Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Divadlo Oskara Nedbala Tábor

    První divadelní scénu provozovalo město Tábor mezi lety 1841–1886. Bohatý ochotnický život a nezvykle štědrá městská rada iniciovaly v sedmdesátých letech 19. století výstavbu zcela nové a patřičně honosné budovy divadla. Její autor, architekt František Buldra, byl mimo jiné členem komise pro obnovu požárem zničeného Národního divadla. A možná i proto exteriér táborské stagiony až nápadně připomíná Prozatímní divadlo. K Národnímu divadlu pak upomíná nápis „Tábor sobě!“ nad jevištním portálem.

    V šedesátých letech minulého století došlo k velkolepé přestavbě, pod kterou jsou autorsky podepsáni Václav Drozda a Irma Antonovičová. K historické budově divadla se připojil vedle stojící původně obytný empírový dům a především vznikl zcela nový sál, skrze jedno jeviště unikátně propojený s hledištěm sálu historického. Ladislav Smoljak údajně tuto zvláštnost využil v jedné své divadelní hře, která se měla odehrávat na obou scénách současně, k realizaci nicméně nedošlo a text se nepodařilo v autorově pozůstalosti dohledat. S oblibou u nás natáčel Supraphon, podle kterého prý máme jeden z akusticky nejlepších prostorů v republice, říká dramaturg táborské scény Marcel Kříž.

    Zřizovatelem táborského divadla je Jihočeský kraj. Poněkud bizarní je ale vlastnická struktura – historická budova patří městu Tábor, přístavba z šedesátých let minulého století je majetkem Jihočeského kraje. Tento až cimrmanovský paradox („Jsem v krajském a už jsem v městském!“) se samozřejmě podepisuje na složitém finančním vyjednávání při všech opravách a rekonstrukcích budovy.

    Dlouhá léta také existují diskuse o vztahu táborské scény a Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, jehož zřizovatelem je město České Budějovice a nikoli kraj. Už v předlistopadové době se mluvilo o možnosti, že by se Divadlo Oskara Nedbala stalo pobočnou scénou Jihočeského divadla. Co se týče kapacity, je ovšem táborské divadlo největším v Jihočeském kraji – malý sál (historická scéna) má 350 sedadel, velký sál (nová scéna) pojme až 650 diváků.

    Divadlo Oskara Nedbala Tábor Foto Dana Čecháková

    Unikátní propojení dvou scén FOTO Dana Čecháková

    Herecká šatna FOTO Dana Čecháková

    Divadelní galerie FOTO Dana Čecháková

    Propagační oddělení FOTO Dana Čecháková

    Cyklus realizujeme ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea v Praze.


    Komentáře k článku: Divadlo Oskara Nedbala Tábor

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,