Divadelní noviny Aktuální vydání 18/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

18/2024

ročník 33
29. 10. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Divadlo ožívá na místech nečekaných

    Zatímco na jedné straně vzbuzuje rozhořčené diskuse odborné veřejnosti blížící se zánik holešovické Alty (viz Slovo) i problémy týkající se prostor Jatek78, na druhé straně má divadelní a kulturní svět Prahy i důvody k radosti. Stále častěji se totiž objevují dílčí zprávy o tom, jak se v různých částech Prahy zabydlují v divadelních i nedivadelních prostorách zajímavé produkční skupiny, které slibují poskytnout zázemí pro tvorbu a prezentaci tvorby v různých oblastech kultury. Zmiňme alespoň některé.

    Někdejší Mekka divadla pantomimy z osmdesátých let minulého století získává volné pokračování v novém nájemci Branického divadla. Městská část divadlo po několika neúspěšných pokusech pronajala produkční a eventové agentuře United Arts&Co., zastupující umělce především akrobatických vystoupení. Mezi nimi je i stále oblíbenější skupina Losers Cirque Company.

    Divadelní klub Letka, někdejší Divadlo u Panáků a poté studentská scéna Pidivadlo na Letné, se proměnil v klub, který bude nabízet folkové či jazzové koncerty, přednášky, workshopy a performance. Své sídlo zde má od nové sezony divadelní soubor Ty-já-tr, který v této sezoně slaví třicet let existence. Prostor bude otevřen nejen pro dětské pořady, ale i pro komorní projekty profesionálního, studentského a amatérského divadla.

    Na Praze 6 by během dvou let mělo ožít bývalé nádraží Praha 6 – Bubeneč. Z pěti finalistů výběrového řízení na využití prostoru vybrala porota ve druhém kole jako nejzdařilejší projekt autorů Richarda Preislera, Martina Kontry a Martina Krba nazvaný „Stanice 6“ (tato skupina má za sebou mimo jiné projekty Bajkazyl, Fuchs 2 či galerie Šachta). Jako druzí se umístili provozovatelé Klubovny Povaleč v Dejvicích s projektem „Nádraží Bubeneč“. Na třetím místě se umístil koncept novinářů Petra Orálka a Karla Škrabala „Nádraží Bubeneč – stanice kultury, sportu a zábavy“. Čtvrtý skončil projekt Divadla bratří Formanů s podtitulem „nádraží, kam se vrací život, i když vlaky už tu nestaví“. Pátí jsou provozovatelé prostor Kasáren Karlín.

    Nejagilnější se v koncepci místní kultury jeví Praha 10. Tato městská část nejprve oznámila nového nájemce někdejšího kina Vzlet, z něhož se prý v prvním čtvrtletí příštího roku stane produkční dům. Provozovatelem se stala společnost Ústředna, s. r. o., která propojuje tři silné partnery, a to autorské divadlo Vosto5, pražský barokní orchestr a vokální ansámbl Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů. V těchto dnech zveřejněná koncepce rozvoje kultury je podle slov místostarosty Davida Kašpara daleko širší. Je rozdělena do šesti oblastí a zaměřuje se na podporu sounáležitosti lidí s místem, kde žijí, rozvoje kultury v jednotlivých lokalitách a nabídky širokého spektra akcí v rámci celé městské části. Kromě již jmenovaného Vzletu by kulturou měly ožít i další objekty – Čapkova a Kotěrova vila, Waldesův Dům nebo Strašnické divadlo (i když odsud bylo předloni vypuzeno Divadlo X10).


    Komentáře k článku: Divadlo ožívá na místech nečekaných

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,