Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2024

ročník 33
12. 11. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    DNA Malé inventury (No. 1)

    Malá inventura už má 10 let! Tento festival nezávislého divadla, pořádaný občanským sdružením Nová síť, se v roce svého jubilea rozhodl ocenit ty, již k rozvoji „cross-over“ divadla u nás nejvýrazněji přispěli. Velký krok (jenž, doufejme, zakládá tradici) byl učiněn hned při zahajovacím galavečeru 21. února 2012 v La Fabrice.

    Bude probíhat ve dnech 21. – 29. února na několika pražských scénách

    10 let poctivý divadelní práce – zní podtitul letošního ročníku. Seriózně sterilní vědecko–moderátorská dvojice Marcela Máchová a Petr Reif nás však hned na úvod vyvedli z omylu. Celé ty roky nešlo o žádné umění, nýbrž o poctivý vědecký výzkum. Plných deset let umožňoval festival pečlivý výběr jedinců, kteří jsou nejlepšími adepty pro odběr české divadelní DNA.

    Předávání cen předcházelo ohlédnutí za uplynulými ročníky. Ve spolupráci s audio–vizuální technikou se ke každému ročníku vyjádřila jedna klíčová osobnost českého divadla, od Bolka Polívky a Ljuby Skořepové až po Miroslava Krobota nebo Michala Dočekala (šéfa činohry ND). Archivní záběry připomněly nejvýraznější osobnosti, skupiny a projekty, a ukázaly tak v rychlém sledu proměny festivalu.

    Naši moderátoři u každého ročníku neopomněli popsat způsob, jakým odebírali vzorky DNA. Některé metody jsme zhlédli na videozáznamu – kupříkladu odebírání vzorku vlasů v kadeřnictví, ze kterého právě odešla herečka Adéla Stodolová. Některé z postupů jsme měli možnost spatřit přímo na jevišti – sbírání vzorku vousu Jana Beneše a potu Vojtěcha Švejdy (mj. autorů představení Polaris) při jejich neopakovatelném tulením tančení nebo emočně vypjaté odebrání sliny performerky Jany Vrány, prováděného taktéž přímo v průběhu tance. Odebrání vzorku vlasů holohlavého Ondřeje Lipovského, plujícího bezhlesně prostorem, se nezdařilo.

    Historický přehled zaznamenal i změnu velení v roce 2008. Tehdy přebrala po občanském sdružení Motus organizaci Malé inventury Nová síť, jež festival pořádá dodnes.

    Historický exkurs se dostal až do současnosti – symbolem letošního ročníku festivalu je šroubovice. Ať už ta biologická, jež v sobě nese geny vlastností, nemocí (a snad i divadla), tak ta kovová – s nutkáním stále do něčeho vrtat, něco měnit a zkoumat vlastnosti všeho, co se vyskytne na dosah.

    Večer pokročil a je tu předávání cen. Nominovaných bylo hodně, oceněných vzešlo pět. Všichni zasloužilí obdrželi cenu, za jejíž design odpovídá de-sign.cz. Nu a kromě povinné květiny obdržel každý pěkně v krabičce osobní šroubovici. Kdo že to tedy všechno byl?

    Za vysokou měleckou a tvůrčí integritu a reprezentaci českého autorského divadla v zahraničí bylo vyzdviženo jméno Vojtěcha Švejdy, autora projektů Blis či Polaris, umělce jmenovaného na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku a držitele Ceny diváků na České divadelní platformě. Dalším v pořadí byl Jiří Janeček, oceněný za obětavý a dlouhodobý audio–vizuální servis, pro nové divadlo tak potřebný. Zajímavost – tento muž byl jedním z těch, kdož se podíleli na připojení ČR k internetu.

    Jediná oceněná žena – Šárka Havlíčková. Foto autorka

    Jedinou ženou hvězdné pětice byla Šárka Havlíčková, neutuchající podpůrkyně nového divadla u nás i za hranicemi, zakladatelka OS Nová síť a v neposlední řadě žena, stála u zrodu samotného festivalu Malá inventura. Dalším z oslavovaných se stal performer a tanečník Jiří Dobeš, působící zejména v Pardubicích. Vešel na jeviště a zpod důstojného závoje svých elegantně stříbřitých vlasů pronesl: „Když já umím daleko líp, než za co jsem tady dostal tu cenu, hýbat ušima. Na obě strany!“ Poslednímu z poctěných, Petru Voříškovi, předala cenu sama ředitelka festivalu Adriana Světlíková. Řečený muž je „osvíceným patronem českých divadleních osvětlovačů“. Jeho vytrvalá light–designerská příprava, pro kterou si vozí inspiraci i ze zahraničí, doprovází mnohá představení nezávislého divadla.

    Vznik Malé inventury i samotné fungování a rozvoj českého autorského divadla má však na svědomí i na srdci mnohem více lidí i organizací. Vždyť za těch deset let navštívilo rozličná představení v rámci Malé inventury přes 13,5 tisíce diváků jen u nás. A české nové divadlo se díky festivalu představilo i v dalších 20 zemích. Nuže, přejme kulaťoulinkému ročníku, ať se zavrtá divákům hluboko pod kůži.

    Další díly denních zpravodajství z Malé inventury najdete na stránkách blog DN.

    .


    Komentáře k článku: DNA Malé inventury (No. 1)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,