Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Cirkus BASE

    Centrum pro nový cirkus postaví na pražské Ladronce a chomutovském hřišti u Městského parku cirkusovou vesničku Cirkus BASE. Kulturně-vzdělávací projekt, který vzniká ve spolupráci s cirkusovou školou Trondheim kulturskole, představí nový cirkus a jeho disciplíny veřejnosti. Jedinečná akce tak nabídne ve veřejném prostoru dětem i dospělým široké spektrum zaměření – novocirkusová představení, workshopy žonglování, pozemní i vzdušné akrobacie, provazochodectví, parkouru i školní lekce projektu TěloCIRK, který zpestřuje hodiny tělocviku cirkusovými prvky. V průběhu tří týdnů se odehrají i čtyři premiéry českých novocirkusových souborů. Stožáry šapitó se vztyčí v Chomutově od 5. do 13. května a v Praze od 20. května do 2. června.

    Děti i dospělí osahají všechny cirkusové disciplíny v otevřených i plně vedených workshopech. Foto: archiv projektu

    Projekt Cirkus BASE je vyústěním třináctileté praxe CIRQUEONu – Centra pro nový cirkus, který pořádá veřejné cirkusové kurzy pro děti a dospělé, vzdělává pedagogy a lektory v cirkusové pedagogice, podporuje umělce v jejich tvorbě a pořádá mezinárodní festival Cirkopolis. Cirkus BASE je vlastně možnost, jak vyvézt jedinečný koncept CIRQUEONu za hranice pražských Nuslí, kde sídlíme, a vyzkoušet si ho na vlastní kůži ve veřejném prostoru. V rámci něho si děti i dospělí osahají všechny cirkusové disciplíny v otevřených i plně vedených workshopech. Vedle toho chystáme premiéry i reprízy představení převážně českých umělců a spolupráci s místními školami, vysvětluje koncept Cirkusu BASE umělecká ředitelka CIRQUEONu Šárka Maršíková, která již desátým rokem stojí za mezinárodním festivalem Cirkopolis.

    Premiéry novocirkusových představení

    V programu Cirkus BASE najdou diváci hned několik premiér. Fenomenální stojkař Michal Mudrák si splní svůj sen a jako první Čech obrazí svět s představením ušitým na míru vlastnímu šapitó. Jako první štaci pro rodinnou kuchařsko-akrobatickou show Teacrobat zvolil právě Chomutov. V severočeském městě uvede novinku Link také česko-švýcarský soubor Cie Pieds Perchés, který vezme diváky na procházku s živou hudbou, akrobatickými a vzdušnými performancemi. Pro Prahu chystá originální dvojice Michaela Stará a Jonatán Vnouček pohybovou klaunerii J.O.E. zaměřenou na téma vztahu dětí a moderních technologií. Soubor akrobatek Cirkus TeTy uvede site specific premiéru vizuálně pohybové performance Ke zdi. Cirkusová vesnička přivítá i celou řadu ostřílených souborů jako Bratři v tricku, Blackout Paradox, akrobatku Elišku Brtnickou, Studio Damúza, LokVar a mnoho dalších.

    Kromě divadelního programu si návštěvníci mohou vyzkoušet cirkus na vlastní kůži během otevřených a vedených workshopů. Na otevřených lekcích snadno zjistí, jaká z disciplín žonglování, chůze po slackline, balančních technik či závěsné akrobacie jim nejvíce vyhovuje. Na uzavřených, které jsou po celou dobu vedené zkušenými lektory, se ve vybrané technice zdokonalí, uvádí projektová manažerka Tereza Vohralíková. V nabídce vedených workshopů budou i bleší cirkusy, oblíbené cirkusové hrátky pro děti od 1 do 3 let a jejich rodiče, family cirkusy pro větší děti a rodiče, lekce FotrCIRKu určené dětem a jejich tátům, kurzy švihadel a hoopingu (cvičení s obručí).

    Alternativní hodiny tělesné výchovy

    Že cirkus nemusí být jen volnočasovou aktivitou a může být součástí běžných hodin tělesné výchovy, ukazuje inovativní projekt TěloCIRK zaměřený na studenty a učitele. Tyto alternativní hodiny tělocviku se zapojením cirkusových disciplín si mohou studenti vyzkoušet v průběhu lekcí na Cirkusu BASE. Školám nabízíme jedinečnou příležitost přihlásit se na hodiny cirkusu a vyzkoušet si nové pohybové aktivity, které v běžných hodinách tělocviku netrénují. Žáci vymění fotbalový míč za žonglovací míčky, zapojí svaly při balančních a akrobatických aktivitách, které se mohou stát jejich běžným koníčkem. Cirkus je navíc směr, jenž kombinuje sport a umění. To znamená, že kromě tradičních dovedností, jako je síla, flexibilita a koordinace, rozvíjí i kreativitu a sebevyjádření. Důležitým aspektem je i práce s učiteli, kteří mohou prohloubit své dovednosti v akreditovaných kurzech cirkusové pedagogiky, přibližuje TěloCIRK projektová manažerka vzdělávání Markéta Lázňovská.

    Projekt v sobě nese i výraznou zahraniční stopu. Vzniká totiž ve spolupráci s norskou cirkusovou školou Trondheim kulturskole, která letos slaví 50 let od svého vzniku a 20 let od otevření cirkusového centra. Díky tomuto spojení povedou některé workshopy trondheimští lektoři a uskuteční se výměna studentů české i norské cirkusové školy, která vyvrcholí společným vystoupením v obou zemích.

    • Autor:
    • Publikováno: 28. března 2023

    Komentáře k článku: Cirkus BASE

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,