Činoherák žije!
Herci ze zrušeného souboru Činoherního studia/divadla v Ústí nad Labem v pondělí 7. 4. 2014 večer v prostorách zrušeného kina Hraničář oznámili, že soubor pokračuje. První představení plánuje na polovinu května 2014.
Herci z Činoherního studia chtějí pokračovat pod názvem Činoherák Ústí. Azyl získali v prostorách zrušeného kina Hraničář. Fungovat chtějí jako spolek, který bude financován ze soukromých peněz. Jeho členy jsou všichni herci bývalého souboru studia. Jejich ambicí je ustavit stálou scénu, která bývalé Činoherní studio plně nahradí. I když kromě Ústí nad Labem uvažuje spolek o přesídlení do Teplic, chce pokračovat zejména v Ústí. Společně s ústeckou univerzitou UJEP chtějí jeho členové rozvíjet nezávislou a svobodnou kulturu na severu Čech.
Nově formovaný management má rovněž připravovat žádosti o dotace a granty. Soubor na tiskové konferenci v čele s hercem a v současnosti mluvčím Jiřím Maryško, oznámil, že chce být „naprosto nezávislý“. Hrát se bude. Začneme co nejdřív, chtěli bychom už v květnu. Měla by to být stálá scéna, která nahradí Činoherní studio, sdělil Maryško.
Spolek Činoherák Ústí bude na Činoherní studio navazovat přímo, podařilo se mu totiž získat autorská práva k části inscenací zaniklé scény a také část fundusu (kostýmy, kulisy apod.). Předpokládáme, že budeme hrát například Zkrocení zlé ženy, Romea a Julii, Benefici a některé pohádky, oznámil manažer spolku Jan Kvasnička s tím, že se bude zkoušet i nový repertoár. Herci budou mít angažmá v jiných českých divadlech a do Ústí budou jezdit na konkrétní představení.
Zároveň bude vyhlášena celonárodní sbírka, která si dává smělý cíl – nashromáždit 20 milionů korun, aby spolek mohl budovu od majitele zrekonstruovat a posléze odkoupit. Vlastníkem je distribuční firma Falcon.
Kdo jsme
Spolek Činoherák Ústí sdružuje herce i další zaměstnance bývalého Činoherního studia a jejich sympatizanty, kterým není lhostejný osud Činoherního studia a kteří zároveň usilují o oživení roky zavřeného ústeckého kina Hraničář. Jak Činoherní studio, tak kino Hraničář představují nedocenitelné kulturní hodnoty města Ústí nad Labem, kterým hrozí zánik. Jsme lidé, pro které tyto kulturní hodnoty něco znamenají a chtějí je chránit. Jsme otevření všem stejně smýšlejícím, kteří nám chtějí pomoci, spolupracovat s námi nebo se k nám přidat.
Cíle spolku
Chceme zachovat herecký soubor bývalého Činoherního studia, jeho více než čtyřicetiletou tradici a celonárodně respektovaný přínos českému divadlu. Jsme přesvědčení, že představuje nezastupitelnou kulturní hodnotu i důvod k hrdosti Ústečanů, který je nutné uchovat pro příští generace.
Chceme obnovit více než tři roky zavřenou budovu kina Hraničář a udělat z něj scénu pro Činoherní studio i prostor pro svobodnou kulturu mnoha žánrů a realizaci kreativních občanů města Ústí nad Labem.
Chceme spolupracovat s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně a vytvořit prostor pro kulturní vyžití studentů a mladých činorodých lidí s cílem udržet je v Ústí nad Labem.
Chceme pomoci oživit kulturní život v Ústí nad Labem a poskytovat občanům důvod, proč by tu chtěli žít, zakládat rodiny a vychovávat děti.
Chceme se podílet na rozvoji přeshraniční spolupráce s dalšími kulturními a vzdělávacími institucemi.
Chceme zainteresovat širší kulturní veřejnost, příznivce Činoherního studia a svobodné kultury i umění obecně, aby mohli podpořit a spoluvytvářet kulturní dění aktivně a také adresně.
Věříme, že Ústí nad Labem má obrovský potenciál a chceme pomoci pozdvihnout jeho renomé.
Založili jsme spolek Činoherák Ústí, jehož ambicí je stát se platformou pro sympatizanty a fanoušky Činoherního studia a pro lidi, kteří to vnímají podobně jako my.
Rozhodli jsme se založit sbírku, která umožní postupně realizovat tyto cíle. Jejím smyslem bude v první fázi shromáždit finanční prostředky na udržení kontinuity, celistvosti a dědictví souboru Činoherního studia a jeho důstojné pokračování v nezávislém prostoru kina Hraničář.
