Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Čtyři dny plné tance

    Osmnáctý ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma se uskuteční 13.–16. 4. 2012 na pražských divadelních scénách – Ponec, Alfred ve dvoře, Studio ALTA a Teatr NoD.

    Dva muži v projektu Muži Adély Laštovkové Stodolové a SKUTRU FOTO Archiv divadla Ponec

    Strukturou letošní platformy jsme se opět snažili o něco více přiblížit mezinárodním standardům a doufáme, že to ocení nejen zahraniční a regionální hosté, ale i samotní diváci, říká ředitelka České taneční platformy 2012 Kateřina Višinská. Festival jsme zkrátili na čtyři dny a věříme, že takto koncentrovaný program umocní toliko kýženou festivalovou atmosféru a zavdá příležitost k mnoha zajímavým setkáním, dodává.

    Česká taneční platforma představí letos 12 tanečních projektů, které byly vybrány dramaturgickou radou, v níž letos zasedalo 6 odborníků ze světa tance. Letošní ročník stojí na výrazných choreografických osobnostech, ať už jde o mladé talenty, či zavedená jména. Hned první večer se diváci mohou těšit na choreografii Adély Laštovkové Stodolové a uměleckého tandemu SKUTR Muži, která se zabývá otázkou, jak si stojí muži v dnešní společnosti a jestli toho na ně někdy není trochu moc. Festival nabízí hned dvě inscenace od souboru VerTeDance. Tanečně-hudební projekt Kolik váží vaše touha?, který skupina vytvořila společně s kapelou ZRNÍ, zkoumá, zda vysvlečením se skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu a své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná. Tématem ženství se zabývá i poeticky humoristický duet Found & Lost, který pro VerTeDance vytvořila švédská tanečnice, choreografka a performerka Charlotta Öfverholm. Představitelka fyzicky náročného, syrového pohybového divadla ve své tvorbě kombinuje tanec, divadlo, ale nebojí se i dalších experimentů. Obě inscenace se setkaly s velkým diváckým i kritickým ohlasem. Zahraniční spoluprací se může pochlubit i skupina NANOHACH, pro kterou stvořil francouzský choreograf Fabrice Ramalingom netradiční dílo Brut, jež zkoumá živočišnost vycházející z gest, skoků a grimas. Choreograf ze své tvorby vyextrahoval a shrnul koncept proměny, transformace zvířecího stavu a zkoumá v díle různé vlastnosti tanečníků. Zatímco tématem trilogie Jana Komárka Skutky a cesty je tajemství naší existence a jeho atmosféra překypuje obrazy a hudbou, Planetoid LV-426, určený výhradně pro hosty festivalu z dílny začínající choreografky MAIY představí citově okleštěný svět dvou postav žijících v sevření mechanické doby. Niterný svět protagonistů odráží také taneční inscenace souboru Spitfire Company Nedoknutelní, jejíž tři hrdinové se ocitají za dveřmi samoty, přestože zoufale touží být spolu. Na festivalu nebudou chybět ani poutavé sólové projekty. Choreografka a tanečnice Barbora Látalová se ve svém nejnovějším autorském projektu Margaretha vypravuje nechává inspirovat osobností české básnířky Irmy Geisslové a za použití němého slova, tanečního hlasu a videografologie zachycuje proměny jedné ženy a její spojitosti na přelomu století, zatímco Martina Hajdyla Lacová ztvárňuje v inscenaci SoloS (part III) kompromisy jedince se světem a ukazuje člověka jako naprogramovatelného a předvídatelného tvora. Festival uzavře projekt Moniky Rebcové spojující současný tanec s tradičním a moderním africkým tancem Afrika – smíření, ve kterém vystoupí tanečníci z Čech, Kuby, Pobřeží slonoviny i Japonska. Exotikou je okořeněná rovněž inscenace Hany Turečkové a Pražského komorního baletu MONO NO AWARE / Na hranici krásy, která je inspirována japonskou zenovou filozofií a zachycuje křehkost a pomíjivost krásy.

    Kolik váží jejich touha… Ze společného projektu VerTeDance a kapely ZRNÍ. FOTO Vojtěch Brtnický

    K vrcholům festivalu bude opět patřit vyhlášení festivalových ocenění. Porota rozhodne o vítězi dvou cen: nejlepší Tanečník / Tanečnice roku a Taneční inscenace roku. Předání se uskuteční v rámci jednoho z galavečerů festivalu TANEC PRAHA 2012. Tradičním oceněním zůstává i letos Cena diváka.

    • Autor:
    • Publikováno: 6. dubna 2012

    Komentáře k článku: Čtyři dny plné tance

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,