Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Divadlu Vosto5 je patnáct let

    Divadlo Vosto5, které patří ke stálicím mezi nezávislými divadelními soubory u nás, oslavilo na festivalu 4+4 dny v pohybu minulý měsíc v pražské MeetFactory 15 let aktivní divadelní činnosti premiérou (16. 10.) své zatím nejrozsáhlejší inscenace Pérák – na jméně nezáleží, rozhodují činy!


    Pro své diváky Vosto5-ka, jež je v Praze spjata především se Studiem Ypsilon, kde je již několik sezon stálým hostem, ještě na této scéně uspořádá 22. listopadu celovečerní komponovaný Galavečer Speciál. V tomto pásmu bude možno zhlédnout krátké ukázky téměř ze všech dosud nastudovaných titulů, z nichž některé patří bez nadsázky ke kultovním. Jednotlivé ukázky z 15leté tvorby budou předvedeny v původním obsazení. Jeviště velkého sálu Ypsilonky se tak stane místem setkání většiny aktérů a spolupracovníků Vosto5ky, kteří se v průběhu 15ti let na její tvorbě podíleli. Diváci tak budou seznámeni s vývojem divadla a jeho jednotlivými inscenacemi. Ukázky budou prokládány písněmi kapely Snaha, kterou tvoří současní členové divadla.

    Ondřej/Ondar Cihlář, Petr/Petar Prokop, Tomáš/Tomina Jeřábek, David/Davar Kašpar a Jiří/Jirkar Havelk anebo Vosto5 on the Střešovice Road 2002. Snímek archiv Vosto5

    Divadlo Vosto5

    má na svém kontě 17 převážně autorských inscenací, z nichž 7 má na současném repertoáru.  Vosto5 proslulo svými improvizačními schopnostmi a postupy při tvorbě autorských inscenací. Míra improvizace je v různých inscenacích různě fixována, a tak diváci mohou v současných inscenacích sledovat naprostou improvizaci z tzv. nulového bodu – ve Stand’artním kabaretu – nebo sledovat improvizaci v jednotlivých buňkách v inscenačně pevně zakotveném ději – Košičan 3, Karavan Evropa anebo Teatromat; anebo je možné vidět zcela fixované představení, kde improvizace byla součástí prvotní zkušební fáze stavby situací – zatím poslední inscenace Pérák.

    Divadlem prošlo přes 50 herců, scénografů a výtvarníků, dnes často spjatých s úplně jinými soubory. Za všechny jmenujme třeba Martina Pechláta, Jiřího Kohouta, Barboru Seidlovou, Halku Třešňákovou, Petra Marka, Petra Vaňka nebo Jáno Sedala.

    Divadlo proslulo také provozováním divadelního stanu – Divadelního Stand’artu, se kterým po dobu sedmi let sjezdilo většinu tuzemských divadelních a filmových festivalů a zaznamenalo fenomenální divácký ohlas.

    Stálé tvůrčí jádro tvoří Ondřej Cihlář, Jiří Havelka, Tomina Jeřábek, Petr Prokop a Ondřej Bauer.

    Ondřej Cihlář

    Přestože netrpíme sentimentem, řekli jsme si, že právě 15. výročí je možná ta příležitost zrekapitulovat si naší dosavadní tvorbu, trochu se v ní zorientovat a nabídnout takové shrnutí taky divákům a přinést jim tak jedinečnou možnost nahlédnout do takové bleskové kapesní retrospektivy, která jim proběhne před očima v jediném večeru.

    Petr Prokop

    Je zajímavé, jak odlišní mohou být naši diváci. Někteří jsou skalními zastánci okamžitých improvizací a nejsou trpěliví při sledování inscenačněji pevnějších představení, a naopak. Největší radost nám ale přinášejí takoví diváci, kteří spolu s námi objevují možnosti všech inscenačních přístupů a výsledků, kterou jsou zcela pevně propojeny naší poetikou, či rukopisem, ale mohou si být od sebe v konečných výstupech dost vzdáleny.

    Jiří Havelka

    Až při práci na Indiánovi v ohrožení v HaDivadle jsem si uvědomil, jak jsou pro mě důležité naše improvizace s Vosto5 – člověk musí být schopen okamžitě se na jevišti před diváky rozhodovat, posuzovat, která situace je vhodná k rozvíjení a která ne, vlastně je potřeba režírovat přítomný okamžik a to se potom hodně hodí při divadelních zkouškách. Režie autorského představení, které vzniká spolu s herci bez textu, je vlastně taková on-line režie, ne ve smyslu aranžování, ale ve smyslu vyvolávání impulsů a okamžité selekce materiálu, musíte zachycovat jemné, třeba i nechtěné momenty, tedy být velmi přizpůsobivý právě probíhajícímu okamžiku zkoušky, a k tomu je Vosto5 výbornou průpravou.

    Historická chronologie Divadla Vosto5

    Ondřej Cihlář, David Kašpar a Petr Prokop aneb Vosto5, verze 1997. Snímek/repro archiv

    VOSTO5 založili v roce 1997 spolužáci z gymnázia Nad alejí v Praze 6 Ondřej Cihlář, David Kašpar a Petr Prokop, kteří tak navázali na činnost v gymnaziálním divadle Class Acts, hraném v anglickém jazyce spolu se zahraničními studenty mezinárodního IB studia.

