Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Činoherní studio: Dnes se rozhoduje!

    Ve více než měsíční krizi kolem ústeckého Činoherního studia došlo v pátek ke zlomu. Rada města by na dnešním jednání zastupitelstva měla navrhnout dotaci, která by umožnila souboru začít hrát. Radnice tedy nejspíš ustoupí od grantu, do něhož se soubor kvůli jeho nesplnitelnosti nepřihlásil a kvůli němuž na počátku února zastavil činnost.

    Kovadlina jako symbol Činoherního studia se průběžně objevuje na centrálním Mírovém náměstí v Ústí, lidé bouchnutím do kovadliny mohou symbolicky vyjádřit podporu souboru. FOTO MICHAL DVOŘÁK, MAFRA

    Kovadlina jako symbol Činoherního studia se průběžně objevuje na centrálním Mírovém náměstí v Ústí, lidé bouchnutím do kovadliny mohou symbolicky vyjádřit podporu souboru. FOTO MICHAL DVOŘÁK, MAFRA

    Vnímáme pozitivně zprávu z Činoherního divadla o.p.s., že je schopno realizovat svoji uměleckou činnost v roce 2014 i v letech následujících s ročním příspěvkem města ve výši 8 milionů korun. Návrh řešení bude předložen na pondělním zasedání zastupitelstva města, stojí v oficiálním vyjádření města, které se v pátek odpoledne objevilo na webu magistrátu Ústí nad Labem.

    Co se vlastně v minulé týdnu stalo? Představitelé Činoherního studia v pátek 28. 2. informovali, že se v uplynulých dnech dvakrát setkali vyjednavači souboru a města (viz oficiální vyjádření pod touto zprávou). Rokování byla před veřejností a médii utajena, aby obě strany mohly v klidu diskutovat. Za město jednal radní Pavel Dlouhý (ČSSD) a zastupitel Jakub Zavoral (TOP 09), soubor reprezentovali mimo jiné člen bývalé správní rady divadla Jan Kvasnička či tajemnice souboru Jaroslava Kamešová.

    Cílem jednání bylo najít prostor pro kompromisní řešení, které by umožnilo co nejrychlejší obnovu činnosti divadla, sdělil Jan Kvasnička. Z jednání vzešel návrh dohody o šesti bodech, které mimo jiné zahrnovaly garanci 8 milionů pro činohru do konce roku, nástřel financování v příštích letech a změnu v řídících a kontrolních orgánech divadla.

    Dohoda (ne)byla

    Podle Kvasničky měl ve čtvrtek 27. 2. i za účasti vyjednavačů činohry projít návrh dohody radou města, aby se v pátek dopoledne představil jako řádná dohoda a vyřešení krize kolem Činoherního studia.

    Radní Dlouhý nám však zatelefonoval a sdělil nám, že je nevhodné, abychom na zasedání chodili, uvedla mluvčí divadla Jana Válková.

    Radní Dlouhý však nabídl zcela jinou verzi. Zásadně dementuji, že jsme to měli projednávat v radě. Vzešlé teze nebyly ničím, co bychom mohli oficiálně projednávat, sdělil. Připustil jen, že zmíněné teze rozdal kolegům na papíře a tím to pro něj skončilo.

    Navzdory zcela rozdílným pohledům na věc platí jedno. Dnes, v pondělí 3. března, se bude na zastupitelstvu o činohře jednat. Pan primátor navrhne změnu programu a do programu bude zařazen bod Činoherní divadlo, sdělil radní Dlouhý.

    Jak však bude předložený návrh řešení na financování činohry konkrétně vypadat, lze jen odhadovat. Vedení města navrhne řešení, uvedl Dlouhý. Základem návrhu by měla být dotace 8 milionů korun do konce roku, což vzešlo z jednání během tohoto týdne. Zda návrh bude obsahovat i způsob zajištění peněz pro divadlo na další roky, není jasné.

    Soubor přes rozdílné vnímání dění posledních dní a očividný rozpor s radním Dlouhým připustil, že za 8 milionů korun bude schopen obnovit činnost. Na základě toho by divadlo muselo radikálně přizpůsobit svůj provoz, ale vedení divadla je připraveno k tomuto kroku přistoupit,“ sdělila mluvčí Činoherního studia Jana Válková. Znamenalo by to omezení tvorby nových inscenací, personální zásahy a redukce hostujících herců a tvůrců. A asi bychom museli přistoupit pro nás k velmi nepříjemnému kroku zvýšení vstupného zhruba o 20 procent, dodala Válková.

    Protože rada reprezentuje v zastupitelstvu sice nepřehlednou, ale přesto většinu, schválení financování by mělo projít. Pokud to tak dopadne, v řádů dnů od pondělí by mohlo po více než měsíci Činoherní studio opět začít hrát.

    /Zdroj: MfD/

    Z inscenace ČS Ústí NorOst. FOTO archiv ČS Ústí

    Z inscenace ČS Ústí NordOst. FOTO archiv ČS Ústí

    Oficiální vyjádření Čínoherního studia z 28. 2. 2014:

    Jednání, která v uplynulém týdnu vedl krizový tým Činoherního divadla se zastupiteli města, selhala. O osudu Činoherního divadla, o.p.s. mohou rozhodnout už jen zastupitelé.