Po pečlivé přípravě transformujeme spolek do podoby komunitního podniku, ve kterém si budou moci zakoupit podíl na rozhodování a směrování podniku všichni občané Ústí nad Labem. Tuto příležitost nabídneme pochopitelně i městu včetně možnosti zasednout do správní rady komunitního podniku. Nikdy však již nepřipustíme ztrátu jeho nezávislosti.
Pokud se na sbírkovém kontě podaří shromáždit dostatek prostředků, odkoupíme budovu kina Hraničář s cílem vytvořit zde scénu jak pro Činoherní studio, tak pro další kulturní aktivity. Vedle toho se však zasadíme o vrácení divadelního souboru do míst, kam tradičně patří – do budovy Činoherního studia.
Činoherák Ústí, spolek, Národní 60/28, 110 00 Praha 1
///
Kontakty
Styk s veřejností: [email protected]
Produkce: [email protected]
Více na: Činoherák
Komentáře k článku: Činoherák žije!
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)
Josef Herman
Tak to je hodně potěšující zpráva,
jednak pro ČS, ale ještě víc jako první případ skutečné a účinné obrany před zlovůlí politikářů. Poprvé se nezůstalo jen u proklamací, rozhořčených petic a prostě křiklavého alarmování dobra proti zlu, ale věcně a účinně se jedná!! A jestli to vyjde, bude to cílený zásah – ústečtí měšťanostové se prostě nezbaví politické a občanské opozice, a že jim o nic jiného nešlo, je snad už zřejmé.
10.04.2014 (9.59), Trvalý odkaz komentáře,
,Jan Vedral
Dvě informace:
1.Divadlo na Vinohradech nabídlo 9.4. Činoheráku Ústí koprodukční inscenační projekt určený do nové zkušebny DNV a – doufáme – i kina Hraničář. Věříme, že najdeme termíny a v září bude hotovo.
2. Přes webovky http://www.cinoherak-usti.cz lze proklikat k již fungujícímu tranparentnímu účtu a podpořit sympaticky resistentní spolek finančně.
10.04.2014 (21.12), Trvalý odkaz komentáře,
,DN
Činoherák Ústí
zprovoznil transparentní konto, na které mohou lidé darovat peníze pro divadelní soubor bývalého Činoherního studia. Během prvního dne je na účtu více než sto tisíc korun a spolek dostal první nefinanční nabídky pomoci od firem i jednotlivců.
„Jsme dojati zájmem lidí o osud divadelního souboru a svobodné kultury v Ústí nad Labem vůbec,” řekla tisková mluvčí spolku Veronika Vendlová. “Během prvního dne lidé poslali více než sto tisíc korun, ke dnešní druhé odpolední to bylo konkrétně 133 427,- Kč. Všem chceme moc a moc poděkovat!”
Přestože spolek stále ještě čeká na povolení veřejné sbírky, již nyní mohou lidé Činoheráku poskytnout finanční i nefinanční dary. Finanční dary mohou darovat buď v hotovosti na kontaktních místech nebo bezhotovostním převodem na transparentní účet číslo 2300572245/2010. Pomoc nefinančního charakteru mohou nabízet prostřednictvím webového formuláře na http://www.cinoherak-usti.cz.
“Každému z dárců vystavíme darovací smlouvu, kterou mu předáme dle domluvy na jednom z kontaktních míst. Nefinanční nabídky pečlivě evidujeme a s dárci jsme v kontaktu. První nabídky tu již jsou, nejmenovaná ústecká firma například uvolnila 100 000 Kč na opravy sociálního zařízení, další společnost s pražskou adresou pak obdobnou částku na úhradu nájemného Hraničáře a ozývají se i drobní živnostníci,” řekla Veronika Vendlová. “Do budoucna je však takovýto způsob financování neudržitelný a budeme usilovat i o dotace z veřejných prostředků,” dodala. Cílem finanční sbírky je především zabezpečit divadelní soubor, jehož členové jsou již třetí měsíc bez peněz, dále bude nutné v nejbližších týdnech adaptovat prostor Hraničáře na divadelní scénu a provést neodkladné opravy zázemí. “Vyřešit musíme rovněž osvětlovací a zvukovou techniku a spoustu dalších technických záležitostí,” uvedl Richard Loskot, který má na starosti úpravy Hraničáře.
