Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Příloha

    Doctores honoris causa JAMU

    Janáčkova akademie múzických umění v Brně uděluje od roku 1993 titul doctor honoris causa. Dosud jej obdrželo třináct zpravidla světově proslulých umělců. Přijetím nejvyššího ocenění školy všichni čestní doktoři zvýšili nejen tuzemskou image, ale také mezinárodní prestiž akademie. JAMU se také těmito vazbami přihlašuje ke kořenům evropské a světové kultury. Všichni dekorovaní zároveň představují symbolické patrony JAMU, kteří se při slavnostním slibu zavazují škole pomáhat a být její autoritou. V dosavadní řadě vyznamenaného tuctu mužů a jedné ženy šlo často o světové divadelníky či hudebníky. Stačí letmý výběr ze seznamu čestných doktorů JAMU.

    Sir Tom Stoppard při přebírání čestného doktorátu JAMU v roce 2007 Foto archiv JAMU

    První držitelem významného ocenění se v říjnu 1993 stal klavírní virtuos Rudolf Firkušný. To bylo více než příznačné. Prvotním čestným doktorátem JAMU tak byl dekorován žijící žák Leoše Janáčka, jehož jméno brněnská akademie nese ve svém názvu. V roce 2001 přijal na půdě brněnské vysoké umělecké školy toto vyznamenání světoznámý dramatik Václav Havel. Jen o tři roky později se čestným doktorem JAMU stal anglický dirigent australského původu sir Charles Mackerras – tedy neúnavný celoživotní propagátor a interpret Janáčkova díla.

    Světově úspěšný český dirigent Zdeněk Mácal na umělecké akademii v rodném Brně převzal titul v roce 2007. Řadu čestných doktorů JAMU v Brně ve stejném roce rozšířil světoznámý britský dramatik českého původu sir Tom Stoppard. K tomuto jedinečnému umělci o dva roky později přibyl věhlasný francouzský skladatel a dirigenti Pierre Boulez. A v roce 2011 získal kupříkladu toto vysoké ocenění britský muzikolog a další expert na Janáčkovu tvorbu John Tyrrell. Na rozdíl od jiných vysokých škol JAMU čestnými doktoráty šetří, aby zdůraznila jejich výjimečnost. Poslední a teprve třináctý v řadě pro Vojtěcha Jasného byl udělen v květnu 2013. Před ním si stejný titul odnesla třeba slovenská herečka Emília Vášáryová nebo dramatik Milan Uhde. Pro úplnost dodejme jména dalších dekorovaných, kterými byli Jiří Suchý, Ludvík Kundera a Ivan Vyskočil.

    Dalším čestným doktorem JAMU se stane Eugenio Barba – celosvětově známý a oceňovaný divadelní režisér, tvůrce nových hereckých technik, herecký pedagog a zakladatel Mezinárodní školy divadelní antropologie. Jeho slavnostní udělení proběhne 12. května 2017 v Divadle na Orlí a stane se součástí oslav 70. výročí založení JAMU. Při této příležitosti soubor Odin Teatret poprvé vystoupí v České republice a uvede v Brně jednu z Barbových nejnovějších souborových inscenací The Chronic Life.

    Vznik významného čestného titulu JAMU potvrdil v novodobých dějinách školy snahu osvobozovat vlastní lokální prostor a prohlubovat vazby s mimořádnými umělci napříč kontinenty. Titul doctor honoris causa je tak i jedním z ukazatelů prestiže a kvality brněnské akademie nesoucí jméno muže, jehož hudba už dávno dobyla celý svět.


    Komentáře k článku: Doctores honoris causa JAMU

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,