Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2024

ročník 33
10. 12. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Dopis ministrovi

    Napsali jsme z Asociace nezávislých divadel České republiky panu ministrovi dopis. Hned odpoledne 10. března, co byl vyhlášen zákaz akcí s účastí nad sto lidí. Nejde nám ani tak o nějaké kompenzace, i když po nich v závěru dopisu voláme.

    Hlavně chceme upozornit na náš trvalý problém. Na to, že pan ministr Lubomír Zaorálek převzal štafetu ministrů, pro něž je jedinou kulturou ta, která je vytvářena příspěvkovými organizacemi. Proto přizval k řešení současného problému právě jejich zástupce. Ale zrovna tyto organizace mají z veřejných zdrojů zaručen příspěvek na provoz a omezení se jich tak dotknou jen částečně.

    Jenže kulturu v České republice tvoří také celá řada kulturních institucí, subjektů, umělců, lidí napojených na systém veřejné podpory jen okrajově, nebo dokonce vůbec ne. Divadla, soubory, kluby, kapely, pořadatelé koncertů a festivalů všech žánrů, kinaři atp. Právě ti vytvářejí kulturní náplň v plné závislosti na tržbách ze svých produkcí, v závislosti na svých divácích a návštěvnících.

    Pan ministr to s námi ale neřeší. Připadá mi, jako by opravoval kapající kohoutek v koupelně, ale on mu někdo prokopl potrubí na ulici.

    Vážený pan PhDr. Lubomír Zaorálek ministr kultury České republiky Maltézské náměstí 1, 118 11 Praha 1

    Věc: Mimořádné opatření – zákaz konání akcí nad 100 osob

    V Praze 10. 3. 2020

    Vážený pane ministře, obracíme se na Vás s naléhavou žádostí, abyste se veškerou vahou svého úřadu i osobnosti zasadil o racionální řešení situace v kultuře v rámci současných opatření vydaných Bezpečnostní radou státu.

    Chápeme, že je nutné čelit zdravotním rizikům a dostupnými prostředky bránit šíření epidemie. Zároveň si dovolujeme upozornit, že kulturní organizace jsou bytostně odkázány na přítomnost publika. Pokud by opatření trvala dlouhodobě, bude ohrožena ekonomika kulturního průmyslu, který je i tak dlouhodobě podfinancovaný.

    Co se týče sektoru nezávislých divadel, konstatujeme, že až 90 procent uměleckého, technického i manažerského personálu, s ohledem na charakter práce, nepracuje v zaměstnaneckém poměru, zvláště ale proto, že grantové financování není v naší zemi na takové úrovni, aby umožnilo zaměstnaneckou politiku. Příjmy těchto pracovníků jsou tedy přímo úměrné počtu odehraných akcí. Hrozí tak reálná možnost, že se celá tato sociální skupina ocitne zcela bez prostředků.

    Zároveň konstatujeme, že divadla nezávislého sektoru mají vysokou soběstačnost, v níž příjmy ze vstupného hrají nemalou roli. Může tedy být ohrožena i existence těchto divadel. Navíc s ohledem na neziskovou právní formu naprosté většiny nezřizovaných divadel není možné využít finanční pomoc, kterou vláda nabízí podnikatelům a živnostníkům například zřízením bezúročných půjček.

    V neposlední řadě divadla nezávislého sektoru plní přísné a v grantových smlouvách přesně dané minimální výkonové ukazatele, jejichž plnění může rovněž být v této situaci ohroženo.

    Žádáme proto, aby bylo zahájeno jednání o způsobu kompenzace škod, které vzniknou přímým zásahem státu ve prospěch prevence proti šíření epidemie. Děkujeme.

    Štěpán Kubišta, předseda AND ČR Lenka Havlíková, 1. místopředsedkyně AND ČR


    Komentáře k článku: Dopis ministrovi

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,