Divadlo Boženy Němcové Františkovy Lázně – Divadelní noviny
Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2025

Kulturní měsíčník pro divadlo a jiné umělecké obory

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2025

ročník 34
27. 3. 2025
Můj profil

Divadelní noviny > Burza

Divadlo Boženy Němcové Františkovy Lázně

Ve Františkových Lázních se divadlo hrálo od roku 1808, nejprve v hospodářské budově přiléhající ke Společenskému domu. Objekt byl k estetickým kratochvílím nevhodný, o čemž kupříkladu ve svých zápiscích zhnuseně referoval J. W. Goethe. V šedesátých letech devatenáctého století proto městská rada přistoupila ke stavbě reprezentativní divadelní budovy. Dílo architekta Heinricha von Hügela bylo slavnostně otevřeno v roce 1868. Po šedesáti letech ve snaze přizpůsobit se moderním požadavkům na provoz umělecké scény přistoupili lázeňští hodnostáři k vybudování nového divadla. Neoklasicistní budova architekta Artura Payera, otevřená roku 1928, do sebe „staré“ divadlo organicky pojala.

V šedesátých letech minulého století proběhla první zásadní rekonstrukce, značně necitlivá k výzdobě interiéru. Původního ducha divadlu vrátily několikeré opravy, probíhající po etapách od konce osmdesátých let, k poslední došlo v letech 2009–2010, při níž se vyměnily sedačky v hledišti a nový design získala divadelní kavárna.

Náš program se snažíme koordinovat s jinými městskými organizacemi provozujícími kulturní akce, protože by nemělo smysl, aby se v jednu chvíli konalo třeba patnáct událostí najednou, říká ředitel Městského kulturního střediska Arnošt Němec. Dramaturgie je založena především na komediích, v předvánočním rozjímavém čase však mezi diváky stoupá poptávka i po kusech vážnějších. „Zájezdoví“ umělci se s přípravou, natožpak „vžíváním“ do role rozhodně nezdržují. V pět hodin dorazí technika, která si „osahá“ místní zařízení, postaví se scéna, v sedm přijedou herci a od půl osmé se hraje.

Vedle divadelních představení jsou zde velice populární koncertní večery. Mezi lázeňskými hosty jsou takřka rovnoměrně zastoupeni Češi a Němci, koncerty jsou tedy dvojjazyčné – dochází ke vtipným konverzačním výměnám mezi moderátory, zpívají se populární písně jak z Čech, tak z Německa.

Současný název divadlo získalo v roce 1962 na základě ankety v místním zpravodaji Kulturní přehled města. Božena Němcová do Františkových Lázní jezdila, podle dostupných informací však s divadelním životem nic společného neměla. Divadlo mělo ve svých počátcích kapacitu až 600 míst, v současnosti je v nabídce 325 sedadel.

Připraveno ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea.

Divadelní foyer FOTO Dana Čecháková

Divadlo Boženy Němcové Františkovy Lázně FOTO Dana Čecháková

Aranžovna FOTO Dana Čecháková

Archiv starých notových zápisů FOTO Dana Čecháková

Zvukařská a osvětlovací technika FOTO Dana Čecháková


Komentáře k článku: Divadlo Boženy Němcové Františkovy Lázně

Přidat komentář

(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

Přidání komentáře

*

*

*



Obsah,