rámci projektu byly nazkoušeny dvě divadelní verze vycházející ze stejné lidové pohádky, která v Norsku patří mezi nejznámější. Svoji inscenaci s dřevěnými manekýny představí zahraničnímu publiku legendární soubor Buchty a loutky a dále se odehraje norská premiéra mezinárodní verze, kterou v květnu a červnu v Praze připravil tým českého divadla ANPU a norských herců, vysvětluje manažer Michal Drtina z NIPOS.

FOTO archiv FOLKTALE
První část mezinárodního projektu se odehrávala v České republice a vrcholila na festivalu Loutkářská Chrudim. Chtěli jsme divákům ukázat, že v umění neexistuje pouze jedna cesta, nýbrž že jich může být nekonečné množství. Děti si tuto skutečnost zažily nejen jako diváci, ale také jako aktivní tvůrci v krátkém workshopu, který se zaměřil na reflexi zhlédnutých představení a také na prohloubení diváckého zážitku vlastní tvorbou pomocí různých materiálů, dodává Drtina.

Buchty a loutky: Na východ od slunce, na západ od měsíce. Repro archiv B+L
Norské publikum čeká během nadcházejícího víkendu zajímavá zkušenost, při níž uvidí, jak jejich národní pohádku vnímají čeští loutkáři. Buchty a loutky zahrají svou inscenaci v Norsku třikrát. Druhá verze, tedy česko-norské nastudování pohádky v Norsku zůstane a bude putovat po regionech Hedmark a Oppland. Norové se tak díky tomu seznámí s pojetím českého alternativního a loutkového divadla a s tvůrčími principy divadla ANPU.

Buchty a loutky nabízejí vlastní verzi norské pohádky. FOTO archiv FOLKTALE

…a ANPU s Teater Innlandet jinou. FOTO MICHAL DRTINA
Projekt podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets.
Marcela Hančilová, Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS)
///
Divadlo ANPU založila autorka, herečka a režisérka Bela Schenková jako experimentální, výtvarné, loutkové a alternativní divadlo, které navazuje na tradici kočovných divadel.
Teater Innlandet je regionálním divadlem dvou norských krajů Hedmark a Oppland. Divákům nabízí žánrově a typově různorodé inscenace pro všechny věkové skupiny.
Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo hrající pro děti i dospělé. Spolupracuje na jednorázových projektech v oblasti netradičního divadla, loutkového a animovaného filmu, i projektech propojujících divadlo s hudbou.
Bruduheimar – World of Puppets je divadlo Bernda Ogrodnika, režiséra, loutkáře a uměleckého ředitele Islandského centra loutkářského umění, který žije na Islandu, deset let působil v USA a Kanadě a vede workshopy po celém světě.
Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury. Jeho hlavním cílem je podpora rozvoje kultury a tvůrčích aktivit občanů především v regionech, se zřetelem k oblasti neprofesionálního umění.
Více informací: www.folktale.eu
Komentáře k článku: Čeští loutkáři v norských pohádkách
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)