Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Divadlo dává dětem větší naděje do budoucna

    Světový den divadla pro děti a mládež se slaví jako výraz podpory dětí a mládeže a uznání jejich práv na umělecké a kulturní obohacení zejména prostřednictvím divadelní kultury. Jde o celosvětovou akci vyzdvihující významnou úlohu, kterou může divadlo sehrávat v životech svých mladých diváků a tvůrců. Na celém světě se na počest Světového dne divadla pro děti a mládež konají slavnosti, festivaly a představení organizované pro děti a mládež a dětmi a mládeží. Světový den divadla pro děti a mládež se slaví od roku 2001. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla (27. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

    Poselství ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 20. března 2019

    Yvette Hardie, prezidentka ASSITEJ

    Náš svět je rozpolcen dělením a rozdělováním. Ze všech stran nás obklopují lídři a strategie, které hledají způsoby, jak obrátit lidi proti sobě na základě jazyka, kultury, ekonomické situace, genderu, sexuální orientace, oddanosti myšlenkám a toho, kam kdo patří nebo nepatří. Téměř každý aspekt našeho lidství byl zneužit k tomu, aby rozdělení bylo ještě větší stejně jako zdi podezírání a nenávisti. Zdá se, že jsme se otočili zády k africké filozofii ubuntu, která říká jsem tím, čím jsem, díky lidem okolo mne.

    Co můžeme udělat, abychom odčinili vše špatné, co jsme způsobili našim dětem a také sobě?

    Děti potřebují možnost užívat si chvíle v komunitě, která jim připomíná, co všechno spolu sdílíme a kde je jim umožněno, aby si uvědomily rozmanitou realitu toho, co znamená být člověkem. Děti potřebují prostor, kde by mohly objevovat nové způsoby myšlení a obrany proti těmto rozdělujícím narativům a který by podporoval jejich citlivost vůči jinakosti. Potřebují konkrétní zkušenost se soužitím v komunitě, která s nimi prožívá a objevuje radost a krásu, které tento svět nabízí. ASSITEJ věří, že divadlo otevírá mnoho dveří k pocitům a většímu smyslu pro propojení s ostatními a s námi samotnými.

    New Victory Theater v New Yorku nedávno zveřejnilo závěry z pětileté studie o pozitivním přínosu divadla pro děti a mládež. Jedním z klíčových a neočekávaných výsledků byl fakt, že setkání s divadlem dalo dětem větší naděje do budoucna. Naproti tomu děti, které nezažily divadelní představení a neprošly workshopy, vykazovaly nižší schopnost vyhodnotit své budoucí studijní nebo pracovní příležitosti.

    Proč je naděje tak důležitá? Naděje vytváří pozitivní energii, která se mění v sebejistotu, sílu vůle, odolnost, a nakonec v konkrétní čin odlišující život jednotlivce od života ostatních lidí. Každé dítě potřebuje naději.

    A tak si slibme, že dnes vezmeme děti nebo mladé lidi do divadla a budeme se soustředit na podporu potřebnou pro zlepšení osobních nebo společenských podmínek.

    A těm z nás, kteří pracujeme v této profesi, dovolte, abychom poskytli kvalitní ukázku toho, jak odlišně mladá generace vnímá svět – pro dobro dneška i zítřka.

    Yvette Hardie, prezidentka ASSITEJ. Foto Candice van Litsenborgh

    Joyee, 8 let

    Všechno je spojeno s divadlem. Narodila jsem se v místě, kde divadlo představovalo něco mimořádného. V Indii. Ačkoliv jsem byla v sirotčinci, věděla jsem, že divadlo je tam důležité. Moje matka je součástí divadla. Já jsem součástí divadla. Jsem zapojená do House of Muchness, což je druh divadla – pořádáme představení a podobné věci. Každé dítě má právo dělat věci, které jsou zábavné jako House of Muchness. Dělám také Bollywood, protože patří k místu, ze kterého pocházím.

    Všechno je divadlo. Je to těžké vysvětlit. Nezkoušela bych to vysvětlit někomu, kdo by to nechápal. Jen bych ho vzala, ukázala mu, o co jde a pak by viděl sám.

