Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Činoherní studio Ústí nad Labem

    Ústecké Činoherní studio bylo založeno v roce 1972. V prvních letech putovalo po různých městských budovách, chvíli se dokonce uvažovalo o usídlení na lodi. Po deseti letech, v roce 1982, „Činoherák“ zakotvil ve zrušeném kině Revoluce ve čtvrti Střekov, adaptovaném na začátku osmdesátých let pro divadelní účely.

    Budovu postavil v roce 1927 architekt Richard Brosche a v prvních letech se provoz biografu (před válkou nazvaného Alhambra) kryl se šantánem, respektive podnikem nabízejícím za úplatu sexuální služby. Tam, kde jsou dnes ubytovaní hostující umělci, měla své pokojíčky, určené k různým kratochvílím, podniková děvčata, říká k historii herec a emeritní ředitel Činoherního studia Jaroslav Achab Haidler.

    V roce 2002 budovu poničila povodeň. Následná rekonstrukce, vedená Zdeňkem Šťastným a Jiřím Kňákalem ze studia ARCH PROJEKT, proměnila především divadelní sál. Zrušen byl starý a nevyužívaný balkon, na jehož místě je dnes osvětlovací a zvukařská kabina, hlediště získalo podobu moderní kovové konstrukce s elevací a kapacitu 166 míst.

    V roce 2014 se Činoherní studio dostalo do konfliktu s magistrátem města a ve vyhrocené krizi soubor na jaře své mnohaleté působiště ve Varšavské ulici opustil. Azyl nalezl v multifunkčním prostoru kina Hraničář. Zcela určitě nás zachránili diváci. Bez jejich podpory bychom už tady nebyli. A to nejenom morální, ale i praktické, kdy nám dobrovolníci pomáhali v Hraničáři upravovat prostory pro divadelní účely, říká Haidler.

    Politická situace se neustále proměňovala, na podzim 2014 se soubor sice vrátil zpět na Střekov, ale mezi umělci a ústeckým magistrátem dodnes panuje spíše ostražité příměří než pro obě strany plodná koexistence.

    Činoherní studio Ústí nad Labem FOTO Dana Čecháková

    Terasa v zadní části budovy FOTO Dana Čecháková

    Herecké zázemí FOTO Dana Čecháková

    Kostymérna FOTO Dana Čecháková

    Herecká šatna FOTO Dana Čecháková


    Komentáře k článku: Činoherní studio Ústí nad Labem

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,