Chceme, aby nábytek dlouho vydržel
Nejdiskutovanější problém Nového divadla v Plzni – špatný přístup do hlediště pro vozíčkáře a invalidy, by se mohl začít řešit. Plzeňské zastupitelstvo schválilo záměr nechat vypracovat studii na stavební úpravy v budově, která byla otevřena v září 2014. Miliony korun ale již letos míří z městské poklady na úpravy interiérů této budovy.
Stavební úpravy a jakékoliv zásahy tohoto typu do objektu není možné dělat, dokud je stavba v záruce. Záruka vyprší 31. srpna 2019, pak je možné začít se stavebními pracemi. Zastupitelé schválili vypracování studie a město jako zřizovatel Divadla J. K. Tyla může tedy nyní zadat její vypracování, uvedl náměstek primátora Martin Baxa. Podle jeho slov ještě není jasné, jak nákladné bude vypracování studie, a už vůbec ne výše částky na potřebné stavební úpravy. Studie bude vypracována, jak se bude situace vyvíjet dál, záleží ale na výsledku podzimních voleb a rozhodnutí zastupitelstva a vedení města, které z těchto voleb vzejde, uvedl Baxa.
Nové divadlo bylo otevřeno po řadě peripetií v září 2014. Od samého počátku zápolilo s technickými obtížemi. Některá představení musela být kvůli potížím s technologiemi zrušena před samým začátkem či v jejich průběhu. Technické problémy vyvrcholily zřícením původní černé opony na jeviště 23. 9. 2017 při přípravě představení Sluha dvou pánů. Událost se naštěstí obešla bez tragických následků, byla ale výrazně poškozena opona i jeviště. Náklady na odstranění této události představovaly podle sdělení divadla částku 1 250 000 Kč. V Novém divadle byla pak instalována opona náhradní, která pocházela ze starší inscenace ve Velkém divadle. Nová opona v medově žluté barvě byla instalována 20. května tohoto roku a funguje bez problémů. Financována byla prostřednictvím rozpočtu města Plzně, bez DPH přišla na 213 000 Kč. Některé dodatečné práce související s pádem opony se ještě uskuteční o letních prázdninách.
V letošním roce ovšem do Nového divadla investuje město a z části i DJKT ze svého rozpočtu ještě několik dalších milionů korun, které mají přispět ke zlepšení prostředí této scény. Srdce Plzeňanů si Nové divadlo totiž získává poměrně těžce. Terčem kritiky byla a je špatná dostupnost hlediště v jeho dolní části a nepohodlné schodiště s matoucím osvětlením. Navíc vozíčkáři mohou vzhledem k charakteru budovy využívat jen místa v zadní části hlediště až za poslední řadou. Zábradlí bylo do hlediště dodáno ještě před otevřením divadla.
Nové osvětlení schodiště se bude instalovat o letošních prázdninách. Bude hrazeno z prostředků města a představuje částku 1 367 tisíc Kč bez DPH. DJKT doplní z provozních prostředků tlumení osvětlení v hledišti v řádu cca 150 000 Kč.
Foyer Nového divadla mají od začátku letošního roku nové interiérové vybavení – tmavé kostky, které dosud sloužily divákům k sezení, nahradil nový designový nábytek provedený v červené pravé kůži. Náklady na něj představují 3 783 000 korun. Dva miliony z celkové částky jsou investičním příspěvkem města, zbytek dofinancovalo DJKT z vlastních zdrojů. Sériově vyráběný nábytek vybral z hlediska designu a požadovaných vlastností Vladimír Kružík, hlavní architekt budovy Nového divadla. Ředitel DJKT Martin Otava si nemyslí, že by to byla zbytečně velká investice do interiéru této scény. Chceme, aby nábytek dlouho vydržel a nemuseli jsme ho hned měnit nebo opravovat, uvedl. Další prvky do interiéru Nového divadla v letošním kalendářním roce ještě přibydou. Tři foyer této scény budou podle ekonomické náměstkyně DJKT Kateřiny Königové propojena stejným tématem prostřednictvím dekorací.
Nové divadlo bylo vybudováno za 880 milionů korun jako náhrada za Komorní divadlo, které bylo v létě roku 2014 uzavřeno. Od té doby je tento objekt prázdný a není nijak využíván. O opravě (bývalého) Komorního divadla, které se nachází v bezprostřední blízkosti historického centra, město neuvažuje. Komorní divadlo opravovat nebudeme, bylo v havarijním stavu. Místo něj jsme postavili Nové divadlo a stále platí, že toto Nové divadlo jej zcela nahradí. Je to moderní budova s moderními technologiemi. Nemáme důvod Komorní divadlo znovu uvádět do provozu, konstatoval náměstek Martin Baxa. Nemyslí si, že by typ sálu Komorního divadla plzeňské kultuře chyběl. Divadlo J. K. Tyla má dvě reprezentativní budovy. V Novém divadle dvě plnohodnotné scény – velkou a malou scénu. Plzeňané mohou využívat i další divadla v Plzni – Divadlo Alfa, divadla malých forem jako je Dialog nebo Pluto. Ale i rozhodnutí o budově Komorního divadla a objektech k ní náležejících může být záležitostí povolební reprezentace města, konstatoval náměstek.
Komentáře k článku: Chceme, aby nábytek dlouho vydržel
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)