Divadlo Hybernia Praha
Divadlo Hybernia vzniklo v prostorách někdejšího kostela irských františkánů (hybernů). Raně barokní stavba architekta Carla Luraga z roku 1659 přešla na počátku 19. století do majetku bankální společnosti, která provedla empírovou přestavbu. V letech 1938–1991 budova sloužila jako výstavní prostor, poté musela být v havarijním stavu uzavřena.
V polovině devadesátých let se uvažovalo proměnit někdejší kostel na autosalon Škodovky, ministr kultury Pavel Dostál se však zasadil o to, aby prostor v srdci Prahy sloužil uměleckým účelům. Podle návrhu architekta Michala Klanga došlo v letech 2005–2006 k zásadní rekonstrukci pro potřeby muzikálové scény – budovu ve vlastnictví státu si dlouhodobě pronajímá produkční společnost Hybernia. V odkazu na původní duchovní poslání objektu Klang jeviště umístil do prostoru někdejšího kněžiště a hlediště do kostelní lodě. Sakrální architektura však uměleckému provozu přináší značnou svízel. Divadlo má své určité prostorové požadavky, které mu kostelní uspořádání znemožňuje, říká správce budovy Milan Kofránek. V relativně úzké lodi a presbyteriu chybí dostatek prostoru pro uskladnění kulis a jevištní technologie.
Interiér divadla Klang prosytil postmoderním smíšením stylů – od barokní přebujelosti po funkcionalistickou strohost. Andělíčci zdobící zábradlí schodiště jsou podle Kofránka oblíbeným „suvenýrem“, mizejícím o přestávkách v kapsách diváků.
Původně mělo divadlo kapacitu 930 míst. Pro potřeby muzikálu Dracula, který vyžadoval větší hloubku jeviště, došlo ke snížení kapacity na dnešních 894 sedadel.
Komentáře k článku: Divadlo Hybernia Praha
Přidat komentář
(Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)