Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Rozhovor

    Dominika Špalková: Divadlo se nesmí zastavit!

    Rozhovor s uměleckou šéfkou Divadla Drak

    Oslavy šedesátého výročí Divadla DRAK jste započali již 10. ledna, můžete prozradit jak?

    Po odpolední tiskové konferenci jsme uvedli slavnostní představení Poslední trik Georgese Mélièse a pak následovalo společenské setkání s našimi zakladateli, tedy zástupci města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje, a také se sponzory a s královéhradeckými přáteli Divadla DRAK.

    A ve druhé polovině ledna připravujeme společně s dramaturgem Tomášem Jarkovským přednášku o Divadle DRAK na Royal Central School of Speech and Drama v Londýně.

    Co všechno vás a vaše příznivce ještě tento rok čeká?

    Rok 2018 bude ve znamení oslav 60. výročí. Během roku budeme různými akcemi vzpomínat na slavnou minulost, setkávat se s pamětníky, uvedeme premiéry a připravujeme také akce v zahraničí. S Českým centrem v Londýně například plánujeme kočovnou výstavu věnovanou Divadlu DRAK, která by měla doputovat do skotského Edinburghu, kde bychom chtěli uvést úspěšnou inscenaci Poslední trik Georgese Méliése.

    Slavit se ovšem bude hlavně doma. V březnu uvede pánská část souboru premiéru inscenace Bílý tesák na motivy slavného románu Jacka Londona. Inscenace režiséra Jakuba Vašíčka a dramaturga Tomáše Jarkovského, ve výpravě Antonína Šilara a s kostýmy Terezy Venclové, bude určena pro starší děti i dospělé publikum. V dubnu bychom rádi uvedli pražskou premiéru v La Fabrice.

    Speciálně k výročí nastudujeme také inscenaci, která bude mít premiéru v šapitu před Divadlem DRAK v rámci festivalu Divadlo evropských regionů. Představí se v ní celý soubor, který si připomene kočovnické, jarmareční kořeny divadla, a bude inspirována faustovským tématem. Režisér Jakub Vašíček slibuje malé i velké divadlo světa, které bude rozkročené mezi fraškou a tragédií.

    K oslavám budou patřit také výstavy mapující historii divadla a loutkářství. V divadelním klubu Divadla DRAK bude mít již v březnu vernisáž výstava Nonperfektně od Matase Terezy Venclové a v březnu doputuje do našeho Labyrintu již zmíněná Kočovná výstava.

    Co je pro vás vrcholem těchto oslav?

    Vyvrcholení oslav je naplánováno na začátek příští sezony. Uvedeme komponovaný večer Fenomén DRAK, který bude věnován významným momentům, tématům a osobnostem v historii i současnosti divadla. V jeho rámci bude slavnostně uvedena předpremiéra dokumentu o Divadle DRAK, který natočila Česká televize. Oslavy bude doprovázet logo Let’s 60!, které představuje nejen hrdost na naši historii, ale také myšlenku, že divadlo se nesmí zastavit, musí jít stále dál. Pak bude následovat „drakovská tancovačka“, na kterou bychom rádi pozvali přátele a bývalé i současné spolupracovníky Divadla DRAK.

    Je tento rok pro vás i jinak přelomový? Zasáhne třeba do organizace či směřování divadla?

    Situace v Divadle DRAK a Mezinárodním institutu figurálního divadla je za posledních osm sezon, ke kterým se mohu díky osobní zkušenosti vyjádřit, stále dynamická. Potěšující je, že i stále otevřená. Každoročně se snažíme vylepšovat a vyjasňovat jednotlivé pozice v divadle – jak v organizační, tak v umělecké oblasti.

    Jde nám především o současný výraz a podoby divadla pro děti i mladé publikum, zároveň ale máme v úctě významnou historii DRAKu a snažíme se na ni navazovat. Ve Studiu v Labyrintu vytváříme také inscenace a projekty pro studenty a dospělé diváky. V letošní sezoně jsme zřídili ve spolupráci s DAMU Kliniku, díky které studenti budou moci v našem divadle zažít praktickou část studia. Pořádáme také výstavy, nabízíme školám řadu edukativních programů a každoročně organizujeme mezinárodní setkání studentů divadelních škol – Gaudeamus Theatrum. Těší nás i zájem o mezinárodní rezidence a koprodukce.

    Budete se věnovat také několika výročím českého státu?

    V další sezoně se chystáme více věnovat tématu identity a jeden z připravovaných titulů se k výročí českého státu vztahuje. Nyní ovšem ještě jednáme o autorských právech, tak nemohu říci nic podrobnějšího.


    Komentáře k článku: Dominika Špalková: Divadlo se nesmí zastavit!

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,