    V tomto týdnu jsme sestavili nový krizový vyjednávací tým, který respektoval přání vedení města a nebyl v něm ani ředitel Čepek, ani umělecký šéf Nuckolls. Angažovali jsme do něj člena bývalé správní rady Jana Kvasničku, který je detailně obeznámen s problematikou ČS, a k jednáním jsme později přizvali jako nezávislého konzultanta doc. Michala Kolečka, děkana Fakulty umění a designu UJEP. Dne 25. 2. jsme se setkali s radním města MUDr. Pavlem Dlouhým a zastupitelem Ing. Jakubem Zavoralem v prostorách magistrátu města, následující den, tedy 26. 2. se jednání se zástupci města účastnil pouze doc. Koleček. Z jednání jsme požadovali oficiální zápis, který nám byl přislíben, jak jsme však později zjistili, zástupci města jej nezajistili. Na jejich požadavek jsme vypracovali návrh, který jsme dne 27. 2., tedy včera, zaslali radnímu Dlouhému. Ten slíbil, že jej bude prezentovat na včerejším mimořádném zasedání Rady města. Zde je nutné říci, že primátor vyhověl našemu požadavku a pozval nás na zasedání Rady, abychom návrh prezentovali osobně, poté nám však telefonoval radní Dlouhý a sdělil nám, že je nevhodné, abychom na zasedání Rady chodili. Rozhodli jsme se mu vyhovět a z jednání se omluvili, což se však ukázalo jako velká chyba, neboť návrh dle našich informací vůbec projednán nebyl a Činoherní divadlo bylo prezentováno jako nespolehlivý partner. Obáváme se, že jsme se stali obětí špinavé politické hry, čemuž nasvědčují i výhružky a zastrašování, jimž v posledních dnech čelila řada podporovatelů i zaměstnanců divadla, uvedla mluvčí Činoherního divadla o.p.s. Jana Válková.

    Činoherní divadlo o.p.s. chce velmi poděkovat všem zastupitelům města, kteří se se zástupci divadla v uplynulých týdnech sešli, vyjádřili mu podporu, případně přislíbili pomoc. Zároveň chce poděkovat veřejnosti, kolegům a přátelům, kteří jej v této nelehké době podporují.

    Uděláme vše proto, aby Činoherní studio ve stávající podobě zůstalo v Ústí nad Labem. Myslíme si, že v době, kdy v oficiální anketě magistrátu města více než polovina respondentů uvedla, že nejvíc hrdá je na ústecká divadla, v době, kdy návštěvnost Činoherního studia dosahuje 82% a stále stoupá, je legitimním požadavkem na vedení města, aby zajistilo důstojné podmínky pro udržení a rozvoj Činoherního studia, uvedla dále Jana Válková a dodala, že město není mecenášem, ale pouhým správcem našich daní a podle toho by mělo jednat.

    Krizový tým Činoherního divadla, o.p.s.

    Přílohu a další tiskové zprávy včetně návrhu Činoherního divadla, o.p.s. na řešení krize, který byl odeslán dne 27.2. zástupcům vedení města, najdete zde: Krize

    ///

    Více na i-DN:

    Vyjádření Činoherního studia ke grantovému řízení

    Stanovisko Činoherního studia

    Zánik ČS Ústí by byl ostudnou likvidací

    Další vlna podpory Činohernímu studiu

    Situaci je třeba vnímat jako precedens

    Současný boj nevedeme pouze za sebe

    Divadla Činohernímu studiu

    Vyjádření města k financování Činoherního studia

    Konec Činoherního studia?

    Další divadlo pod kuratelou

     

    • Autor:
    • Publikováno: 3. března 2014

    Komentáře k článku: Činoherní studio: Dnes se rozhoduje!

    1. Vladimír Hulec

      Vladimír Hulec

      Na podporu
      Činoherního divadla zřejmě vznikne veřejná sbírka. Na veřejném slyšení s obyvateli města to řekl ředitel divadla Vladimír Čepek. Sbírka je podle něj nouzovým řešením v případě, že divadlo nedostane peníze na provoz od města. Na setkání se zástupci divadla přišlo asi 70 lidí. S lidmi diskutovala i ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. „Vím, že je žádost o sbírku podaná naším největším sponzorem,“ řekl Čepek.
      Veřejné sbírky ze zákona povoluje krajský úřad. Kolik by mohla divadlu vynést, nechtěl ředitel odhadovat. „Všichni známe případ divadla Na Fidlovačce, které vstalo z mrtvých díky veřejné sbírce. Solidarita, která je nám vyjadřována z celé republiky, je velká, takže to by byla možnost nějakého dofinancování,“ doplnil.
      Viz: http://www.divadlo.cz/na-podporu-cinoherniho-divadla-vznika-verejna-sbir

      03.03.2014 (12.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. Vladimír Hulec

      Vladimír Hulec

      Upozorňuji
      na obsáhlý text k včerejšímu jednání a celé kauze, který přináší regionální vydání MfDnes a je dostupné na iDnes.cz: http://usti.idnes.cz/zastupitelstvo-usti-nad-labem-projednava-kauzu-cinoherni-studio-p9i-/usti-zpravy.aspx?c=A140223_180216_usti-zpravy_alh

      04.03.2014 (5.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,