Další informace najdete na webových stránkách http://cinoherak-usti.cz/
11.04.2014 (22.53), Trvalý odkaz komentáře,
,DN
Nově vzniklý spolek Činoherák Ústí
zřejmě neoprávněně používal doménu http://www.cinoherak.cz. Informaci novinářům potvrdil ředitel Činoherního divadla Jan Žák. Spolek svoje informace z této domény ihned poté stáhl.
Na stránkách byly od začátku týdne informace a kontakty nového spolku, včetně čísla transparentního účtu, na který mohou lidé Činoheráku Ústí přispívat. Podle Žáka ale doména patří obecně prospěšné společnosti Činoherní divadlo města Ústí nad Labem, která za provoz stránek i platila. „Je zcela nepochybné, že doména nemůže patřit spolku Činoherák Ústí, pokud tento spolek vznikl 27. března 2014, přičemž doména je registrována nepřetržitě od roku 2004. Osoby, které umístily daný obsah na webové stránky http://www.cinoherak.cz, nemohly mít pochyb o neoprávněnosti svého počínání,“ řekl Žák s tím, že podnikne i právní kroky.
Jeden ze zakladatelů nového spolku Ondřej Klein pochybení připustil. „Spolek Činoherák Ústí začal doménu užívat v dobré víře, že vlastník domény uvedený ve veřejném registru správce domén CZ.NIC doslovně jako Činoherní studio právně zanikl, doména je bez validního vlastníka a de facto volná,“ řekl. Po zjištění svého pochybení spolek z domény své texty stáhl. „Do právního vyřešení celé situace doménu používat nebudeme,“ komentoval to Klein. Nyní má spolek stránky na adrese http://www.cinoherak-usti.cz
11.04.2014 (22.57), Trvalý odkaz komentáře,
,DN
Spolek Činoherák Ústí
začal v červnu s úpravami v budově bývalého kina Hraničář, který by se měl stát jeho domovskou scénou. Do drobných prací se zapojily asi dvě desítky dobrovolníků. Větší stavební práce začnou nejdříve na konci června. Projekt úprav už předložil stavebnímu úřadu a čeká na jeho vyjádření, oznámil jeden z členů spolku Richard Loskot. „V červnu se můžeme pouštět do omítek. Seškrabávat staré omítky, dělat nátěry, sundávat staré nástěnky, abychom si připravili budovu k rekonstrukci. Zároveň můžeme navážet i nějaký materiál. Té práce je dost,“ řekl.
Velkou část prací udělají pro spolek dobrovolníci, kterých se už přihlásila téměř stovka. „Na co budu fyzicky stačit, to ráda udělám. Přistěhovala jsem se do Ústí asi před půl rokem a přijde mi úžasné, že stojím u zrodu úžasné věci,“ řekla jedna z dobrovolnic Dita Hylmarová. Podle Loskota nepomáhají ale jen prací. „Hlásí se nám i lidé, kteří nám přispějí rovnou materiálem nebo vyrobí nějakou konstrukci, což je skvělé. Snižuje nám to i náklady,“ doplnil.
Hlavní část rekonstrukce by se ale měla odehrát přes léto. „Musíme ji zvládnout tak, aby divadlo mohlo nejpozději v říjnu hrát představení,“ vysvětlil Loskot.
Budova byla zkolaudována v roce 1961 jako kino a podle Loskota bude nutné požádat o změnu užívání stavby. Zatím není jasné, jestli spolek bude potřebovat stavební povolení, nebo jen ohlášku. „I když se předkládá projekt, tak stavební úřad má lhůtu 30 dnů. Přesvědčili nás, že to natahovat nebudou,“ sdělil Loskot.
Vedoucí stavebního úřadu ústeckého magistrátu Vlastimil Hudeček už dříve řekl, že pro provoz divadla platí jiné předpisy než pro provoz kina. „Je nutné vybudovat šatny, zázemí, denní místnost, sprchy, WC, nechat si zpracovat novou požární zprávu, osvětlení a tak dále. To je celou projektovou dokumentaci,“ uvedl Hudeček.
Spolek Činoherák Ústí odkoupil fundus a autorská práva k většině her bývalého ČS Ústí. Pod spolek přešel celý divadelní soubor. Dočasně hraje na lodi Tajemství, která kotví v ústecké části Vaňov. Poslední inscenaci na ní odehraje 9. června, pak bude jezdit především na zájezdová představení.
Domovskou scénu má v bývalém kině Hraničář otevřít od příští divadelní sezóny.
07.06.2014 (18.07), Trvalý odkaz komentáře,
,