Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Zahraničí

    David Bowie is dead…

    Pondělní ráno většinou nestojí za moc, ale tohle bylo zvláště šokující probuzení. Rozespalé oči přelétají první ranní zprávy. David Bowie is dead. Nesmysl, omyl, špatný vtip…

    Div Bowie (8. ledna 1947 Brixton – 10. ledna 2016) FOTO archiv

    David Bowie (8. ledna 1947 Brixton, Velká Británie – 10. ledna 2016 New York, USA) FOTO archiv

    Rychle hledám další titulní stránky – The Times, Telegraph, BBC… Ze všech se na mne dívá tak známá, byť tolikrát proměněná tvář… Anglie se probouzí do šoku a s ní New York a celý civilizovaný svět. Televize mění program, na obrazovce nekonečná řada starých i nových klipů, písničky z různých období, zlomky rozhovorů. První reakce známých muzikantů, kolegů a kamarádů ale i politiků, kondolence přichází z vesmírné stanice i z Vatikánu…..

    Všichni jsou v šoku, téměř nikdo o Bowieho nemoci nevěděl a teď, tři dny po vydáni nového výborného alba Black Star a doprovázejících videoklipů je to šok jěště větš. Pocit podivné bezradnosti a vykořeněnosti – tohle se nemohlo stát, Bowie přece musí být nesmrtelný?!

    Vzpomínám na naše dávné cesty s Bilbem (Jiřím Bilbem Reidingerem – pozn. red.) a Otakárem Schmitem do Jugoslávie, kde jsme kupovali tak vzácné Bowieho desky, které nám doma soudruzi nedopřáli. A jaké to pro nás bylo novum. Kromě skvělé hudby i skvělé obaly a kostýmy a fotky a grafická úprava…. A nové to bylo nejenom pro nás, ale o nějaké to desetiletí dřív i pro celou Anglii. V té době nudnou, zmítanou ješté v poválečné šedi a stávkách… Tu se někde v Londýně roztáhla opona, rozzářilo světlo a ozvalo se Rebel Rebel a ta neuvěřitelně zajímavá a pestrá postava oslovila jako zjevení celou generaci. A po ní další a po ní další…

    David Bowie ve filmu Nicolase Roega The Man Who Fell To Earth (1976). FOTO archiv

    Ve filmu Nicolase Roega The Man Who Fell To Earth (1976). FOTO archiv

    Byli jsme hrdí, že Bowie stejně jako my studoval divadlo a pantomimu a dva roky působil v slavné Lindsay Kemp Mime Company. Studoval i divadlo kabuki, comedii dell’arte, německý expresionalismus a prvky toho všeho pak použil ve svých shows. Sám se také divadlu i filmu příležitostně věnoval. Velmi úspěšný byl v titulní roli The Elephant Man na Broadway, hrál v několika filmech – The Man Who Fell To Earth, Merry Christmas Mr. Lawrence a dalších. Když se na počátku tisíciletí usadil se svojí ženou a malou dcerou v New Yorku, přestal dávat rozhovory a ukazovat se na velkých akcích. Vypadalo to, že už se možná ničeho nového nedočkáme. Nezůčastnil se otevření velké retrospektivní výstavy David Bowie is v prestižním Victoria and Albert Museu, odmítl hrát na slavnostním zahájení olympijských her v Londýně, nechtěl šlechtický titul. A pak jak blesk z čistého nebe přišlo předloni v tajnosti připravené vynikající album The Next Day

    Jako desetiletá školačka si moje anglická žena koupila za našetřené kapesné první malé tranzistorové rádio. A první písnička, kterou na něm slyšela, byla Bowieho Golden Years – jako zjevení z jiného světa. Dodnes nezapoměla na to, jak zvláštně a magicky to znělo ve srovnání se vším, co do té doby slyšela. Dnes, o čtyřicet let později, našim dospívajícím dětem ve škole přeruší vyučování a hrajou jim Bowieho písně, jako by patřily do Slabikáře, jako by byly nepostradatelnou součástí kulturní historie… v Londýnském Brixton, kde se narodil, se začínají scházet první stovky lidi, stejně jako v New Yorku, kde žil.

    Byli jsme tak nadšení, že máme Bowieho zpět, že jsme si vůbec nevšimli, že se s námi loučí... FOTO Black Star

    Byli jsme tak nadšení, že máme Bowieho zpět, že jsme si vůbec nevšimli, že se s námi loučí… FOTO Black Star

    Nové album Black Star vydané minulý týden bylo přijato s nadšením. Euforie však trvala jenom tři dny. Výstižně to vyjádřil jeden britský hudebni kritik: Byli jsme tak nadšení, že máme Bowieho zpět, že jsme si vůbec nevšimli, že se s námi loučí…

    S Tony Viscontim, svým nejbližším spolupracovníkem, mluvil o případném pokračování Black Star. Chtěl ještě zůstat se svojí dcerou. Doufal, že má ještě pár měsíců… Už je neměl.

    Jaké to máme štěstí! Jaké to máme úžasné štěstí že žijeme na planetě, kterou na svých toulkách navštívil ten nádherný mimozemšťan David Bowie!

    Petr Turek se narodil v Českých Budějovicích, kde s Jiřím Reidingerem založil pantomimickou skupinu Grglo a začali vystupovat. V Praze pak vystudoval konzervatoř, obor pantomima u Jiřího Kaftana a hrál v Branickem divadle pantomimy i na jiných scénách po Evropě, nejčastěji ve dvojici s Vandou Hybnerovou. Vytvořil několik zapomenutelných rolí v nedůležitých filmech a nudných TV programech. Od roku 1991 žije ve Velké Británii, kde se živí jako designér a občas píše. 

    ///

    Více na i-DN: Zemřel David Bowie


    Komentáře k článku: David Bowie is dead…

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,