    Prvními představeními divadla (Apartmá v hotelu Plaza, 1997; Podivíni na jevišti, 1998) byly inscenace hotových textů, se kterými divadlo hostovalo mj. v divadlech v Řeznické, Solidarita, na Zábradlí ad. Až představení Hrusice 1907 (prem. 1999) zahájilo etapu zcela autorských inscenací, využívajících při vzniku a často i při hraní principů improvizace. Mezitím byli všichni zakladatelé divadla přijati na pražskou DAMU. Základní tvůrčí jádro VOSTO5 tam rozšířili noví spolužáci, studenti akademie Tomina Jeřábek a Jiří Havelka. S inscenací Snieźka (2002)  VOSTO5 prošla všemi postupovými koly národní přehlídky amatérského divadla ČR, včetně získání vítězné ceny Zlatý Alois na Jiráskově Hronovu. Dnes již derniérované inscenace (Případ: Taneční mistr, 2001; Houslista, 2002; Vajce, 2002; Zahrádkáři, 2005; Čukagek, 2006) byly spjaty především se Studiem Damúza v Řetězové ulici, Divadlem Na Prádle a později se Studiem Ypsilon, ve kterém VOSTO5 pravidelně hostuje dosud.

    Současný repertoár tvoří inscenace Košičan 3, 2004, Karavan Evropa, 2006, pouliční komorní projekt The Aviatics, 2003, zcela improvizovaný Stand’artní kabaret, od r. 2003, Špialová ruka, 2008, Teatromat, 2010, Operace: Levý hák, 2010 a zatím nejnovější Pérák – Na jméně nezáleží, rozhodují činy, 2011. Většina z těchto produkcí je v Praze k vidění na scéně Studia Ypsilon nebo na častých zájezdech po divadlech, klubech a festivalech po celé ČR. Od ledna 2011 uvádí divadlo ve vršovické kavárně Café V lese pravidelnou talkshow Kupé V lese, do které jsou zvány zajímavé osobnosti z kulturně-společenského prostředí.

    Divadelní Stand´art

    Jirkar, Tomina, Petar a Ondar aneb multikulturní Stand´artní kabaret ve vojenském stanu S 65. Snímek archiv Vosto5

    Vznik inscenací Stand’artní kabaret a Karavan Evropa je přímo spjat s letním projektem VOSTO5 – Divadelním Stand’artem – divadlem, kavárnou a tančírnou ve vysloužilém vojenském stanu S-65, se kterým VOSTO5 od r. 2003 obohatili většinu významných českých divadelních a filmových festivalů. Letní turné v r. 2005 zachytil dokumentární kamerou režisér Jiří Lívanec ve filmu ČT Stan. Kuriózní byla zkušenost z téhož roku, kdy byl Stand’art po dvou divokých nocích vykázán z MFF Karlovy Vary z důvodu rušení nočního klidu – především však rusky mluvících rekreantů ubytovaných v hotelu Central na Divadelním náměstí, kde Stand’art stál. Důkazem správného nasměrování je však kromě bouřlivého přijetí publikem také ocenění Divadelního Stand’artu – pocta Projekt roku 2004 udílená festivalem … příští vlna / next wave… Za pozornost jistě stojí i umístění na druhé příčce Cen Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo roku 2005. V roce 2009 byl na Festivalu Letní Letná projekt stanu po intenzivních sedmi sezonách divokého provozu na letních festivalech po celé ČR ukončen.

    Noví členové Vosto5 Ondřej Bauer a Petra Nesvačilová aneb Morís and Alena Wanted. Plakát k inscneaci Vosto5 Teatromat

    Spříznění herci a spolupracovníci

    Jednotlivými inscenacemi prošlo velké množství herců: Halka Třešňáková, Petr Marek, Jan Foukal, Ondřej Bauer, Petra Nesvačilová, Jiří Kohout, Markéta Richterová, Kryštof Rímský, Filip Jevič, Barbora Seidlová, Martin Pechlát, Michal Opočenský, Pídro Otipka, Yon Pulkrábek, Ajka Volfová, Magdaléna Černoušková, Líza Mudrová, Markéta Frösslová, Pavel Mašek, Zdeněk Pecha, Petr Vaněk, Ján Sedal, Andrej Polák, Tomáš Měcháček, Jan Novák a Daniel Fajmon.

    Se souborem spolupracovala také řada výtvarníků a scénografů, např. Martin Chocholoušek, Hanka Roubíčková, Marianna Stránská, Josefína a Petr Bakošovi, Kateřina Bažantová, Honza Bažant, Lukáš Kuchinka, Jaroslav Karaok Hrdlička, Alžběta Skálová, Tomáš Filouš ad.

    Kromě divadelní činnosti na sebe VOSTO5 upozornila také pořady Baráž a Baráž Speciál na TV stanici Óčko a moderováním dalších, vesměs autorských TV pořadů Padající květináč, Horečka páteční noci, Být v obraze, Hotel Insomnia, Věřte nevěřte… (vše ČT) a řady festivalů a  kulturních akcí.

    Ilona Smejkalová (pro i-DN zpracoval hul)

    • Autor:
    • Publikováno: 19. listopadu 2011

    Komentáře k článku: Divadlu Vosto5 je patnáct let

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,