    Divadlo jsi ty. Divadlo je cokoliv, co děláš. Divadlo je všechno kolem tebe. Ty jsi divadlo. Celé tvé tělo dohromady funguje jako divadlo, aby vytvořilo velké představení. A toto představení je tvůj život.

    Bez divadla by nebylo fantazie. Lidé by nemohli být sami sebou. Bez příběhu by se všichni nudili a svět by byl pochmurnější – nikdo by se necítil hezky. Bylo by to jako na Měsíci. Kvůli velkým kloboukům by spolu lidé nemohli ani komunikovat.

    Tedy pokud nemáte fantazii, je jen jedna věc, která to může napravit, a to je divadlo. Přinutí tě učit se. Naučí tě lásce a tomu, jak vypadá v různých podobách. Jak se mohou milovat odlišní lidé, kteří si nejsou jisti, jestli se milovat opravdu mohou. Pokud je příběh opravdu silný, může nás změnit.

    Divadlo je mimořádné, zvláštní a krásné. A my musíme mít všechny tyto pocity – pokud nás představení rozteskní, pak nám také dává naději, že později mohou přijít i věci dobré. A většinou se to tak i stane.

    Jojo, 11 let

    Je mi 11 a jsem dyslektička. Jsem člověk, který také trochu nadává. Mám ráda lidi, kteří mi rozumějí takové, jaká jsem. Chci být součástí něčeho. Jsem člověk, který chce změnit svět.

    V divadle jsem ve Straně dětí, která se zabývá dětmi, názory a politikou v divadelním představení. Možná je to začátek, jak změnit svět.

    Divadlo je důležité, protože ukazuje příběhy. Celým generacím lidí se ukazují příběhy o tom, co se děje. Odkud pocházejí, proč jsou zde a jak tady žijí. Jsou to věci, které musíme znát. Pak můžeme porozumět lidem a tomu, co dělají.

    První představení, které jsem zažila, bylo na hudebním festivalu v Adelaide, ještě když jsem byla u maminky v bříšku. První představení, které si skutečně pamatuji, byla opera, protože Rogerova sestřenice je operní pěvkyně. Roger byl můj dědeček. Miluji divadlo, když musím zapojit svou vlastní fantazii, která je úplně odlišná od ostatních. Protože některé věci v divadle jednoduše nemůžete vidět nebo tam ani nejsou, musíte si je představovat. Vymyslet si je. A pak je vidíte opravdu dobře. Ale jiní lidé mohou mít ve své hlavě jiné příběhy a jiné představy odlišné od těch mých.

    Jestli nebudete brát děti do divadla, divadlo skončí. Divadlo ukazuje životy a srdce a duše, které jednají. Kdybych vzala do divadla malé dítě, nevysvětlila bych mu úplně všechno. Podívalo by se na představení a pak by to všechno vysvětlilo mně.

    Kdyby mi řekli, že už nikdy neuvidím divadlo, byla bych smutná a naštvaná. Kdybych neviděla všechny ty věci v divadle, nebyla bych to já. A já se mám ráda taková, jaká jsem.

    ///

    Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ) byla založena v roce 1965. Cílem organizace je pomáhat rozvoji divadla pro děti a mládež. ASSITEJ spojuje divadla, organizace a jednotlivce po celém světě, kteří se věnují divadlu pro děti a mládež. ASSITEJ prosazuje právo dětí na vzdělání, umělecké a kulturní vyžití bez ohledu na národnost, kulturní identitu, schopnosti, pohlaví, sexuální orientaci, etnickou příslušnost či náboženství. Členové ASSITEJ jsou národní střediska, profesionální sítě a jednotlivci z přibližně 100 zemí světa.

    Československo bylo členem organizace od počátku. Sídlem Českého střediska ASSITEJ je Institut umění – Divadelní ústav. Středisko organizuje oslavy Světového dne divadla pro oděti a mládež v ČR a každoročně uděluje Cenu ASSITEJ osobnosti, která se významným způsobem zasloužila o rozvoj divadla pro děti.

    assitej.idu.cz

    • Autor:
    • Publikováno: 20. března 2019

    Komentáře k článku: Divadlo dává dětem větší naděje do budoucna

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,